Sudoku a logické úlohy jsou jazykově univerzální, a proto mají velkou oblibu po celém světě. V devadesátých letech 20. století byla založena mezinárodní organizace sdružující podle olympijského principu řešiltele z celého světa. Jmenuje se anglicky World Puzzle Federation (zkratka WPF) a má webové stránky http://www.worldpuzzle.org/. Kromě podpory publikační a osvětové činnosti na poli logických úloh a sudoku pořádá dvě nejdůležitější celosvětové akce: mistrovství světa v řešení logických úloh a mistrovství světa v řešení sudoku. Česká republika, zastoupená Hráčskou asociací logických her a sudoku, patří k zakládajícím členům Světové hádankářské federace a na šampionáty pravidelně vysílá své reprezentanty. Dlouholetým předsedou světové federace byl Vítězslav Koudelka, který i v současti působí v jejím užším vedení. Také z české hlavy vzešel novější koncept celosvětového seriálu online turnajů, který běží od roku 2013 pod názvem WPF Grand Prix na speciálním webu.
Mistrovství světa v řešení logických úloh je pořádáno jednou ročně od roku 1992. Z anglického názvu World Puzzle Championship vznikla používaná zkratka WPC. Počínaje 20. mistrovstvím v roce 2011 je soutěž místem konání a časovou následností sloučena s mistrovstvím světa v řešení sudoku.
Mistrovství světa v řešení sudoku je pořádáno jednou ročně od roku 2006. Z anglického názvu World Sudoku Championship vznikla používaná zkratka WSC. Počínaje 6. mistrovstvím v roce 2011 je soutež místem konání a časovou následností sloučena s mistrovstvím světa v řešení logických úloh.
Chronologický přehled historie WSC, která začala v roce 2006. Tam, kde je živý odkaz, můžete se prokliknout na podrobnější informace.
Čeští reprezentanti se zúčastnili všech dosavadních šampionátů a jejich sbírka čítá 20 medailí!
Viz fotoreportáž nazvaná "Česká stopa v historii WSC".
Chronologický přehled historie WPC, která začala v roce 1992. Tam, kde je živý odkaz, můžete se prokliknout na podrobnější informace.
Čeští reprezentanti se zúčastnili všech dosavadních šampionátů a jejich sbírka čítá 15 medailí!
Na tomto místě uvádíme abecední seznam hráčů, kteří se v celé dlouhé historii alespoň jednou podívali do národního týmu. Tam, kde je živý odkaz, můžete se prokliknout k podrobnostem.
... je projekt Světové hádankářské federace (World Puzzle Federation), který vznikl v roce 2013 z popudu českých zástupců. Jedná se o seriál online turnajů, které připravují autoři z celého světa, kterého se účastní hráči z celého světa a který je zakončen při mistrovství světa velkým finále pro 10 nejlepších.
Webové stránky seriálu, kde se odehrávají všechny soutěže, jsou http://gp.worldpuzzle.org/.
V pilotní sezóně 2013 se jednalo o 8 online soutěží v řešení sudoku, které probíhaly v první polovině roku 2013 na různých světových serverech. Čeští hráči výborně reprezentovali naši malou zemi, když byla jejich účast třetí nejpočetnější na celém světě. Do finále se probojoval mistr republiky Jakub Ondroušek a v říjnu v Pekingu uhrál celkové třetí místo.
V sezóně 2014 bylo zařazeno 7 turnajů v sudoku a 6 turnajů v logice. V celkových výsledcích byl nejvýše opět Kuba Ondroušek, v logice 12. a na sudoku 3.; místo účasti v offline finále v průběhu mistrovství světa ale raději šetřil síly na mistrovství samotné, o poháry vítězů se tak podělili jiní.
V sezóně 2015 bylo zařazeno 8 turnajů v sudoku i v logice. V celkových výsledcích byl nejvýše opět Kuba Ondroušek, v logice 21. a na sudoku 2.; v offline finále v průběhu mistrovství světa žádný pohár neuhrál, ale vynahradil si to medailí v hlavní soutěži.
Sezóna 2016 obsahovala 8 turnajů v sudoku i v logice. V celkových výsledcích základní části byl z českých účastníků nejvýše v sudoku na 5. místě Kuba Ondroušek, v logice na 15. místě Jan Novotný; offline finále v průběhu mistrovství světa si v sudoku zahráli Jan Novotný (8.) a Jan Zvěřina (10.).
Sezóna 2017 obsahovala 8 turnajů v sudoku i v logice. V celkových výsledcích základní části byl z českých účastníků nejvýše v sudoku na 2. místě Kuba Ondroušek, v logice na 21. místě také Kuba Ondroušek; offline finále v průběhu mistrovství světa v Indii se konalo bez české účasti.
Sezóna 2018 obsahovala tradičně 8 turnajů v sudoku i v logice. V celkových výsledcích po základní části byl z českých účastníků nejvýše v sudoku na 4. místě Kuba Ondroušek, v logice na 14. místě Jan Novotný; offline finále se konalo v průběhu mistrovství světa a v sudoku se Kubovi Ondrouškovi podařilo v soutěži triumfovat a dosáhl na historicky první české celkové vítězství ve WPF Grand Prix.
V sezóně 2019 se uskutečnilo opět 8 turnajů v sudoku i v logice. Z českých hráčů dosáhli po základní části nejlepších umístění v sudoku 3. Jakub Ondroušek a v logice 12. Jan Novotný. Živé finále soutěží proběhlo v novém "soubojovém" formátu v rámci mistrovství světa v Německu a pro české barvy dopadlo opět skvěle - ve finále sudoku GP obhájil vítězství Jakub Ondroušek.
V sezóně 2020 se vzhledem ke zrušení mistrovství světa nemohlo konat živé playoff WPF GP. Za konečné výsledky bylo tedy vyhlášeno pořadí po základní online části, která opět obsahovala 8 turnajů v sudoku a logice. V logice byl nejlepší z českých hráčů na 12.místě Jan Novotný, v sudoku tradičně Jakub Ondroušek, tentokráte na 3.místě.
Sezóna 2021 byla opět poznamenána zrušením mistrovství světa, chybělo tedy živé finále WPF GP. Výsledky byly určeny pořadím dle základní části, která obsahovala v každé kategorii tradičních 8 turnajů. V sudokářské části byl nejlepším českým reprezentantem na 7.místě Jakub Ondroušek, v logice pak 30. Jan Novotný.
Sezóna 2022 obsahovala 8 turnajů v sudoku i v logice. Z českých hráčů dosáhli po základní části nejlepších umístění v sudoku 9. Jakub Ondroušek a v logice 28. Jan Novotný. Živého finále WPF GP konaného během mistrovství světa se Kuba nezúčastnil, ale velmi dobře ho nahradil Jan Zvěřina, který skončil celkově 6.
Sezóna 2023 obsahovala opět tradiční počet osmi turnajů. Nejlepšími Čechy byli po základní části 4. Jakub Ondroušek v sudoku a 43. Jan Vondruška v logice. Novinkou bylo zavedení semifinále, které bylo hrané online (pro TOP 16). Ovšem jeho výsledky byly odtajněny až před živým finále během mistrovství světa. Ve finále pak uspěl Kuba Ondroušek a vybojoval konečné 3.místo
V roce 2024 proběhl už dvanáctý ročník soutěží WPF GP. V základní části byli z českých hráčů nejlepší v sudoku 11. Jakub Ondroušek a v logice 32. Jan Vondruška. Živé finále proběhlo na MS v Číně bez české účasti.
WPF Grand Prix je seriál online turnajů v řešení sudoku a logických úloh. V letošním roce (2024) probíhá 12. ročník. Jaká jsou nejdůležitější fakta týkající se této soutěže pro všechny fanoušky sudoku a logiky?
Seriál má dvě větve, jedna se skládá z osmi online soutěží v řešení sudoku, druhá z osmi online soutěží v řešení logických úloh. To znamená harmonogram s jednou položkou co dva týdny:
Sudoku: 1) holandské: 19. až 22. ledna; 2) francouzské: 23. až 28. února; 3) slovenské: 15. až 18. března; 4) čínské: 12. až 15. dubna; 5) české: 10. až 13. května; 6) turecké: 7. až 10. června; 7) indické: 5. až 8. července; 8) německé: 2. až 5. srpna.
Logické úlohy: 1) srbské: 2. až 5. února; 2) německé: 1. až 4. března; 3) maďarské: 29. března až 1. dubna; 4) švýcarské: 26. až 29. dubna; 5) americké: 24. až 27. května; 6) bulharské: 21. až 24. června; 7) korejské: 19. až 22. července; 8) chorvatské: 16. až 19. srpna.
Samostatné webové stránky seriálu mají adresu - http://gp.worldpuzzle.org/.
Postup registrace na stránkách WPF GP, systém soutěže a český výtah z pravidel naleznete v návodu hráčům k seriálu soutěží WPF Grand Prix.
Zúčastnit se může kdokoliv, kdo se zaregistruje. Systémem soutěže je řešení sudoku a logických úloh na papíře v teple domova. Vyluštěná řešení se odevzdávají do webového formuláře v podobě několika označených řádků. Na řešení úloh máte u soutěží v sudoku i v logice 90 minut od vyzvednutí hesla k pdf souboru. Začít můžete kdykoliv od pátečního poledne (12:00 GMT +2) do pondělní půlnoci (23:59 GMT +2).
Každá soutěžní úloha je ohodnocena určitým počtem bodů, které dostanete, pokud správně vyplníte odpovědní řádky. Celkové výsledky jednoho turnaje jsou součtem všech vámi dosažených bodů za jednotlivé úlohy. Do celkového ročního hodnocení seriálu se počítá 6 nejlepších výsledků z 8 soutěží. Deset nejvýše postavených hráčů v kategorii sudoku a v kategorii logickžch úloh na základě celoročního žebříčku postupuje do finále, které se koná při MS.
Dotazy ohledně soutěží WPF Grand Prix položte ve fóru, další informace hledejte v samostatných sekcích.
V roce 2024 se seriál skládá z osmi online turnajů, do celkového součtu se počítá šest nejlepších výsledků.
V roce 2024 se seriál skládá z osmi online turnajů, do celkového součtu se počítá šest nejlepších výsledků.
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer