Členská schůze WPF 16. 12. 2023: MS 2024 se bude konat v Číně

Začátek členské schůze WPF dne 16. 12. 2023 byl pár dní před jejím konáním časově upraven z důvodů potřeb tlumočníka pro čínskou stranu, která hodlala na schůzi představit plánované místo pro konání MS 2024. Jednalo se o druhý pokus zvolení dějiště příštího MS, první pokus prezentovaný před dvěma měsíci během MS 2023 byl neúspěšný. Během členské schůze proběhla další 3 hlasování nad otázkami současné problematiky WPF.
 
Členská schůze (alias General Assembly - GA) konaná přes Zoom začala ráno našeho času v sobotu 16. 12. prezentací čínské strany o dějišti mistrovství světa na rok 2024. Vybráno bylo místo Pching-ku (Pinggu) ležící asi 70 km severovýchodně od centra Pekingu. Představeno bylo místní sportovní centrum, kde by se mohly soutěže odehrávat, a pro ubytování vybrán hotel Wanda Jinhua Hotel Pinggu kousek odtama (odkaz na hotel na mapy.cz). V komentářích bylo místo soutěží přirovnáno k dějišti německého MS 2019. Kdo byl, vzpomene si na dramatická klání na ploše kryté tenisové haly. smiley Organizátoři stanovili ceny za účast na 800 euro (WSC+WPC), při účasti pouze na sudoku za 380 euro, pouze na logice za 480 euro. Neznal jsem detaily, co se pravidelným účastníkům světových mistrovství nelíbilo na předchozí lokaci, která byla členskou schůzí před dvěma měsíci odmítnuta (zápis naleznete ZDE), nyní pár dotazů padlo, ale ne stěžejních. Prezentace samotná podle mne nestála za nic, tím prosím nepředjímám nic k organizaci akce na místě. Negativní dojem vzniká z toho, že prezentující bohužel neumí dobře anglicky, tedy jazyk, kterým se vede členská schůze WPF. Po zodpovězení dotazů se přestoupilo k hlasování, jiný kandidát pro MS 2024 mimo Číny nebyl. Z přítomných členů se jediná země vyjádřila proti, naši drazí východní sousedé, my jsme hlasovali pro, návrh byl přijat. Asi bych to neměl říkat, též nechci MS v Číně, nějak v tom nevidím přínos pro současné dění ve světe sudoku a logiky. Diskuze napříč WPF, jejími členy a hráči vzkvétá, tento krok mi do toho nezapadá. Ale ať skončím na pozitivní vlně, hledal jsem, co je v oblasti Pching-ku zajímavé a světě div se, jsou to broskvičky. smiley Tak snad budou nejlepším hráčům příští rok chutnat. Mistrovství světa v řešení sudoku a logických úloh přivítá v říjnu 2024 Čína.
 
Přeskočím časově průběh schůze, na jejím konci se rozjela vlna budoucích pořadatelů mistrovství. Gyorgy z Maďarska mluvil o touze pořádat MS 2025, na jaře příštího roku by se o něm mohlo hlasovat, pokud se podaří udržet startovné v rozumných mezích. Dále byla představena kandidatura Francie, rok, na který cílí, vysloven nebyl, ale chuť mají a zdá se, že by se našlo dostatek lidiček, kteří by akci zrealiizovali. O jejich plánech mluvil Olivier, jenž se výrazně zabydluje v pozici člena Boardu WPF, jen tak dál. Další se ozval Prasanna z Indie, cílí pořádat mistrovství Asie v sudoku v roce 2025 a že by si k tomu rovnou střihli i MS? A do velmi optimistických debat o příštích šampionátech přišel se svým dílem Matúš a potvrdil, že myšlenky na Mistrovství Evropy v sudoku na Slovensku jsou stále živé, snad prý na jaře 2025. 
 
Druhá hlasovací runda se věnovala komunikaci systému národní kvalifikace na MS každého člena směrem k WPF. WPF by si přála vědět do 31. ledna daného roku, jak jsou v členské zemi nastaveny podmínky k účasti na MS, co musí jejich hráči splnit, aby byli nominováni. Když píšu přání, prý je myšleno skutečně přání, není to pevně daný deadline s případnými konsekvencemi. WPF tím chce zvýšit povědomí a pomoci s rozšířením informací o účasti na MS. Já za tím vidím i to, že WPF chce, aby si členské země udělaly ve věcech pořádek. Schváleno.
 
Dalšímu hlasování předcházela živá debata, jedná se o citlivé a hůř uchopitelné téma. Prý se stává, že se na WPF obrací hráči, kteří by se rádi účastnili MS, ale z jistých důvodů nemohou nebo cítí, že jim to není umožněno. Nejlépe pochopíte ze specifikovaných důvodů rozčleněných do tři skupiny: a) členská země dostatečně neinformovala hráče o možnosti kvalifikace, b) z osobních důvodů se nemohl hráč zúčastnit kvalifikačního turnaje (nemoc, očekávaná či neočekávaná významná událost v termínu kvalifikace), c) spor mezi hráčem a tím, kdo nominaci zajišťuje (např. národní asociací). Na základě podobných zkušeností padl návrh, že WPF bude mít právo pozvat na MS hráče, i když nebyl nominován národní asociací či neprošel nastaveným kvalifikačním sítem dané země. Soutěžit by mohl na MS pod hlavičkou UN, tedy ne pod vlajkou vlastního státu. (Pro neznalé dodávám, že týmy UN se běžně sestavují na MS, když spolu v týmu soutěží hráči z jiných zemí). Téma bylo vysvětleno uvážlivě, zmíněny situace, kdy to určitě nebude možné, že je to až poslední řešení, že bude následovat po předchozí diskuzi se zaujatými stranami se snahou věc vyřešit jinak. Když se na situaci podíváme jako na pojistku nepředvídatelného až nešťastného scénáře dotčeného hráče, bude asi většina z nás pro návrh, který byl na schůzi schválen. Ale nejde tím WPF trochu proti sama sobě? Chce silné národní asociace, ať posílají své borce na největší svátek luštění, ale chce si vzít i právo rozhodnout „za ně“? Líbil se mi dotaz Turka Ferhata, zda bude brána v potaz kvalita hráče? Zda je dotčený ze světové TOP50 nebo jde o neznámého hráče? Pochopitelněji se přistoupí na výjimku, když jde o hráče, jehož kvality „patří“ na MS a jeho neúčast by MS ochudila (z pohledu organizátorů, WPF či soupeřících hráčů).
 
Dalším návrhem je požadavek WPF po organizátorech MS, aby počínaje 6 měsíci do akce s periodou každý měsíc pravidelně informovali WPF o stavu příprav, případných otázkách, kde tlačí bota či je nutno pomoci zvenčí. Palec nahoru přišel ode všech.
 
A už bez hlasování přišla na řadu finanční situace WPF:
  •  WPF stále nemá bankovní účet, akce založení bankovního účtu v Holandsku, jež se zdála na dobré cestě, dostala ránu v podobě zamítavého postoje (od ING banky), situace se dále řeší.
  • Padla zmínka o platbě členského příspěvku WPF za rok 2023, zaplatila pouze menší část členů, většina ani nereagovala na žádost o platbu.
  • Padly návrhy na změny ohodnocení snad všech "placených pozic“ ve WPF (dvoutřetinové zvýšení odměny pro ředitele GP kvůli objemu času trávícího nad každým kolem, třicetiprocentní snížení odměny pro Matúše, jehož část povinností přebrali členové Boardu, ponechání pouze malé odměny pro Wei-Hwa za správu paypalu, kterou přebrali Matúš a Roger) 
  • Výši členských příspěvků (400 eur za rok) bude ponechána.
  • Dále byly zmíněny plánované výdaje (na překlady textů v záležitostech vzniku bankovního účtu, pro vyřešení otázky webu). Rozpočet WPF na rok 2024 je plánován v záporných číslech.
sepsal Pavel Kadlečík
 
Odkazy na předešlé dění ve WPF
fianance, hráčská komise, kvalifikace na MS, čínská kandidatura, volby do Boardu WPF 
 
představení MS 2023 v Torontu vč. americko-kanadského týmu pořadatelů, oficiální schválení
 
úpravy stanov WPF, zveřejnění úloh z MS 2022 v Krakově, představy o MS 2023, finanční záležitosti
 
stanovy, finance, volby členů Boardu 
 
účast na MS 2022 konané za zvláštních podmínek, termín a místo konání, Treasurer WPF
 
World Sudoku+Puzzle Convention, volba členů Boardu, hospodaření WPF, pořadatel MS 2022
 
představení WPF Directora - Matúše, výhledy k MS, online MS 2021

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer