České turnaje

Tato sekce našich stránek si klade za cíl nabídnout vám v přehledné podobě veškeré informace týkající se soutěží v sudoku a v logice, především těch, které probíhají na území ČR a s nimiž má něco společného náš spolek.

Základní třídění činíme podle časového hlediska. V přítomném okamžiku, kdy čtete tento text, existují a) soutěže, které proběhly v minulosti; b) soutěže, které jsou připravovány do budoucnosti; c) fakta platná univerzálně. V jednotlivých částech najdete především a) výsledky, reportáže, fotky; b) kalendář chystaných akci, pozvánky; c) dlouhodobé žebříčky, soutěžní řád, materiály ke stažení.


Minulost  —  Budoucnost  —  Univerzální


Minulost aneb je to za námi

Hledáte-li výsledky soutěží z minulosti, případně další související informace, mělo by vám hledání usnadnit chronologické roztřídění soutěží. Pořádáme každoročně mistrovství ČR v řešení sudoku a logických úloh, turnaje kategorie HALAS liga a soutěže pro děti a mládež.

V letech 2015 až 2018 byla z výsledků turnajů sestavena Ročenka HALAS ligy, která obsahovala ukázky soutěžních rébusů. Přehled soutěží najdete též pod odkazem „Soutěže HALAS podle místa konání“.

nahoru


Soutěže HALAS z let 2011–2023


Budoucnost aneb co se chystá

V prosinci každého roku rozhoduje výbor HALAS o tom, které akce budou zařazeny v následující sezóně do celoročního seriálu zvaného HALAS liga. Z jejich výsledků se sestavuje „Žebříček HALAS ligy“. Výpočet žebříčku a další pravidla obsahuje „Soutěžní řád HALAS“.

V letech 2020, 2021 a 2022 narušila pandemie koronaviru plány na pravidelné pořádání turnajů. Aktuální turnajový rozvrh hledejte v Kalendáři HALAS ligy. Podrobnosti k soutěžím pro děti a mládež naleznete pod odkazem „Pro školy“

nahoru


Kalendář HALAS ligy 2024


Univerzální fakta

Několik věcí zůstává univerzálních, jsou to dlouhodobé žebříčky sestavované na základě výsledků jednotlivých turnajů, či soutěžní řád stanovující obecná pravidla soutěží. Také v této sekci najdete odkaz na materiály ke stažení a další.

nahoru


Soutěžní řád  —  Žebříčky  —  Ke stažení


Soutěžní řád HALAS

... stanovuje pravidla pro pořádání soutěží našeho spolku a pravidla pro výpočet dlouhodobých žebříčků. První verze byla sestavena po vzniku HALAS v lednu 2012, od té doby proběhlo několik aktualizací, který jsou v okamžiku zveřejnění vysvětlovány v novinkách. Součástí řádu je také doporučení pořadatelům ohledně startovného.

Soutěžní řád  —  Komentář k soutěžnímu řádu 2012  —  Komentář k změnám soutěžního řádu 2015 — Komentář ke změně v soutěžním řádu 2017

nahoru


Dlouhodobé žebříčky

Žebříček HALAS ligy

Od roku 2012, pro každý ročník HALAS ligy, sestavuje vrchní statistik, Aleš Marek, žebříček HALAS ligy. Podle vzorců popsaných v soutěžním řádu jsou započítávány výsledky ligových turnajů; celkové výsledky jsou vyhlašovány na závěrečné akci sezóny a vítěz přebírá putovní pohár.

Výsledky starších ročníků hledejte v Historických výsledkových listinách.

Ratingové listiny

Od prosince 2011 také výsledky soutěží přepočítáváme do dlouhodobých řebříčků, které se nemažou na konci sezóny, byť i v nich váha starších výsledků klesá. Vysvětlení výpočtu ratingu hledejte ve stati Aleše Marka.

Výpočet ratingu byl přerušen v roce 2020 v souvislosti s pandemií covidu a snížením počtem turnajů. 

Žebříček adeptů reprezentace

Pro podporu nominace hráčů na mistrovství světa je od sezóny 2015/2016 sestavován žebříček adeptů reprezentace. Princip jeho výpočtu je popsán v zápise z jednání výboru číslo III/4. Parametry (jako je počet započítáváaných turnajů a jejich váha) upřesňuje pro každý reprezentační cyklus výbor spolku.

Aktuální žebříček průběžně zveřejňujeme na stránce věnované reprezentaci.

Vedlejší kategorie hodnocení HALAS ligy

Jako zpestření turnajového kalendáře HALAS ligy 2018 byly na konci roku při prosincovém turnaji v Praze vyhlášeni vítězové celoročního hodnocení vedlejších kategorií při turnajích HALAS ligy. Soutěž je vyhlášena pro řešitele nejobtížnějších úloh v řešení sudoku a logiky, dále pro nejlepší řešitele sprintových kol v sudoku a logice a pro nejlepší řešitele kol klasického sudoku (pouze v ročníku 2018).

Popis pravidel hledejte na stránce věnované vedlejším kategoriím HALAS ligy, jak probíhala soutěž v následující sezóně hledejte viz konečné pořadí vedlejších kategorií HALAS ligy 2019. Pro HALAS ligu 2020 vzhledem k omezenému počtu turnajů byla kategorie klasik a sprinter vyhlašována pouze v rámci MČR v sudoku 2020 viz jeho výsledky. Pro HALAS ligu 2021 nebyly vyhlášeny žádné vedlejší kategorie.

nahoru


Materiály ke stažení

Nemohli jste se zúčastnit některého z minulých turnajů HALAS ligy? Hledáte nějaké sudoku či logiku k tréninku? Pod odkazy níže najdete materiály z proběhlých turnajů, a to i studentských.

Plné verze jsou k dispozici členům HALASu se zaplacenými příspěvky daného roku (materiály z roků 2011 a 2012 potřebují členství 2012). Přesná pravidla pro přístup k materiálům ze soutěží HALAS ligy a  také z mistrovství světa jsou součástí zápisu z jednání výboru HALAS číslo III/5 a III/6. Máte-li dojem, že by vám měl být přístup do některé z plných verzí umožněn a není tomu tak, ozvěte se na info@sudokualogika.cz. 

Materiály jsou pochopitelně určeny především pro osobní potřebu členů (zatrénovat si, ukázat zajímavé úlohy kamarádům a podobně). Autorská práva zůstávají autorům a HALASu, hromadné šíření materiálů je zakázáno, a pokud si nejste ohledně možnosti využití jisti, prostě se zeptejte.

Dále členům HALAS nabízíme k prostudování materiály z reprezentačních soustředění (viz níže), přístup k nim mají členové HALAS se zaplacenými příspěvky za daný rok.

Materiály z turnajů
Materiály z turnajů pro mládež...

... jsou volně dostupné všem zájemcům.

Best of dlouhodobé soutěže

Dlouhodobá soutěž započala v dubnu 2013, všechny úlohy jsou dostupné v jejím archivu. Úlohy jsou při odeslání hodnoceny samotnými hráči, úlohy s nejvyšší průměrnou známkou za každý rok uveřejňujeme v souboru Best of.

Best of 2023

Best of 2022

Best of 2021

Best of 2020

Best of 2019

Best of 2018

Best of 2017

Best of 2016

Best of 2015

Úlohou nejhodnotnější v roce 2013 byla Mezi stěnami (9.4 z 10 bodů, autor Jan Novotný), v roce 2014 Sčítání od kraje (9.5, Jan Novotný), v roce 2015 Spirálové město (9.6, Jan Novotný), v roce 2016 shodně úlohy Prohlídka mezi mrakodrapy (9.3, Jiří Hrdina) a Inner Frame sudoku (9.3, Jan Zvěřina), v roce 2017 Kombinovaný had (9.2, Jiří Hrdina), v roce 2018 GT Killer mišmaš (9.4, Pavel Kadlečík), v roce 2019 Galaxie a pentomina (9.5, Jiří Hrdina), v roce 2020 Antidiagonální zabijáček (9.4, Pavel Kadlečík), v roce 2021 Ohrada na krychli (9,8, Robert Babilon) a v roce 2022 Poziční easy as.. se smyčkou (Jakub Hrazdira, 9.3).

Materiály z reprezentačních soustředění
Ročenka HALAS ligy

... je dokument shrnující výsledky ligové sezóny a nabízející ukázky soutěžních úloh nejširší veřejnosti.

Ročenka za rok 2015 byla sestavena v lednu 2016. Z každého živého turnaje sezóny byly zařazeny tři vybrané úlohy. Ročenku sestavil Honza Novotný s přispěním kolegů z výboru HALAS. Analogicky postupujeme i v dalších letech.

Rozhodli jsme se také k jednotlivým úlohám založit stránku v naší poradně, kde je vyložen možný postup řešení. Můžete se tam podívat, když si nebudete vědět rady. Šiřte, prosím, ročenku mezi své známé, má sloužit k propagaci našich turnajů, jako pozvánka pro nové hráče.

webová stránka s odkazy na ročenky za sezóny 2015-2018


nahoru

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer