Startovné na soutěžích HALAS ligy

Vzhledem k tomu, že výbor HALAS při posledním jednání doplňoval do soutěžního řádu do kapitoly startovné doporučení pro startovné juniorů; a také že se blíží první živý turnaj sezóny, kde je startovné aplikováno, považuji za vhodné souhrnně uvést a vysvětlit, jak to se startovným je.

Když bylo před 4 lety, po založení HALAS, na papírových turnajích startovné zaváděno, cítili jsme potřebu vysvětlovat, pokladník sepsal esej "Proč startovné". Myslím, že se doba zase o kus posunula a je jasné, že každá zábava něco stojí. Pořadatel turnaje má náklady se zajištěním soutěžních prostor, s tiskem zadání a s pořízením občerstvení a cen. Je logické tyto náklady krýt příjmem ze startovného od hráčů, tedy příjemců zmíněného zadání a občerstvení. Někdy říkáme, že je to stejné jako koupit si lístek do kina.

Doporučená výše startovného pro jednodenní turnaje je následující:

Datum platby Nováček Junior Dospělý Člen HALAS
více než týden před akcí zdarma 50 Kč 150 Kč sleva 50 Kč
v týdnu před akcí zdarma 50 Kč 200 Kč sleva 50 Kč
placení na místě zdarma 50 Kč 250 Kč sleva 50 Kč

Důvod odstupňování podle data zaplacení je zřejmý – není možné zajišťovat sál a tisknout materiály na poslední chvíli, proto pozdější přihlašování a placení na místě působí pořadatelům těžkosti.

Za nováčka označujeme v souladu se Soutěžním řádem a zvyklostmi HALAS účastníka, který se doposud nezúčastnil žádného živého turnaje pořádaného HALAS. Tito hráči neplatí startovné – dá se říci, že jim nabízíme, aby si naši soutěž vyzkoušeli napoprvé zdarma a do budoucna se rozhodli, zda jim stojí za to do intelektuální zábavy investovat.

Za juniory počítáme hráče mladší 19 let. Chápeme je jako nevýdělečně činné a z náborových důvodů doporučujeme minimální možnou výši startovného.

Slevu na startovném ve výši 50 Kč mohou uplatnit všichni členové HALAS. To znamená, že juniorští členové startují zdarma a základní sazba pro dospělé je 100 Kč. Má to jednu pochopitelnou podmínku – je potřeba mít v daném roce zaplacený členský příspěvek.

Dále mě již napadají jen dvě poznámky. Případný zisk z jednoho turnaje bývá převeden k pokrytí ztráty jiného turnaje. Celkovou bilanci našeho zapsaného spolku lze sledovat ve výročních finančních zprávách. Druhá poznámka se týká vícedenních akcí (aktuálně pouze dvoudenní MČR v sudoku), tam lze pochopitelně očekávat navýšení startovného, protože je potřeba sál na dva dny a natištěných papírů je také více.

Máte-li k této problematice jakékoliv otázky či připomínky, napište komentář.

- 10. 2. 2016 - Krt -

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer