Členská schůze WPF ze dne 11. 12. 2022

V neděli 11. prosince 2022 se uskutečnila členská schůze (General Assembly - GA) World Puzzle Federation, jejíž je spolek HALAS členem. Za HALAS byl přítomen Pavel Kadlečík a též Matúš Demiger, které schůzi z pozici své funkce WPF Director spolupořádal.  GA byla výživná, svými tématy i délkou.
 
Prvním bodem schůze bylo přijetí zápisu z poslední GA konané po několika letech živě při MS 2022 v Krakově (její stručný obsah naleznete ZDE). 
 
Druhým bodem byla diskuze nad návrhem úprav Stanov (WPF Statutes), který byl členům rozeslán před schůzí. Slova se ujal Olivier a s velkým entusiasmem popisoval návrhy změn.
  • Komentář k diskuzi vznesl Stefano (Itálie) k bodu 8 Stanov, zda má být uvedeno, že každou zemi zastupuje ve WPF jeden člen? René (Nizozemsko) uvedl příklad, že u nich byly v minulosti 2 entity. Bylo zmíněno, že WPF ctí olympijské hodnoty a takové entity by měly být členy WPF. Pokud je jich v členské zemi více, může rozhodnout Board WPF, kdo danou zemi zastupuje.
  • Padla námitka k bodu 19.2 Stanov, které popisují mechanismus zastoupení nepřítomného člena Boardu při zasedání Boardu. Gyorgy (Maďarsko) namítl, zda je tento bod stanov nutný? S vysvětlením, že do Boardu volíme konkrétní lidi, proč by měli být zastupováni někým jiným? S názorem se lze ztotožnit. Je to podobné jako ve výboru spolku HALAS, kde při jeho jednání jsou přítomni zvolení členové výboru a nejsou zastupováni jinými osobami v případech své absence. 
  • Padl dotaz, jak je to s členy WPF, kterým bylo ukončeno členství, zda mohou opět vstoupit? Ano, země s ukončeným členstvím mohou podat přihlášku do WPF, formulace bude obsažena v nové verzi Stanov. Členství ve WPF bylo v nedávné době ukončeno Rusku a Íránu, nyní má WPF 30 členských zemí. 
  • René dodal, že upravená verze Stanov bude přeložena do holandštiny, sídlo WPF je v Nizozemsku.
Ve vysvětleních ke změnám stanov bylo ujištěno, že po stanovách bude následovat aktualizace dalších dokumentů WPF, aby znění stanov obsahovalo pouze principy fungování WPF. Přesto však v návrhu změn stanov je uvedeno mnoho formulací v detailech, což je na zvážení, zda by měly stanovy obsahovat (a nepatří právě do jiných dokumentů WPF). A zda jsou takové detaily (např. bod 19.1) ozkoušeny praxí WPF?
Bylo ujasněno, že současný návrh Stanov bude po úpravách rozeslán členským zemím, hlasování o jejich přijetí bude po e-mailu. 
 
Dalším bodem programu byla diskuze nad návrhem polských pořadatelů MS 2022 v Krakově, aby všechny soutěžní úlohy z MS 2022 byly zveřejněny. Polští pořadatelé by je rádi  postupně odhalovali polskému „publiku“ v polštině, vysvětlovaly techniky řešení a tím zvýšili zájem o hlavolamy a o autorskou tvorbu úloh vůbec. Board WPF připravil členům krátké shrnutí dosavadní diskuze, v kterém vysvětluje svůj pohled s tm, že by o tomto kroku měli rozhodnout hlasováním členové WPF.
  • Przemyslaw (Polsko) se pokusil přítomným ozřejmit úmysly polských pořadatelů MS 2022. Autoři, kteří vytvářeli rébusy pro MS, by rádi o nich mluvili a sdíleli je, online prostředí je proto jak stvořené (v diskuzích, na streamech, na sociálních sítích). Ale za současných podmínek to nelze, úlohy z MS jsou publikovány za drobný poplatek pouze v archívu WPF. Poláci chtějí přitáhnout další tvůrce, zvýšit zájem o luštění v Polsku, samotným pořádáním MS tak učinit nelze, když nelze publikovat úlohy samotné. 
  • Diskuze pokračovala vysvětlením, že dění kolem logických úloh se odehrává ve dvou paralelních vesmírech.
    • První představují naše soutěže v čele s MS. Úlohy mají možnost luštit ti nejlepší z nás na živém MS, samotné úlohy si ale „střežíme“ a nedostanou se mezi lidi, lidově řečeno.
    • Druhou skupinou je online svět, kde jsou úlohy tvořeny autory z celého světa, je možno o nich volně diskutovat (konkrétně zmíněna platforma Discord), šířit je mezi všechny nadšence, hobbíky. Nejzářnějším příkladem je projekt Cracking the Cryptic.
    • Vysvětlením budiž, že je tu chuť oba vesmíry propojit. To nutně neznamená ztrátu „zisku“ z vytvořených úloh pro MS či jiné soutěže a může to přilákat další hráče či autory mezi nás.
  • Diskuze byla doplněna otázkami, zda by bylo možno všechny výstupy (s postupy řešení atd.) publikovat též v angličtině na webu WPF? Agnieszka (Polsko) vysvětlila, že jsou po MS stále zavařeni, že to bude náročné, ale pokusí se.
Diskuze byla uzavřena návrhem k hlasování, zda souhlasíme s jednorázovým „experimentem“, že úlohy z MS 2022 budou všechny postupně zveřejňovány (= volně ke stažení), v polštině a též angličtině, jak si organizátoři MS 2022 přejí. Pro návrh se vyslovili všichni přítomní vyjma jedné členské země.
 
Polští autoři byli dotázáni, kdy budou úlohy z MS 2022, včetně jejich řešení, k dispozici nám členským zemím, jak bývá po MS zvykem? Agnieszka sdělila, že se stále pracuje na korekcích a věří, že to nebude trvat dlouho.
Nad úlohami z MS 2022 vyjádřili někteří přítomní lehký zármutek, že obsahovaly menší porci lehčích úloh či úloh tradičních (známých), ve smyslu, že ne každý účastník MS si je mohl dosyta vychutnat kvůli jeho náročnosti.
 
Program GA přešel k otázce pořadatelství MS 2023, které je přislíbeno společné kanadsko-americké kandidatuře a situováno do kanadského Toronta. Will zopakoval dohodu s hotelem (Toronto Don Valley Hotel), nicméně nám představil novou částku za startovné, jež odpovídá stavu pro rok 2023 = 1 600 kanadských dolarů, což odpovídá cca 27 000 Kč (či 1100 euro). Vau. 
Nemohu si odpustit osobní pohled na věc, jelikož jsme takové situaci přítomni při GA již potřetí  či počtvrté (?). Probíhá dlouhodobá diskuze o výši startovného na MS, lze pochopit, že země na západ od našich hranic mají vyšší náklady na startovné, možná značně vyšší. V případě Toronta byla několikrát diskutována výše startovného, která doteď nikdy nebyla na MS uplatněna, v zápětí reagují  zástupci členských zemí s pochybami, zda si to hráči mohou dovolit. A to zástupci zemí též na západ od našich hranic. Člověk by čekal, že když informaci o výši startovného vyslovuje nejvyšší postava WPF, s tím, že ví, jaký je názor většiny, že projeví starost, že je to asi moc. A to nemám pocit, že si někdo z přítomných myslí, že organizovat MS v Kanadě za přijatelný peníz je snadná záležitost, ale holt je to už moc.
Po reakcích byl návrh „vrácen“ k částce startovného diskutované naposledy ve výši 800-900 euro. Padly otázky, zda to nelze udělat jinde než v centru města, aby byly náklady nižší, podobně, jak to podnikli Němci v roce 2019? Závěrem bylo slíbeno, že se kanadsko-američtí organizátoři pokusí vymyslet levnější variantu. Až svůj návrh oznámí, proběhne o něm hlasování členských zemích ve zkrácené časové lhůtě 7 dnů, aby se tím přípravy MS ještě neprodlužovaly. Použití zkrácené lhůta (oproti obvyklým 28 dnům) bylo přijato hlasováním.
Byly též vzneseny úvahy o jiných dějištích MS 2023, času na přípravu by ale organizátoři neměli moc.
 
Finanční záležitosti GA zahrnovaly schválení finanční zprávy WPF za rok 2021, která byla členům již dříve zaslána. Předložení finanční zprávy za rok 2022 je v očekávání. Pro záležitosti finanční byla schválena finanční komise, do které se přihlásili Markus (Švýcarsko) a Katharina (Německo).
Členské příspěvky WPF byly za rok 2021 byly již dříve odpouštěny, pro platbu příspěvků pro rok 2022 budou platební údaje zaslány v dohledné době. Jako obvykle bude částka příspěvku 400 eur po dohodě s členskými zeměmi snížena o výši odměn autorům GP a odměn za přístup k úlohám z archívu WPF.
Byl připomenut rest, že stále nebyla autorům loňského „online MS“ zaslána odměna, která byla vybrána formou darů.
 
Roger (Švýcarsko) podal krátký update nad problematikou webu WPF. Vytvořil nový web v redakčním systému Wordpress, který bude obsahovat vše, co web dosavadní. Pro web hledá vhodný hosting. Původní web WPF je dílem českých autorů, ročník jeho výroby začíná číslici 1 a je tak na čase, aby již nebyl používán.
 
sepsal Pavel Kadlečík
 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer