Novinky

Novinky ze světa sudoku a logických úloh.

Podpořte HALAS při nakupování online!

Vážení příznivci našeho spolku, sudoku a logiky,

výbor Hráčské asociace logických her a sudoku po důkladném zvážení odsouhlasil zapojení naší organizace do projektu GIVT, jehož principem je propojení neziskových organizací a internetových obchodů, které má vzory i v zahraničí. Při online nákupu ve vašem oblíbeném internetovém obchodě, když se tam prokliknete ze speciální stránky, můžete způsobit, že obchodník pošle pár korun na náš účet.

Chtěli bychom požádat všechny naše členy a příznivce, aby na nás touto cestou mysleli. Podrobnosti si můžete prostudovat na stránce www.givt.cz. Když jsme prohlíželi seznam zapojených e-shopů, viděli jsme spoustu zajímavých, které alespoň občas využíváme. Věříme, že takový příklad tam najdete i vy. Celá transakce nestojí náš spolek ani vás nic navíc a mohlo by to přinést do rozpočtu pár korun, které se neztratí. Předběžně jsme se domlouvali, že hlavním příjemcem těchto darů by měly být aktivity pro mládež.

Děkujeme za pomoc. Výbor HALAS

- 22. 3. 2016 - Krt -

WPF GP 2017: slovenské sudoku: překlad bookletu

O víkendu 28. až 31. 7. 2017 proběhne 8. kolo sudoku sekce WPF GP. Zadání připravili autoři ze Slovenska, naši dobří známí – Matúš Demiger a Blanka Lehotská. Originální anglický instruktážní booklet najdete na webu soutěže. Úlohy budou jistě pěkné a k hojné účasti by mělo také motivovat to, že výsledky tohoto kola se počítají do celoročního žebříčku HALAS ligy 2017.

- 25. 7. 2017 - Gotroch -

 

1.-5. Klasické sudoku (25, 30, 33, 39, 56 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3x3.

6. Sousledné sudoku (79 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3x3. Šedý obdélníček označuje každou dvojici sousedních políček, kde se vyskytují sousledné číslice (jejich rozdíl je 1). Tam, kde obdélníček není, číslice se musí lišit alespoň o 2.

WPF GP 2017: spěje ke svému závěru

Seriál online turnajů v řešení sudoku a logických úloh – WPF Grand Prix 2017 – pomalu spěje k závěru letošního ročníku.

Omlouvám se sedmi statečným českým účastníkům 6. kola v logice, kteří i přes neoficiální status a očesaný obsah nelenili a poměřili své síly s ostatními. Minimálně Kuba Ondroušek dosáhl pěkného výsledku. Nemám v plánu psát o tomto kole delší novinku, nicméně úlohy jsem si dodatečně vytisknul a vyzkoušel a jako oddech někam k vodě je rozhodně doporučuji.

Zbývají ještě 2 kola logiky a před nimi poslední kolo sudoku.

O víkendu 28. až 31. 7. 2017 proběhne 8. kolo sekce sudoku. Zadání připravili autoři ze Slovenska, naši dobří známí – Matúš a Blanka. Instruktážní booklet v angličtině už je na webu soutěže zveřejněn. Český překlad zatím ne. Úlohy budou jistě pěkné a k hojné účasti by mělo také motivovat to, že výsledky tohoto kola se počítají do celoročního žebříčku HALAS ligy 2017.

WPF GP 2017: turecká logika (neoficiální kolo): překlad bookletu

Ve dnech 14.-17.7. se koná další kolo logického WPF GP. Tento díl soutěže připravují turečtí autoři, ale pravděpodobně z důvodu nedodání dostatečného počtu úloh bude toto kolo pouze neoficiální a bude obsahovat pouze jedinou sadu úloh. Výsledky se nezapočítávají do celkového pořadí. Nicméně zaluštit si můžete i tak, originální booklet k soutěži naleznete zde.

- 11. 7. 2017 - Gotroch -

 

Poznámka: Toto kolo je pouze neoficiální, nepočítá se do celkových výsledků.

1.-2. Easy as… (8, 48 bodů): Zapište do tabulky uvedená písmena tak, aby se každé z nich vyskytovalo v každém řádku a každém sloupci právě jednou. Na okrajích tabulky je pak uvedeno, které písmeno je z daného směru vidět jako první.

Odpovědní kód: Pro každý označený řádek vepište jeho obsah, zleva doprava. Do odpovědi nezahrnujte písmena vně tabulky. Použijte “X” pro prázdná pole. (Odpovědní kód příkladu: CBXXA, BXXAC)

Dlouhodobé žebříčky na začátku července

Vzhledem k velké pracnosti předchozího postupu jsem se rozhodl vyzkoušet malou novinku a dlouhodobé žebříčky zde zveřejňuji pouze formou printscreenu z naší databáze. Co vy na to? Je to zásadní zhoršení oproti předchozím pečlivě formátovaným tabulkám?

Další příležitostí přidat body do celoročních žebříčků budou online turnaje v polovině prázdnin – slovenské kolo ve WPF GP v sudoku (28. až 31. 7.) a indické kolo ve WPF GP v logice (11. až 14. 8.).

- 10. 7. 2017 - Krt -

Průběžné pořadí HALAS ligy 2017 v sudoku

Průběžné pořadí HALAS ligy 2017 v logice

Rating hráčů sudoku k 11. 6. 2017

Rating hráčů logických úloh k 11. 6. 2017

WPF GP 2017: ruské sudoku: výsledky

O víkendu 30. 6. až 3. 7. 2017 proběhlo sedmé kolo letošního ročníku seriálu WPF Grand Prix v řešení sudoku. Zadání připravil známý ruský autor Andrey Bogdanov. Sada patnácti úloh obsahovala spíše snadné tabulky klasického sudoku a k tomu též několik neobvyklých variant. Společným tématem byla tetromina, která se autorovi podařilo vtipně nacpat i do míst, kde to možná ani nebylo na první pohled patrné. V průběhu 4 dnů se do soutěže zapojilo 380 hráčů z 49 zemí světa a mezi nimi 31 českých hráčů a hráček, kterým děkujeme za pěknou reprezentaci, počtem i výkony.

Kompletní řešení všech 15 úloh zvládlo v limitu 90 minut jen 19 hráčů, což je méně než obvykle a naznačuje to, stejně jako časy nejlepších, vyšší pracnost kola. Na čelo se vrátil Tiit Vunk z Estonska a tentokrát jej doprovodili Prasanna Seshadri (Indie) a Jan Mrozowski (Polsko).

Členská schůze 1. 8. 2017

Výbor HALAS vyhlašuje mimořádnou členskou schůzi spolku a vyzývá členy k hojné účasti.

WPF GP 2017: česká logika: výsledky

O víkendu 16. až 20. 6. 2017 proběhlo páté kolo letošního ročníku seriálu WPF Grand Prix v řešení logických úloh. Na jeho startu se vyskytly technické obtíže, takže bylo o den prodlouženo. Zadání připravili Honza Novotný a Kuba Ondroušek. Alespoň jednu úlohu z Divize A odevzdalo 222 hráčů, z toho 15 Čechů, alespoň jednu úlohu z Divize B odevzdalo 250 hráčů, z toho 18 Čechů, alespoň jednu úlohu z Divize C odevzdalo 134 hráčů, z toho 4 Češi.

Účast v divizi C trochu naznačuje, že tvorba úloh mimo běžný rámec WPC style je možná zbytečná. Ale nemám to zanalyzované důkladněji (kolik je hráčů, kteří v GP soutěží právě kvůli sadě C). A za úlohy, které jsme s Kubou do této sady připravili se nestydím, na oddech k rybníku, proč ne.

WPF GP 2017: srbské sudoku: výsledky

O víkendu 2. až 5. 6. 2017 proběhlo šesté kolo letošního ročníku seriálu WPF Grand Prix v řešení sudoku. Zadání připravili srbští autoři – Zoran Tanasić, Čedomir Milanović a Branko Ćeranić. Sada třinácti úloh obsahovala několik neobvyklých a těžších kousků, což trochu zamíchalo jmény na čele výsledků. V průběhu 4 dnů se do soutěže zapojilo 381 hráčů z 45 zemí světa a mezi nimi 32 českých hráčů a hráček, kterým děkujeme za pěknou reprezentaci.

Kompletní řešení všech 13 úloh zvládlo v limitu 90 minut 27 hráčů, několik dalších o místo v této elitní společnosti připravila chybka v jedné z úloh. Je legrační, že suveréni předchozích kol Kuba, Tiit a Janoslaw jsou opět seřazeni těsně za sebou, ale tentokrát ne úplně vpředu. Zvítězil Bastien Vial-Jaime z Francie, druhý skončil Seungjae Kwak z Koreje a třetí Hideaki Jo z Japonska.

Zápis z jednání výboru HALAS č. III/18

Další jednání výboru HALAS proběhlo formou skype konference ve čtvrtek 22. 6. 2017.

Zápis v PDF

je spolu s ostatními na stránce Hráčská asociace -> ... -> Zápisy výboru.

Zaměření debaty bylo široké, počínaje zhodnocením soutěží z prvního pololetí 2017 až po plánování sezóny 2018, kdy bude třeba sladit HALAS ligu a mistrovství světa v ČR.

- 27. 6. 2017 - Krt -

WPF GP 2017: ruské sudoku: překlad bookletu

Sedmým kolem pokračuje ve dnech 30.6. - 2.7. 2017 sudoku WPF Grand Prix. Za pořádající Rusko úlohy připravil Andrey Bogdanov. Originál Bookletu můžete zhlédnout na oficiálních stránkách WPF GP.

- 27. 6. 2017 - Gotroch -

 

1.-5. Klasické sudoku (12, 13, 19, 21, 28 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3x3.

6. Písmenné sudoku (47 bodů): Vyplňte tabulku písmeny tak, aby každý řádek, sloupec a ohraničený čtverec 3x3 obsahoval stejnou sadu písmen.

7. Nesousledné sudoku (71 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3x3. Nikde v tabulce spolu nesmí sousedit čísla, jejichž rozdíl je roven 1.

Reprezentační žebříčky na konci června

Již druhý rok sestavujeme žebříčky adeptů reprezentace, do nichž kromě turnajů HALAS ligy počítáme letos i všechna kola WPF GP. Jejich význam při určování sestavy je letos opravdu pouze symbolický, přesto považujeme za zajímavé tabulku čas od času zveřejnit. Což činíme i dnes, po započítání MČR v logice a českého kola WPF GP. Pro detaily o jednotlivých turnajích klikněte na souhrnný obrázek a otevře se vám plná verze.

- 25. 6. 2017 - Krt -

     

HALAS & GIVT.cz pro studenty

Do třetice o studentských soutěžích a nejen o nich.

Je to již více než rok, kdy se HALAS zapojil do projektu GIVT.cz, což je portál, který propojuje internetové obchody a neziskové organizace v chytrém systému nepřímého financování. Z online nákupů, které jsou zahájeny proklikem z portálu GIVT, obchodníci posílají zlomek své marže neziskovce, kterou nakupující určí. On neplatí nic navíc.

http://bit.ly/PodpořteHALAS

Do rozpočtu HALAS touto cestou za rok a čtvrt přitekla nezanedbatelná částka a my ji využíváme právě na financování soutěží pro studenty tak, abychom nebyli závislí jen na pomoci spolupořádajících škol a sponzorů. Díky penězům z GIVTu můžeme proplácet tisk, cestovné a občas koupit atraktivnější ceny pro nejlepší.

Všem, kdo na nás při online nakupování nezapomínají a touto cestou nám pomáhají, srdečně děkujeme!

Studentská liga ... pokračuje i o prázdninách

Jak plyne z několika dříve uveřejněných článků, v druhém pololetí končícího školního roku proběhla celá řada soutěží, které pořádáme pro školní družstva. A to na regionální a letos poprvé i na celostátní úrovni.

S počátkem druhého pololetí, od února 2017 provozujeme také denní ligu v řešení sudoku, která obsahuje klasické sudoku a jeho základní varianty a je určena především žákům základních a středních škol. Doporučovali jsme ji účastníkům jednotlivých regionálních kol jako možnost tréninku před dalšími soutěžemi. Myslíme si, že nyní o prázdninách není důvod v tréninku přestat, ba naopak, sudoku se dobře hodí do vlaku, na pláž, nebo jako každodenní procvičení mozku, aby nezahálel.

Sdělujeme tedy, že studentská liga poběží nepřetržitě dál. Zveme všechny naše čtenáře školou povinné, aby to zkusili a porovnali se s přáteli i konkurencí z jiných koutů republiky. Prosíme též dospělé příznivce sudoku a logiky, aby se o této možnosti před žáky a studenty zmínili a pozvali je do hry.

Zadání ze soutěže studentských družstev

Zadání z regionálních kol každoročně zařazujeme po skončení ročníku do archivu. V této novince se chci věnovat zadání z letošního prvního ročníku celostátního finále.

zadání z finále v pdf

V prvním kole bylo třeba vyřešit obvyklou hromádku 30 samostatných úloh. Zařadili jsme klasické sudoku i jeho běžné varianty. Oproti regionálním kolům jsme ubrali lehkých tabulek 6×6 a zařadili více tabulek běžného rozměru 9×9. Trochu se potvrdilo, že i ta nejzdatnější družstva z republiky pak budou mít problém během 45 minut stihnout všechno. Nejlépe obstála čtyři vysoce favorizovaná družstva, která uhrála přes 500 bodů z 600 možných a založila tak svůj velký odstup v celkových výsledcích. Mezi základními školami potvrdilo formu z regionálního kola družstvo ZŠ Pavlovská, Brno. Nejtěžší úlohou bylo Srovnávací sudoku, které nejen že bylo za 50 bodů, ale bylo také správně vyřešeno jen čtyřikrát. (Ale to ne(jen) těmi čtyřmi zmíněnými týmy.)

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer