Mezinárodní soutěže

Sudoku a logické úlohy jsou jazykově univerzální, a proto mají velkou oblibu po celém světě. V devadesátých letech 20. století byla založena mezinárodní organizace sdružující podle olympijského principu řešiltele z celého světa. Jmenuje se anglicky World Puzzle Federation (zkratka WPF) a má webové stránky http://www.worldpuzzle.org/Kromě podpory publikační a osvětové činnosti na poli logických úloh a sudoku pořádá dvě nejdůležitější celosvětové akce: mistrovství světa v řešení logických úloh a mistrovství světa v řešení sudoku. Česká republika, zastoupená Hráčskou asociací logických her a sudoku, patří k zakládajícím členům Světové hádankářské federace a na šampionáty pravidelně vysílá své reprezentanty. Dlouholetým předsedou světové federace byl Vítězslav Koudelka, který i v současti působí v jejím užším vedení. Také z české hlavy vzešel novější koncept celosvětového seriálu online turnajů, který běží od roku 2013 pod názvem WPF Grand Prix na speciálním webu.


Mistrovství světa  —  WPF Grand Prix  —  Zajímavosti


Mistrovství světa

Mistrovství světa v řešení logických úloh je pořádáno jednou ročně od roku 1992. Z anglického názvu World Puzzle Championship vznikla používaná zkratka WPC. Počínaje 20. mistrovstvím v roce 2011 je soutěž místem konání a časovou následností sloučena s mistrovstvím světa v řešení sudoku.

Mistrovství světa v řešení sudoku je pořádáno jednou ročně od roku 2006. Z anglického názvu World Sudoku Championship vznikla používaná zkratka WSCPočínaje 6. mistrovstvím v roce 2011 je soutež místem konání a časovou následností sloučena s mistrovstvím světa v řešení logických úloh.

nahoru


MS v sudoku  —  MS v logice  —  Galerie reprezentantů


Mistrovství světa v řešení sudoku

Chronologický přehled historie WSC, která začala v roce 2006. Tam, kde je živý odkaz, můžete se prokliknout na podrobnější informace.

 1. 2006: Lucca, Itálie
 2. 2007: Praha, Česká republika
 3. 2008: Goa, Indie
 4. 2009: Žilina, Slovensko
 5. 2010: Filadelfie, USA
 6. 2011: Eger, Maďarsko
 7. 2012: Kraljevica, Chorvatsko
 8. 2013: Peking, Čína
 9. 2014: Londýn, Velká Británie
 10. 2015: Sofie, Bulharsko
 11. 2016: Senec, Slovensko
 12. 2017: Bangalore, Indie

Čeští reprezentanti se zúčastnili všech dosavadních šampionátů a nikdy se nevraceli bez medaile!

Viz fotoreportáž nazvaná "Česká stopa v historii WSC".

nahoru


Mistrovství světa v řešení logických úloh

Chronologický přehled historie WPC, která začala v roce 1992. Tam, kde je živý odkaz, můžete se prokliknout na podrobnější informace.

Na tomto místě uvádíme abecední seznam hráčů, kteří se v celé dlouhé historii alespoň jednou podívali do národního týmu. Tam, kde je živý odkaz, můžete se prokliknout k podrobnostem.

nahoru


WPF Grand Prix

... je projekt Světové hádankářské federace (World Puzzle Federation), který vznikl v roce 2013 z popudu českých zástupců. Jedná se o seriál online turnajů, které připravují autoři z celého světa, kterého se účastní hráči z celého světa a který je zakončen při mistrovství světa velkým finále pro 10 nejlepších.

Webové stránky seriálu, kde se odehrávají všechny soutěže, jsou http://gp.worldpuzzle.org/.

V pilotní sezóně 2013 se jednalo o 8 online soutěží v řešení sudoku, které probíhaly v první polovině roku 2013 na různých světových serverech. Čeští hráči výborně reprezentovali naši malou zemi, když byla jejich účast třetí nejpočetnější na celém světě. Do finále se probojoval mistr republiky Jakub Ondroušek a v říjnu v Pekingu uhrál celkové třetí místo.

V sezóně 2014 bylo zařazeno 7 turnajů v sudoku a 6 turnajů v logice. V celkových výsledcích byl nejvýše opět Kuba Ondroušek, v logice 12. a na sudoku 3.; místo účasti v offline finále v průběhu mistrovství světa ale raději šetřil síly na mistrovství samotné, o poháry vítězů se tak podělili jiní.

V sezóně 2015 bylo zařazeno 8 turnajů v sudoku i v logice. V celkových výsledcích byl nejvýše opět Kuba Ondroušek, v logice 21. a na sudoku 2.; v offline finále v průběhu mistrovství světa žádný pohár neuhrál, ale vynahradil si to medailí v hlavní soutěži.

Sezóna 2016 obsahovala opět 8 turnajů v sudoku i v logice. V celkových výsledcích základní části byl z českých účastníků nejvýše v sudoku na 5. místě Kuba Ondroušek, v logice na 15. místě Jan Novotný; offline finále v průběhu mistrovství světa si v sudoku zahráli Jan Novotný (8.) a Jan Zvěřina (10.).

 

Další podrobnosti a třeba také zadání k vyzkoušení hledejte na našich starších stránkách věnovaných WPF GP nebo také v archivu přímo na stránkách soutěže.

Od ledna 2017 běží pátý ročník seriálu, soutěže probíhají každé dva týdny a zapojit se může každý.

nahoru


Informační rozcestník  —  Sekce sudoku  —  Sekce logika  —  Archiv


Informační rozcestník seriálu WPF Grand Prix

WPF Grand Prix je seriál online turnajů v řešení sudoku a logických úloh. V letošním roce (2017) probíhá pátý ročník. Jaká jsou nejdůležitější fakta týkající se této soutěže pro všechny fanoušky sudoku a logiky?

A) CO? — Seriál má dvě větve, jedna se skládá z osmi online soutěží v řešení sudoku, druhá z osmi online soutěží v řešení logických úloh. To znamená harmonogram s jednou položkou co dva týdny:

Sudoku: 1) holandské: 13. až 16. ledna; 2) francouzské: 10. až 13. února; 3) české: 10. až 13. března; 4) britské: 7. až 10. dubna; 5) estonské: 5. až 8. května; 6) srbské: 2. až 5. června; 7) ruské: 30. června až 3. července; 8) slovenské: 28 až 31. července.

Logické úlohy: 1) srbské: 27. až 30. ledna; 2) slovenské: 24. až 27. února; 3) holandské: 27. až 24. dubna; 4) americké: 19. až 22. května; 5) české: 16. až 19. června; 6) turecké: 14. až 17. července; 7) bulharské: 4. až 7. srpna; 8) indické: 11. až 14. srpna.

B) KDE? — Samostatné webové stránky seriálu mají adresu:

http://www.gp.worldpuzzle.org/ 

Výhodou tohoto sjednocení je jednotné uživatelské prostředí pro všechny soutěže. Navíc jsou stránky českým hráčům povědomé, pokud se již dříve účastnili online turnaje Sudokucup. Pochopitelnou podmínkou účasti v soutěži je vytvoření uživatelského účtu na webu GP. Přihlašovací formulář má pět jednoduchých položek: Nickname = (přihlašovací) přezdívka, E-mail address, Name a Surname = (pravé) jméno a příjmení, Country = státní příslušnost. Dále se můžete rozhodnout, zda chcete, aby vaše přezdívka byla vidět ve výsledcích (Nickname disclosure). S podmínkami soutěže a používání webových stránek souhlasit musíte...

C) JAK? — Výtah z pravidel:

Zúčastnit se může kdokoliv, kdo se zaregistruje. Je zakázáno používat při soutěžení jakoukoliv externí pomoc (jiní lidé, počítačové programy, ap.) a pomůcky (např. kalkulačka).

Systémem soutěže je řešení sudoku a logických úloh na papíře po vytištění z pdf souboru. (Takže kromě tužky a hlavy potřebujete i přístup k tiskárně.) Řešení se odevzdává do webového formuláře v podobě několika označených řádků. Na řešení úloh máte u sudoku 90 minut (u logiky je to 3 x 60 minut) od vyzvednutí hesla k pdf souboru. Začít můžete kdykoliv od pátečního poledne (12:00 GMT +2) do pondělní půlnoci (23:59 GMT +2).

Každá úloha je ohodnocena určitým počtem bodů, které dostanete, pokud správně vyplníte odpovědní řádky. Za chybné řešení je nula bodů. Celkové výsledky jednoho turnaje jsou prostým součtem bodů za jednotlivé úlohy. V případě shodného zisku rozhoduje čas odevzdání posledního správného řešení. V případě kompletního řešení před vypršením časového limitu je možné tlačítkem „Claim Bonus“ požádat o započítání bonusových bodů za ušetřený čas. Ten činí 10 bodů za minutu, je-li vše v pořádku; s překlepem v jediné úloze vzniká nárok na 8 bodů za minutu.

Novinka od 2017: V logické části jsou celkem 3 sady úloh (divize A, B, C): Na každou divizi bude vyhrazen časový limit 60 minut a každá bude obsahovat jiné úlohy. Divize A bude mít podobný charakter jako loňská competitive část, bude obsahovat známé typy úloh a jejich varianty, mohou se objevovat i novinky. Divize B bude obsahovat výběr nejzákladnějších typů logických úloh - "klasik", spíše lehčí obtížnosti. Divize C bude podobná loňské casual části.

Do celkového hodnocení seriálu se počítá 6 nejlepších výsledků. Deset nejlepších v kategorii sudoku a v logické divizi A postupuje do finále, které se koná při MS.

(odkaz na kompletní verzi v angličtině)

D) JAK? — Stručný postup soutěžení v jednotlivých turnajích: 1) někdy během víkendu se přihlásit na web GP, 2) stáhnout si zaheslované pdf, nachystat tužky a nahodit tiskárnu, 3) odstartovat tlačítkem, okopírovat heslo, vytisknout pdf, 4) řešit úlohy, 5) odevzdat vybrané řádky do formuláře (doporučuje se průběžně, aby se to na konci stihlo), 6) radovat se z výsledků, ať jsou jakékoliv a pobavit se dořešením nestihnutých úloh.

(odkaz na kompletní verzi v angličtině)

E) JAK? — Dotazy položte ve fóru, další informace hledejte v samostatných sekcích.

nahoru


WPF Sudoku Grand Prix

V roce 2017 se seriál skládá z osmi online turnajů, do celkového součtu se počítá šest nejlepších výsledků.

Sezóna 2017:

 • Leden — holandské sudoku: 13. až 16. ledna 2017
 • Únor — francouzské sudoku: 10. až 13. února 2017
 • Březen — české sudoku: 10. až 13. března 2017
 • Duben — britské sudoku: 7. až 10. dubna 2017
 • Květen — estonské sudoku: 5. až 8. května 2017
 • Červen — srbské sudoku: 2. až 5. června 2017
 • Červen — ruské sudoku: 30. června až 3. července 2017
 • Červenec — slovenské sudoku: 28. až 31. čevence 2017
webové stránky sudokářské sekce WPF GP
1. turnaj = holanské sudoku: 13. až 16. ledna 2017
2. turnaj = francouzské sudoku: 10. až 13. února 2017
3. turnaj = české sudoku: 10. až 13. března 2017
4. turnaj = britské sudoku: 7. až 10. dubna 2017
5. turnaj = estonské sudoku: 5. až 8. května 2017
6. turnaj = srbské sudoku: 2. až 5. června 2017
7. turnaj = ruské sudoku: 30. června až 3. července 2017
8. turnaj = slovenské sudoku: 28. až 31. července 2017

nahoru


WPF Puzzle Grand Prix

V roce 2016 se seriál skládá z osmi online turnajů, do celkového součtu se počítá šest nejlepších výsledků.

Sezóna 2017:

 • Leden — srbská logika: 27. až 30. ledna 2017
 • Únor — slovenská logika: 24. až 27. února 2017
 • Duben — holandská logika: 21. až 24. dubna 2017
 • Květen — americká logika: 19. až 22. května 2017
 • Červen — česká logika: 16. až 19. června 2017
 • Červenec — turecká logika: 14. až 17 července 2017
 • Srpen — bulharská logika: 4. až 7 srpna 2017
 • Srpen — indická logika: 11. až 14. srpna 2017
webové stránky logické sekce WPF GP
1. turnaj = srbská logika: 27. až 30. ledna 2017
2. turnaj = slovenská logika: 24. až 27. února 2017
3. turnaj = holandská logika: 21. až 24. dubna 2017
4. turnaj = americká logika: 19. až 22. května 2017
5. turnaj = česká logika: 16. až 19. června 2017
6. turnaj (neoficiální) = turecká logika: 14. až 17. července 2017
7. turnaj = bulharská logika: 4. až 7. srpna 2017
8. turnaj = indická logika: 11. až 14. srpna 2017

nahoru


Archiv WPF Grand Prix

nahoru


Zajímavosti

Mezinárodní svět sudoku a logiky je propojen přes rok především internetem. Výše zmíněný seriál GP je jedním příkladem. Webových stránek se sudoku a logikou je však velké množství. Pokusíme se o přehled několika nejzajímavějších.

www.fed-sudoku.eu

Server, na kterém vyrostla úspěšná generace českých a slovenských hráčů. Nabízí denní ligu klasického sudoku i další varianty. V naší poradně se můžete kouknout na návod pro snazší zkorientování na stránkách a několik návodů k týdenním alternativám.

croco-puzzle.com

Německý server s denní ligou logických úloh. V naší poradně se můžete kouknout na překlady zadání.

logicmastersindia.com

Indický server, kde se téměř každý víkend koná online turnaj v sudoku či logice.

The League of Extraordinary Ladies and Gentlemen

Facebooková skupina s pravidelným přísunem velmi zajímavých, ručně tvořených variant sudoku.

nahoru

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer