Dlouhodobá soutěž: Návody a další otázky

Pojďme si trochu popovídat o dlouhodobé soutěži. V aktuálním 18. kole jsou předloženy k řešení úlohy Calcdoku a Sčítanka, které vyvolávají tak silné skřípání zubů, že se doneslo až k autorovi. Otevírají se otázky jako „Co je cílem dlouhodobé soutěže?“, nebo méně filozoficky „Jak se má řešit to Calcdoku?“, „Jak se má řešit ta Sčítanka?“. Můžeme se pokusit na ně odpovědět.

Netušíte, o čem je řešení logických úloh a sudoku? Dlouhodobá soutěž je příležitost, jak se seznámit s tímto světem v jeho plné šíři a bohatosti! Jste zkušení luštitelé a stále hledáte nové výzvy? Dlouhodobá soutěž je dobrá příležitost potkat zajímavé úlohy! Cítíte se být někde mezi? Dlouhodobá soutěž je tu i pro vás, na jednodušší úloze se rozcvičíte a na těžší máte celý týden! A můžete se se také ve fóru zeptat ostatních na radu. Jste známými či utajenými autory logických úloh? Dlouhodobá soutěž je to správné místo, kde prezentovat své perly! Řešte s námi!!

Výše uvedeným odstavcem je dlouhodobá soutěž představována a motivována. Chceme umožnit návštěvníkům našich stránek, i těm náhodným, aby našli něco k přímému luštění. Chceme umožnit nováčkům, aby se seznamovali s různými odrůdami logických úloh a sudoku. Chceme umožnit fajnšmekrům, aby se setkali s pěknými a třeba také zapeklitými úlohami, na něž není prostor v krátkodobých turnajích. Chceme umožnit autorům, aby mohli prezentovat své výtvory.

Jak se má řešit to Calcdoku? Jak se má řešit ta Sčítanka? Pokud vás to zajímá, můžete se podívat na následující odkazy:

Cože? Vždyť je teprve čtvrtek? Co když někdo opíše řešení?? Děs!! Hrůza!!!

Nene. Vůbec ne. Vždyť o tohle v dlouhodobé soutěži až tak moc nejde. Není žádná ostuda požádat o radu, o nakopnutí. Není vůbec zakázáno pomáhat ostatním. Naopak případný transfer informací od zkušenějších k méně zkušeným je vítaný. Pokud nemáte zkušenějšího luštitele „mezi přáteli na facebooku“, nebojte se položit dotaz tady ve fóru.

Pokud někdo nechce číst návod, dokud úlohu sám nezdolá, žádný problém, přečte si jej potom a třeba se ještě dozví něco užitečného. Pokud někdo potřebuje jen trochu popostrčit, není problém přečíst si v návodu třeba jen odstavec.

Dalším tématem je samotná obtížnost úloh. Ano, tento týden se urodily úlohy, které jsou estetické, ale dost pracné. Jindy se zase stalo, že obě úlohy byly v podstatě triviální. Čas řešení pod dvě minuty — je to špatně? Čas řešení přes 20 minut — je to špatně? Já bych neřekl „špatně“, spíš, ano, je to optimální někde mezi. Vzhledem k tomu, že dlohodobá soutěž není turnaj s nutností vycizelovat úlohy a vyladit obodování, nezlobte se na nás (autory), že vám úlohy předkládáme tak, jak nám odpadnou od tužky. Nu a když je to těžší, máte na to celý týden, ne?

Jak se to projevuje ve výsledcích? V podstatě nijak. Máme tu 10 lidí, kteří se s dlouhodobou soutěží trápí pravidelně, a jsou to v podstatě samí staří známí. Ostatní jména z výsledkové listiny spíše mizí tak, jak se posouvá plovoucí okno 10 týdnů. Jsem velmi rád, že se alespoň v minimální míře objevují i jména nová. Moc jim fandím a doufám, že je elán neopustí. Řešení logických úloh a sudoku z tepla domova vyžaduje především trpělivost. A opakuji, nebojte se zeptat, když si s něčím nevíte rady.

Ještě bych se chtěl vyjádřit k otázce autorské. Předesílám, že jsem v tomto punktu poněkud napružený. Všimli jste si, kdo připravil všechny úlohy kromě 3? Není to ten stejný Novotný, který v posledních letech zabezpečuje jednu soutěž za druhou? Není to ten stejný Hrdina, který v květnu zabezpečoval MČRL, v červenci reprezentační soustředění a na září je zapojený do MČR týmů? A není to trochu divné?

V období zakládání HALAS tvrdil Víťa Koudelka, že v Česku existuje 30 autorů logických úloh a sudoku natěšených se projevit. A tak, že se zajištěním turnajů a soutěží nebude vůbec žádný problém. Vývoj v posledním půlroce naznačuje, že možná v Česku není ani 30 hráčů, kteří by měli chuť na ty turnaje jezdit. Pokládám podobnou otázku: Opravdu by se nenašlo 10 lidí ochotných jednou za čtvrt roku, jednou za půl roku připravit 2 logické úlohy či sudoku a přispět tak do dlouhodobé soutěže?

Upozorňuji, že mlčení znamená souhlas. Souhlas, že „nenašlo“. A bude potřeba se podle toho zařídit.

- 15. 8. 2013 - Krt -

Autorska soutez

Ja to beru tak, ze vsechny ulohy jsou zaroven i soucasti autorske souteze. Kazda uloha se hodnoti, takze porovnani tu je. Neni tedy duvod v ramci soucasneho systemu vyhlasovat jeste dalsi soutez. To by asi melo smysl jen tehdy, pokud by se vyhlasilo nejake tema souteze (Napriklad ukolem by mohlo byt vytvoreni nejake novinky - typu ulohy, ktery se dosud jeste nikde neobjevil).

Jinak bych tedy ponechal soucasny stav, autor kazde ulohy muze byt po dobu soutezniho tydne zatajen a jeho identita se prozradi az nasledujici tyden.

Autorská soutěž

Nechtěl bych, aby to zapadlo. Na druhou stranu, na samostatně vyhlašovanou autorskou soutěž to teď nevidím.

Navrhuji následující postup:

Kdo se chce zúčastnit „autorské soutěže“, nechť mi pošle své zadání. Já ho zařadím do dlouhodobé soutěže, pod pseudonymem. Hodnocení bude probíhat stejně, jak u dlouhodobé soutěže celou dobu probíhá.

Na vánočním turnaji, 14. prosince v Praze, vyhlásíme nejúspěšnější úlohy.

Abychom se pokusili zajistit hojné a spravedlivé hodnocení jednotlivých úloh, upozorníme na každou soutěžící úlohu na začátku týdne novinkou.

autori 2

Čo tak miesto lúštiteľských súťaží usporiadať súťaž pre autorov? Pod rúchom anonymity by boli zverejnené nejaké úlohy (podľa vopred vypísaných kritérií) a riešitelia by mohli za svoje obľúbené hlasovať. Nemusí byť každá jedna vylúštená úloha zaradaná do výsledkovej tabuľky.
A víťazný autor môže získať napríklad zľavnené štartovné na turnaj. Alebo ak to nebude možné, tak môže dostať príležitosť nejaký turnaj sám pripraviť, keď už sa naň za lacnejšie nedostane. Čo vy na to?

Autoři

K dnešnímu dni (21. 8. 2013) platí, že do dlouhodobé soutěže autorsky přispělo již 6 autorů: Honza Novotný, Jirka Hrdina, Matúš Demiger, Matej Uher, Jakub Hrazdira a Petr Lichý. Zvláště posledního jména si velmi cením, protože mi zajímavou úlohu poslal z atletického mistrovství světa, kde bojoval v české štafetě na 4 x 400 metrů.

Úlohy od Jakuba a Petra potkáte v nejbližších týdnech.

Děkuji všem!

A doufám, že se to bude jen lepšit. Že ti, kdo přispěli jednou, přispějí znovu. A najdou se i další. Ať máme dlouhodobou soutěž pěkně pestrou.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer