Poděbrady 2018: reportáž

První živý turnaj HALAS ligy 2018 proběhl v sobotu 7. dubna v Poděbradech. Třídy místního gymnázia hostily velké intelektuální klání již poosmé. Program posledních několik let zahrnuje soutěž jednotlivců v sudoku, soutěž jednotlivců v logice a týmovou soutěž v sudoku. Začínalo se o půl jedenácté v hojném počtu 33 účastníků. K radosti pořadatelů mezi nimi nechyběli čeští i slovenští reprezentanti, obvyklí turnajoví harcovníci i několik vzácnějších návštěv a nováčků.

sudoku jednotlivci

Soutěž v sudoku se skládala ze dvou kol, první z nich zahrnovalo čtyři tabulky klasického sudoku, jejichž zadání bylo nutné doskládat z předložených dílů. Největší záludností, v kategorii A, bylo určit v rohových čtvercích, který díl bude ležet nahoře a který skrytě pod ním. Dva hráči z 27 v hlavní kategorii zvládli tento úkol kompletně v časovém limitu 30 minut, Matúš Demiger ušetřil 9 a Robert Babilon 6 minut. Nakročili tak k úspěšnému výsledku v soutěži. Honza Zvěřina a Karel Štěrba zvládli 3 tabulky ze 4, další tři hráči 2 tabulky a deset hráčů zaknihovalo 10 bodů za 1 tabulku. Naproti tomu ve vedlejší kategorii při zjednodušené verzi skládačky zvládli všichni hráči alespoň 2 tabulky, ba dokonce hned čtyři z nich postupně odevzdávali kompletní řešení před vypršením času. Když uvážím, že tři z nich byli v Poděbradech poprvé, smekám.

   

Druhé kolo již několik let obsahuje polovinu úloh, které svým vzhledem připomínají klasické sudoku, a polovinu variant, které jsou typické tím, že nemají žádné číslo v zadání. Ze sady 18 úloh si zjevně vybral každý, zároveň každá úloha byla v hlavní kategorii úspěšně zdolána alespoň sedmkrát a lze tedy říci, že v sadě nebyl žádný strašák. Honza Zvěřina potvrdil očekávání dané předluštitelskými výkony a odevzdal všechny tabulky hotové 7 minut před vypršením hodinového limitu. Ve třech tabulkách měl chybu, jednu pak větší než malou a o bonus tak nakonec přišel. Ale nic se nezměnilo na celkem jasném druhém místě. V suverénním výkonu totiž pokračoval Matúš Demiger, který jako jediný překročil v součtu stovku a jasně si tak zasloužil první místo. Boj o bronz rozhodl nakonec jediný bod z druhého kola ve prospěch druhého ze slovenských hostů, Pišty Gašpara; naopak v neprospěch Adama Šuráně, ale pro něj je i 4. místo důkazem stálého výkonnostního růstu. Mistrovstvími světa oproti Adamovi tolik protřelý Kuba Hrazdira dobrým výkonem v kole druhém nakonec jen zachraňoval propadák z kola prvního a trochu úsměvně si podělil páté místo s Robertem, který naopak ve druhém kole nedokázal navázat na to, co v prvním kole nahrál. Několika cennými českými skalpy se jistě potěšila i slovenská juniorka Natália Chanová na místě sedmém.

Ve vedlejší kategorii ve druhém kole odskočila zkušená Zuzka Vytisková. Trojice prvoúčastníků se seřadila hned za ní a zanechala velmi dobrý dojem. Kompletní výsledky obou kategorii jsou zveřejněny v novince: http://sudokualogika.cz/node/1862.

logika jednotlivci

Soutěž v logice nabídla tři odlišná kola, všechna spíše kratší. V prvním kole bylo úkolem z proužků papíru splést dečku, na níž bude řešení té či oné logické úlohy. Bylo vidět, že s netradičním úkolem bojují všichni hráči ztěžka a každý musí hledat cestu, jak na to. Téměř všichni nakonec zvládli nejlehčí ze čtveřice úloh, ze tří těžších si pak každý vybral jinou podle svého gusta. Nejlepším výkonem nakonec bylo dvě a půl úlohy v podání Matúše Demigera a Roberta Babilona. Náhoda, že znovu tito dva? Nemyslím si. Ve vedlejší kategorii vyřešila tři ze čtyř úloh juniorka Jana Bušová a byla o krok a více napřed před devíti konkurenty.

   

Při tvorbě druhého kola logiky jsem vzpomínal na mistrovství světa 2012 a vybral jsem několik zajímavých typů úloh z tehdejší soutěže. Opět se tedy jednalo spíše o věci méně běžné, ale bylo vidět, že něco si vybral každý a zároveň každá úloha byla v hlavní kategorii alespoň jednou úspěšně zdolána. (Pavlu Kadlečíkovi blahopřeji k jedinému řešení úlohy Osm čtverců.) Nejvíce bodů vydoloval Matúš Demiger, aby znovu doložil, s jak dobrou formou do Poděbrad přijel, za ním potvrdila svou sílu Jana Vodičková a posunula se na druhé místo. Ve vedlejší kategorii byly nakonec stejné úlohy, část z nich s drobným zjednodušením. Nejvíce bodů posbírala Jitka Malcová a srovnala se s mladší soupeřkou.

Úloha třetího kola, s tématem polovičních dominových kostek, byla původně také myšlená do druhého kola a vycházela z jednoho z bloků chorvatských. Vytáhl jsem ji na kolo samostatné, to asi bylo rozumné, ale mrzí mě, že nebylo možné nechat hráčům více času. Ke kompletnímu řešení tak i nejúspěšnějším něco chybělo. Janě Vodičkové 6 políček, upevnila své druhé místo. A ukázalo se, že má úloha něco společného i se sudoku, když výsledkovou listinou hlavní kategorie poskočil vzhůru Honza Zvěřina poté, co získal jen o půlbod méně než Jana; a ve vedlejší kategorii 12 políček náskoku na dalšího katapulovalo Kláru Vytiskovou dokonce na místo první.

Kompletní výsledky obou kategorii jsou zveřejněny v novince: http://sudokualogika.cz/node/1862.

týmová soutěž

Z původních 33 účastníků sudoku museli někteří dříve odjet, ale k odpolednímu týmovému programu se nakonec seskládalo 9 trojic a 1 dvojice. Někteří soutěžili nejen podle názvu týmu "hlavně pro radost", hned 5 týmů ale mělo reprezentační zkušenosti a jistě i vyšší ambice.

Projevilo se to v kole prvním, kde právě 5 týmů zvládlo zdolat letošního Tajuplného samuraje několik minut před limitem. Potěšilo mě, že i ostatní týmy zvládly necelou polovinu úlohy a zahájily tak soutěž dobře.

Ve druhém kole jsem nutil tým do rozdělení, vždy dvojice hráčů společně bojovala s náročnou matematickou variantou a samotný jednotlivec ve stejnou dobu mohl řešit klasické a nepravidlené sudoku. Odevzdávat bylo nutné oba papíry zároveň. A tak šlo o to najít vyváženou strategii volby úloh a případného zahazování tak, aby na sebe části týmu zbytečně nečekaly. Především pro nejmladší účastnice se ukázaly jednotlivé úlohy těžké, ale ani z pohledu autora jsem tentokrát neočekával, že by někdo vyřešil vše. Potěšilo mě, že opět každá jednotlivá úloha alespoň jednoho přemožitele našla. Caca, Gotroch a Šošon jako jediní zdolali tři varianty ze šesti a zvýraznili svůj náskok v čele pořadí.

Třetí kolo bylo inspirované posledním mistrovstvím světa v Indii. Předloženo bylo 9 tabulek s čísly (nejednoznačné klasické sudoku) a 9 obrazců s různými dekorativními prvky jako jakou šipky, diagonály či extraregiony. Bylo třeba spárovat správné dvojice a pak 9 úloh dořešit. V limitu 30 minut stihl tým "Sorry jako" osm z nich a opět si odskočil o 30 bodů od ostatních, poté co Slováci a Draci zvládli jen pět.

   

K poslednímu kolu jsem se inspiroval na jednom z dřívějších mistrovství Slovenska v sudoku. Jednalo se o aplikaci oblíbeného principu kódovaných úloh, kdy jsou některá čísla nahrazená písmeny. Obvyklé je to u klasického či nepravidelného sudoku, u součtovky méně, ale i s ní si některé týmy poradily. Většina týmů zvládla dva papíry ze tří a šlo trochu o to které. Ty nejbodovanější Slováci, ale svou ztrátu na první místo už jen snížili. Za nimi Draci udrželi bronz a Tykadla na poslední chvíli nejtěsnějším rozdílem přeskočila tým Q&A.

Podrobné výsledky jsou zveřejněny v novince: http://sudokualogika.cz/node/1862.

příprava a zázemí soutěže

Nutno říci, že příprava soutěže byla po lednovém narození syna jiná než v předchozích letech. Baví mě to neméně, jen čas se hledá hůř. Děkuji testerům, jimiž byli Jana Novotná, Helena Novotná, Markéta Ledvinová, Rakesh Rai, Ashish Kumar a Kishore Kumar. Mamka mi též stihla připravit všechny vyhodnocovací excely, naštěstí ještě před tím, než těsně před soutěží musela začít podruhé plnit prarodičovské povinnosti a v Poděbradech poprvé v historii turnaje chyběla. Děkuji za zázemí, které nám poskytli na gymnáziu rodiče Břízovi. A na zdárném průběhu soutěže měli lví podíl i všichni, kdo krátce či déle pomohli s opravování, jmenovitě především Jirka Ježek a Martin Kubík.

speciální kategorie

Jak jste si mohli přečíst v newsletteru HALAS a na webové stránce http://sudokualogika.cz/node/1797, pro ozvláštnění letošního ročníku HALAS ligy je naplánováno vyhlašování speciálních kategorií. V Poděbradech to nebylo dopředu inzerováno, ale v soutěžních materiálech byly tyto úlohy označeny. V tuto chvíli jen zpětně chci zmínit, jak to s jednotlivými kategoriemi dopadlo.

Pět náročných úloh z druhého kola sudoku bylo zařazeno do kategorie Lišák. Všechny je vyřešili Matúš Demiger a Kuba Hrazdira, stávají se tak poděbradským lišákem sudokářem. Následují Natálka Chanová a Honza Zvěřina se 4 body.

Sedm malých úloh 6×6 bylo zařazeno do kategorie Sprinter. Plný počet bodů a titul poděbradský sprinter sudokář získali Štefan Gašpar, Natálka Chanová, Madla Macháčková a Adam Šuráň.

Pět náročných úloh z druhého kola logiky bylo označeno symbolem Lišák. Matúš Demiger, Pavel Kadlečík a Jana Vodičková vyřešili tři z nich a získávají titul poděbradský lišák logik.

Jako logický sprint bylo označeno celé třetí kolo a v něm stupně vítězů v kategorii poděbradský sprinter logik obsadili Jana Vodičková, Honza Zvěřina a Matúš Demiger.

Pro Poděbrady jsem při znalosti obsahu vymyslel ještě jednu speciální kategorii nazvanou Šikula. Oceňuje se v ní zručnost projevená v prvním kole sudoku a logiky. Vítězové už byli zmíněni výše v reportáži – poděbradským šikulou roku 2018 se stal Matúš Demiger se ziskem 34+19 bodů těsně následovaný Robertem Babilonem (31+19).

Ocenili byste rozdání takovýchto diplomů na konci soutěže? Můžete se vyjádřit v rámci zpětné vazby. Kompletní zisky v kategoriích budou předány zpracovateli a duchovnímu otci Lišáka a spol, Pavlu Kadlečíkovi.

závěrem

Děkujeme všem za účast a těšíme se na dalším ročníku na jaře 2019. Chcete-li ovlivnit jeho podobu, dejte nám zpětnou vazbu formou komentářů či osobně.

- 9. 4. 2018 - Krt -

ešte k tímovke

Ešte som si všimol, že si sa pýtal na tohtoročnú tímovku...

Myslím, že bola super po všetkých stránkach, každé kolo bolo iné, preverilo to rôzne typy spolupráce, bavilo ma to. Typy úloh boli tiež zaujímavé, raz klasiky, inokedy tažké súčtové varianty, potom zase skladačky, nič tomu nechýbalo...

ešte trochu pléna...

Ja by som bol rád, keby sa obsah turnajov trochu menil. Či to budú srandičky ako skladačky, dečky, šprintové kolá alebo kolá zamerané na klasiku, to je mi v podstate jedno, vždy je to príjemné oživenie.

Dlhé kolá, kde sú až na malé výnimky takmer stále rovnaké ma už trochu omrzeli (prečo musí byť každý rok na MAČR klasika 12x12?). Za posledné roky si nevybavujem žiadne špeciálne úlohy, ktoré by mi utkveli v pamäti. Vždy sú to skôr práve tie srandovné krátke kolá, podľa ktorých si súťaže pamätám.

Príde mi však trochu divné, že tie kolá s klasikami nikto ani nechce skúšať, akoby to boli nejaké menejcenné úlohy. Som preto celkom rád, že nad tým Krtek uvažuje, ja som rozhodne za.

Samotná tímová súťaž v PDB by ma nelákala, možno by však stálo za úvahu oživiť nápad s dvojdňovým turnajom. Nespomínam si, na čom to stroskotalo minule...

...z pléna...

1)čistou klasiku NE, různé varianty a kombinované ANO

Taškařice ANO, ale v rozumné obtížnosti

2) Indivindi bych zachovala.

Odpověď z pléna

1) Taškařice spíš ano. I když se někdy úplně nepovedou.
2) Klasické kolo - za mě spíše ne. A pokud ano, tak ne místo taškařic.
3) Celý den týmové sudoku - ne. Je to sice hlavní lákadlo, kvůli kterému leckdo do Poděbrad jezdí, ale asi by toho bylo příliš.
4) Jako možnou změnu vidím zrušení logiky (byť nerad) a půlku získaného času věnovat individuálnímu sudoku (klasice) a druhou půlku týmovému sudoku.
5) Dřívější začátek - nevím, kolik procent tvoří Pražáci a bližší, kterým by to nejspíš nevadilo, ale za mě ne. To bych přijel nevyspalý a rozmrzelý.

Podebrady

1) Taskarice - urcite s nimi pokracuj, je to velmi zajimava slozka turnaje a skoro nikde jinde se s takovymi koly nesetkavame. Letos me take bavily, i kdyz sudokovou skladacku jsem si uzil az doma - behem souteze jsem si mylne precetl zadani a lustil (pokud se da o nejakem progresu v lusteni vubec hovorit) to s tim, ze dilkama mohu prekryvat i zadana cisla.
Ryze klasicke kolo by bylo take dobre, uz kvuli srovnani, jak si kdo v teto zakladni cinnosti vede - ale pokud si mam vybrat tak radeji skladacky nebo jine zajimavosti. Pripadne se to da oboji netradicne sloucit do jednoho kola s tim, at si kazdy vybere co lustit.

2)Mne by to nevadilo, na druhou stranu me bavi i individualni lusteni, takze spis bych zachoval soucasny format.
Kdyz je program tak nabity, neslo by treba zkusit drivejsi zacatek? - ja to mam pres pul republiky a stejne jsem na miste o 2h driv :-)

Jinak me jeste v Podebradech zaujala vlozena kategorie Lisak, pokud je v kole dostatek dalsich uloh, tak bych se i nebal u tech lisakovych uloh pritvrdit na obtiznosti :-)

S týdenním odstupem

Vážení, děkuji za všechny komentáře, ty pochvalné i konstruktivní kritiku. Chvíli jsem váhal, zda vůbec musím odepisovat, když si pěkně odpovídáte vzájemně ;-) Klidně pište dál, zkusím kromě odpovědí přidat i nějaké otázky.

ad první kolo sudoku: Podle předluštění to vypadalo, že kompletního řešení lze dosáhnout za cca 25 minut poctivé práce. To se v soutěži zhruba potvrdilo. Chápu, že pro mnohé bylo naopak dřinou dobojovat se k alespoň jedné bodované tabulce. Mrzí mě, že zadání nebylo popsáno ještě důkladněji, aby se odfiltrovaly zavádějící interpretace, chtěl jsem aby bylo naprosto jasné, ke kterému okraji který dílek patří, a řešení spočívalo jen v jejich kombinování. (Musím se i pochválit – tak, jak mnozí zmínili – zjednodušená verze do béčka byla pro danou kategorii tak akorát.)

ad druhé kolo sudoku – Teploměry: Ano, jak napsal Robert, více než Teploměry to bylo Srovnávací sudoku, kde se hodí řešit po číslech, od nejnižších či nejvyšších. Dalo docela zabrat to odladit, aby to mělo jediné a uhratelné řešení, koukal jsem při soutěži, že mnozí to přeprali a ostatní měli spoustu jiného na řešení. (Můj předluštitelský součet na celé kolo byl 54 minut, což potvrdil i Honza odevzdáním 7 minut do konce. Bohužel tam měl chyby.)

ad první kolo logiky: Věděl jsem, že je to spíše drsné. Věřil jsem, že Smyčku zahrají snad všichni. Doufal jsem, že mnozí i jednu další úlohu a nejlepší úlohy tři. Příjemně mě překvapil výkon studentky Jany v béčku.

K tomu systému hodnocení asi takto: Řekl jsem během úvodního slova ke kolu snad až pětkrát, že jediné, co budeme hodnotit jsou písmena napsaná okolo obrazce. Myslím, že jsem nemohl udělat více pro to, aby to všichni věděli. Vím, že to Honza ani nezpochybňuje. Já jsem moc neměl čas dlouze debatovat, když jsi mi to na chodbě ukazoval. Kdybys oficiálně protestoval a o body žádal, shodli jsme se pak doma s Janou, že bychom ti je přiznali, protože jsme hodně VEPŘ. Takhle ses musel zahojit na tom kole třetím.

ad druhé kolo logiky: To se myslím povedlo. Jen, jak jsem tak mezi vámi procházel a viděl jsem, kolik z vás řeší úlohu Města, lekl jsem se, že bez dílčího bodování hrozí nepříjemné nuly kvůli malému přehlédnutí nebo těsnému nedokončení. Ale nakonec myslím nebylo tak zle.

ad třetí kolo logiky: Podle předluštění se zdálo, že to jde zahrát i za 15 minut, tak jsem byl nakonec trochu zklamán, že to za 20 ani největší hvězdy neuhrály. Ale spíš jsem si za to mohl sám. Tím, že v nabitém programu nebylo na to kolo více času, bylo to vlastně utrpení, nejen pro béčkaře. Já jsem tu úlohu původně chystal po vzoru chorvatského MS normálně do druhého kola. Ale pak to vypadalo, že je tak velká a samostatná, že si zaslouží vlastní kolo. Zasloužila, jen není ten den natahovací a já se zdráhal hotové věci hodit do koše.

ad vadné úlohy: Ano, musím souhlasit, že zadání úlohy Sousedé devítky nebylo dokonalé. Zřejmě bylo zcela jasné každému, kdo danou úlohu už někdy řešil. Ale nemohu vyčítat alternativní výklady těm, kdo úlohu neznali. A to je špatně, na straně autora. Byl jsem také Zuzkou upozorněn na nedokonalosti v zadání některých logických úloh. Částečně to bude i o tom, že jsem měl zahraniční předluštitele, a tak mou laxnost u některýh textů nikdo nenapravil.

ad týmová soutěž: Žádné komentáře? Takže bylo všechno super? ;-) Já jsem z toho měl dobrý pocit. Jen asi zase, že mohlo být i více času.

Otázky do pléna:

1) Už několik let dělám v soutěži jednotlivců k běžnému kolu jako doplněk nějakou taškařici. Jak to snášíte? Měl bych se krotit? Uvítali byste například místo skládání na těch 20 minut 10 tabulek klasického sudoku? A v logice – je lepší něco netradičního nebo třeba sprintové malé úlohy?

2) Když jsem o letošku přemýšlel, napadla mě jedna radikální věc. Co takhle vykašlat se na individuální soutěže HALAS ligy a věnovat se celý den jenom týmovému sudoku?

Materiály z turnaje ke stažení

Založili jsme s Janou stránku pro rok 2018 v archivu HALAS ligy a nahráli na ni poděbradská zadání. Členové HALAS si je mohou stáhnout a vyzkoušet doma (znovu), ať už na soutěži samotné byli nebo ne. Přesnější podmínky fungování archivu ke stažení hledejte na stránce http://sudokualogika.cz/node/1405#zal_stah.

J jasně, doma jsem si to

J jasně, doma jsem si to vyluštil, ale trvalo to tak půl hodiny :) takže to pro mě nemá význam luštit na turnaji

Teploměry

Když jsem viděl ve druhém kole, že nejvíc bodovaná úloha jsou Teploměry, tak mi to taky úplně radost neudělalo, protože to neumím luštit

Takto husté teploměry se luští úplně stejně jako GT. Začíná se jedničkami nebo devítkami, atd.

Když jsem viděl ve druhém

Když jsem viděl ve druhém kole, že nejvíc bodovaná úloha jsou Teploměry, tak mi to taky úplně radost neudělalo, protože to neumím luštit
Ostatní úlohy se mi ale luštily dobře a celkem to hezky ubývalo. Nakonec mi jich tam tradičně pár zbylo (včetně Teploměrů, o které jsem se ani nepokusil), ale byl jsem rád, že jsem do Poděbrad přijel. Škoda, že jsem nemohl zůstat i na další části turnaje, tak snad to vyjde příští rok.
Večer jsem byl dost překvapený, když jsem viděl výsledky. Ale evidentně se nás v prvním kole trápilo víc
Ještě jednou díky za pěkné úlohy (a reportáž na webu). Adam

Díky za turnaj

Ahojte, chtěl bych poděkovat za moc pěkný turnaj. V Poděbradech jsem byl poprvé a ikdyž jsem bohužel musel odjet hned po dvou kolech sudoku, moc jsem si to užil.
Prvním kolem jsem se hrozně protrápil, než mi došlo co mám vlastně dělat. Naštěsti nakonec s jednou tabulkou dokončenou půl minuty před limitem jsem byl aspoň trochu rád, že jsem tam nejel zbytečně

Díky za turnaj

Ahojte, chtěl bych poděkovat za moc pěkný turnaj. V Poděbradech jsem byl poprvé a ikdyž jsem bohužel musel odjet hned po dvou kolech sudoku, moc jsem si to užil.
Prvním kolem jsem se hrozně protrápil, než mi došlo co mám vlastně dělat. Naštěsti nakonec s jednou tabulkou dokončenou půl minuty před limitem jsem byl aspoň trochu rád, že jsem tam nejel zbytečně

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer