Členská schůze WPF - informace ze zasedání

Zdravím z Toronta,

19. října 2023 se během MS v řešení sudoku a logických úloh konala členská schůze WPF. Halas jako člena WPF zastupoval Jan Zvěřina.

Na programu bylo hodně věcí a některé body vzbudily čilou diskusi, takže nakonec se schůze protáhla až téměř do půlnoci.

Na začátku prezentoval pokladník WPF Roger Kohler finanční zprávu. Za rok 2023 je odhadovaný deficit 8.000 EUR. Značnou část z tohoto tvoří dluhy z minulého roku, kdy kvůli nefunkčnímu bankovnímu účtu nebylo jednoduché vyplácet odměny (WPF Director, GP Director). Finanční zpráva byla schválena. 

Začátkem října byli dva členové výboru WPF osobně v Holandsku, aby požádali o založení účtu. WPF muselo zaplatit za úřední překlad stanov do holandštiny. Odpověď z banky zatím nedorazila, ale dá se předpokládat, že všechny překážky snad již byly odstraněny a WPF bude moci znovu normálně fungovat. 

Druhou částí programu byly navrhované změny pravidel WPF. Prvním návrhem bylo vytvoření hráčské komise. Ta bude mít 9 členů dosazených výborem WPF. Komise sice nebude mít pravomoci, ale jistě bude důležitým pojítkem mezi hráči a WPF (případně organizátory MS). Návrh byl schválen.

Dále bylo diskutováno přenastavení způsobu kvalifikace na MS. Dosud totiž v pravidlech bylo, že členové WPF jsou povinni uspořádat kvalifikační turnaj. Což samozřejmě ne všichni dělali a pro kvalifikaci se používaly i různé jiné mechanismy (výsledky GP, výsledky posledního MS, domluva mezi hráči apod.).

Nyní to bude nastaveno tak, že každá země má povinnost do 31. ledna oznámit kvalifikační kritéria. Zároveň bude existovat možnost, aby se nekvalifikovaný hráč mohl odvolat, a WPF bude mít pravomoc v extrémních případech udělit hráči možnost startovat na MS. Tento bod diskuse byl také schválen.

Zároveň bylo připomenuto, že podle pravidel WPF musí každá země zvolit osobu, která ji bude reprezentovat, a jejíž jméno musí být uvedeno na stránkách WPF. WPF bude vyžadovat průbežnou komunikaci.

Dalším bodem programu byly volby do výboru WPF. Tento rok skončil mandát dvěma členům - Haijun Zhang (Čína) a Zoran Tanašič (Srbsko). Na dvě uvolněná místa byli tři kandidáti - Haijun Zhang (Čína), Tawan Sunathwanichkul (Thajsko) a Helen Arnold (Austrálie). 

Po celkem jednoznačném průběhu hlasování byli zvoleni Tawan Sunathwanichkul a Helen Arnold. Dalšími členy výboru jsou Roger Kohler (Švýcarsko), Olivier Lignon (Francie) a Will Shortz (USA), který je zároveň předsedou WPF. Direktorem WPF je nadále Matúš Demiger (Slovensko).

Po volbách následovaly prezentace kandidátů na pořádání MS. Pro rok 2024 byla jediným kandidátem Čína. Soutěž se měla konat od 13. do 20. října ve městě Čchin-chuang-tao (Qinhuangdao), které leží na východním pobřeží cca 300 kilometrů od Pekingu. Cena startovného se měla pohybovat následovně: WSC (4 dny) 380 EUR, WPC (5 dní) 450 EUR, WSC+WPC (7 dní) 750 EUR.

Během diskuse členové poukázali na několik nedostatků (vzdálenost od mezinárodních letišť - čínští organizátoři dokonce během diskuse zkrátili cestu autobusem ze tři na jednu a půl hodinu), způsob ubytování (na místě je omezená kapacita, přičemž se jedná o ubytovnu pro studenty, hotely jsou údajně v dostupnosti jednoho kilometru) i nespecifikované prohřešky jednoho člena organizačního týmu z minulosti. 

Návrh nakonec schválen nebyl. Číňané slíbili, že předloží novou nabídku. Dále jsou ve hře zřejmě Maďaři, kteří projevili zájem o pořádání v roce 2025. O dřívějším termínu sice neuvažovali z důvodu špatné ekonomické sitauci v zemi (zejména vysoká inflace), ale zváží možnost konání v roce 2024 za cenu vyššího startovného.

Zájem kandidovat na pořádání MS v roce 2026 projevili Indie a Jižní Korea.

Poslední prezentací bylo Asijské mistrovství v sudoku, které se uskuteční koncem ledna 2024 v japonské Shizuoce. Soutěž je otevřená i pro účastníky mimo Asii, kteří mohou soutěžit neoficiálně. 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer