HALAS liga Poděbrady 2018: výsledky

Zcela stručně jak to dnes dopadlo:

sudoku jednotlivci: hlavní vedlejší

logika jednotlivci: hlavní vedlejší

týmová soutěž

- 7. 4. 2018 - Krt -

zadání

Srozumitelnost zadání jsem ale nerozporoval. Až teď. Neboť jsem se včera zpětně dozvěděl, že bylo vadné zadání u úlohy Sousedé devítky - nebylo zřejmé, že se ti sousedé devítky musí nacházet v tom příslušném řádku/sloupci.

Nevím, jestli je dobrý argument rychlost opravování zrovna u kola, kde jsou jen 4 úlohy a většina lidí vyluští jednu či dvě. A navíc pokud tam nenapíšu ty písmenka, tak kontrolu svým způsobem urychluji, buď mám úlohu správně či ne a vzdávám se nároku na částečné body.

Já děkuju za krásně hratelné

Já děkuju za krásně hratelné úlohy v sudoku Bčku :) Když budou na turnajích takhle pěkné věci, budu hrát sudoku.

Vypadá to, že hlavní principielní rozdíl mezi Ačkovými a Bčkovými skládačkami - že v B nejsou na dílcích špatná čísla navíc která je potřeba ještě popřekrývat - měl dost velký vliv na spokojenost hráčů s prvním kolem včetně toho, jestli ho vnímali jako "ještě sudoku" nebo už "divnou logickou úlohu".

K Šošovým komentářům - obě zmíněné vlastnosti mi připadaly srozumitelě sdělené, jak popisem v zadání, tak vysvětlením před začátkem příslušných kol. A jako součást strategie, jak opravit v tak malém počtu tak rychle tolik řešení mi to připadalo velice efektivní.

výsledkové listiny

Upravil jsem dělená místa a zmatené pořadí kol u týmovky a připojil jsem na odkazy nové pdf soubory.

Koberce

Děkuji organizátorům za povedený turnaj, vzhledem k okolnostem to bylo náročné, a proto odpouštím ten drobný chaos okolo. Úlohy byly celkem pěkné, program až zbytečně nahuštěný (organizátoři se nepoučili z loňského MČRL a z indického MS).

První kolo sudoku bylo smrtelné, naštěstí byla po ruce láhev první pomoci. Až se do mysli vkrádá otázka, jestli Krtkovi nebylo líto, že přijelo tolik lidí, a nechtěl je těma skládačkama pro příště odradit.

Teď už ale k tomu hlavnímu, proč píšu tenhle komentář. V prvním kole logiky jsem správně vyřešil úlohu "Smyčka", ale body mi přiděleny nebyly, neboť jsme neoznačil řádky a sloupce příslušnými písmenky. (Což jsem ani nemohl, protože jsem si ty písmena odtrhl, když jsem odděloval papírky, které byly nešikovně sešité. A ani jsem to nevěděl, protože jsem nečetl zadání.)

Bez ohledu na zadání, smyslem každé úlohy je dopracovat se k řešení. Intuitivně je řešením spíše správně složená smyčka. Pokud by u úlohy nebyla tabulka a hráč by byl nucen doslovně ten koberec upléci, pak by řešením bez diskuze bylo rozmístění těch vláken.

V každém případě jsou to ale dvě propojené nádoby - rozdíl je jenom ve formě znázornění řešení.

Že budou vyhodnocována jenom ta písmenka bylo jasně označeno v zadání, proto jsem ani nijak vehementně neprotestoval, byť by mě ty 4 body celkem výrazně posunuly v pořadí.

Výpadek jsem si ale kompenzoval v posledním kole (halfdomina), kde jsem měl najisto jen asi 7 dílků (3,5 bodů), ale úspěšně jsem se protipoval až k 12,5 bodům. Pravda, že u většiny dílků jsem hádal jen ze dvou či tří možností, takže ty úspěšné tipy byly částečně odměnou za logické kroky. Přesto by bylo vhodnější, kdyby u podobných kol byly udělovány záporné body za špatná políčka.

Vždyť i kdyby někdo bez luštění napsal do všech políček stejné číslo, patrně by nahrál 2 body (pokud by se zrovna netrefil do čísla, které se nachází na překryvu dvou tabulek), což by bylo více než zisk nejhorších hráčů (1,5 bodu).

Ne každý si uvědomí, že lze beztrestně tipovat. Vyčůraní hráči dostávají výhodu. A někdo třeba odmítne tipovat s tím, že nechce dostávat body bez zásluhy.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer