WPF GP 2024 (české sudoku: překlad bookletu) + anketa ke GP

Anketa k délce kol WPF GP

Na základě podnětů hráčů se na webu WPF GP prostřednictvím ankety hlasuje, zda neprodloužit délku každého kola soutěže WPF GP o den či dva. Na výběr je ze tří možností:
  • Friday 12:00PM till Monday 23:59PM - od pátečního poledne až do pondělní půlnoci (tj. aktuální formát WPF GP)
  • Friday 12:00PM till Tuesday 23:59PM - od pátečního poledne až do úterní půlnoci (tj. aktuální formát WPF GP + 1 den)
  • Friday 12:00PM till Wednesday 23:59PM - od pátečního poledne až do středeční půlnoci (tj. aktuální formát WPF GP + 2 dny)
Pro hlasování v anketě stačí být přihlášen ke svému uživatelskému účtu na webu WPF GP a na stránce https://gp.worldpuzzle.org/content/what-time-frame-gp-fits-you-most zaškrtnout vaši preferovanou volbu. A je to. smiley
 

Informace k českému sudokovému kolu GP

Páté letošní sudokové "gépéčko" připravili autoři z Česka - Honza Novotný, Honza Vondruška a Pavel Kadlečík. V soutěžním bookletu na vás čeká 13 úloh, z čehož je 5 klasických sudoku (vč. překryvného sudoku), 4 standardní varianty a 4 nestandardní varianty. 
Originální anglický booklet s instrukcemi naleznete zdeČeský překlad uvádíme níže.
 
Tipy, kde nalézt tréninkové úlohy
 
Z archívu kol WPG GP (dále klikni na odkazy pod nápisem Examples)
Na webu sudokualogika.cz a dalších webech
 
Úloha 10 - Grater Than Killer Sudoku
Úloha 11 - Faded Kropki Sudoku alias Vybledlé kropki
  • 476. kolo DS
  • na portále Puzzle Expo jsou 2 kousky k hraní online - ÚLOHA1, ÚLOHA2 (pro hraní je nutné být přihlášen k uživatelskému účtu k Logic Masters India)
Úloha 12 - Clock Faces Sudoku alias Ciferníky
Úloha 13 Czech Outsider Sudoku alias Čísla na diagonále (z 1. kola autorské soutěže DAS)
 

Překlad zadání

1 – 4 Classic Sudoku (21, 25, 30, 41 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3.
 
5 Overlapping sudoku (58 bodů): Úloha je tvořena dvěma propojenými klasickými sudoku. Vyplňte obě tabulky čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, žádném sloupci ani v ohraničených čtvercích 3×3.
 
Pozn.: U této úlohy budou mít odpovědní řádky délku 9 nebo 10 číslic.
 
6 Diagonální sudoku (22 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3. Stejná čísla se navíc nesmí opakovat na dvou vyznačených diagonálách.
 
7 Quadro sudoku (28 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3. Žádná oblast tabulky o 2×2 polích nesmí obsahovat jen sudá čísla nebo jen lichá čísla (tj. v každé oblasti o 2×2 polích se vyskytují jak sudá, tak i lichá čísla).
 
8 Renban sudoku (46 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3. Každá šedá skupina políček obsahuje určitou skupinu po sobě jdoucích čísel (např. 2-3-4-5). Jejich rozmístění po šedých políčkách je libovolné (např. 3-2-5-4).
 
9 Scattered Sudoku (48 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených nepravidelných oblastech. Čísla se nesmí opakovat ani v devíti šedě zbarvených políčkách.
 
10 Grater Than Killer Sudoku (81 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3. Některá políčka tabulky jsou spojena do košů, malé číslo v koši udává součet číslic, které v něm leží. Čísla v jednom koši se neopakují. Některé koše nemusí mít součet číslic uveden. Všechna uvedená znaménka rovnosti (=) a nerovnosti (< , >) vyjadřují vztah mezi součty čísel sousedních košů.
 
11 Faded Kropki Sudoku (84 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3. Sousední políčka obsahující čísla, jejichž rozdíl se rovná 1, jsou označena bílým puntíkem. Sousední políčka obsahující čísla, jejichž podíl se rovná 2 (tj. jedno pole je dvojnásobkem druhého), jsou označena bílým puntíkem. Sousední políčka obsahující čísla, která se neliší o 1 a zároveň jedno není dvojnásobkem druhého, nemají mezi sebou žádný puntík.
 
12 Clock Faces Sudoku (87 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3. Čtyři čísla okolo bílého kolečka jsou seřazena podle velikosti ve směru hodinových ručiček, čtyři čísla okolo černého kolečka jsou seřazena podle velikosti proti směru hodinových ručiček. Všechna možná kolečka jsou vyznačena.
 
13 Czech Outsider Sudoku (89 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3. Kolem tabulky jsou vyznačena čísla se šipkami. Všechna tato čísla se musí vyskytnout na diagonále, na kterou ukazuje hrot šipky. Pokud je nějaké číslo u jedné šipky uvedeno vícekrát, musí se na dané diagonále vyskytnout nejméně tolikrát, kolikrát je u šipky vyznačeno.

sepsal Pavel Kadlečík

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer