O logických hrách

Po mistrovství republiky v květnu 2014 se na tomto webu vzepjala nebývalá vlna komentářů. Nad chválu povedeného MČRS vyčnívala kritika vložené logické soutěže, k řešeným protestům se vyjadřoval rozhodčí turnaje a na jistou dobu poslední slovo měl výbor HALASu.

Tolik pro připomenutí relevantních informací a odkazů. Níže si můžete přečíst reakci pořadatele předmětného turnaje, Víti Koudelky:

******************************************************************************************

Vážení přátelé logických her,

dovolte, abych stručně reagoval na sérii názorů na turnaj 3. května. Chtěl jsem tak učinit již dávno, ale pak jsem se zamyslel a psaní odložil. Většina článků pochází od našich reprezentantů, kteří měli plné hlavy tréninku na mistrovství světa, a protože jsem se obával, že by se mohli rozptýlit mým pohledem na věc, píšu až teď.

Turnaj jsem chápal jako vloženou část mistrovství v sudoku, kterou pořádala Hráčská asociace logických her a sudoku. Už z názvu asociace je patrné, čím se vlastně zabýváme — logickými hrami a sudoku. A musím se hned v úvodu zeptat — co je to logická hra? Hra je činnost, konaná pro zábavu, často soutěživá. A logická? Jsoucí ve shodě s požadavky logiky, vyplývající z rozumového uvažování, schopná se tak vyvíjet. Logika je věda o správném myšlení.

Když jsem sestavoval hádanky pro turnaj, měl jsem na mysli především fakt, že je to vložený turnaj pro sudokáře, notabene pro mladé sudokáře. Víc než polovina úloh byla těch ortodoxních, které se vyskytují na všech „logických“ turnajích, některé byly — řekněme mírně — netradiční. Teď se dostávám k meritu věci — od roku 1992, kdy jsem začal se svými spolupracovníky šířit u nás logické hádanky, se na všech turnajích tyto „srandičkové“ hádanky objevovaly. Soutěžící je vyluštili, možná si někdy poťukali na čelo, zasmáli se, potrénovali a pak — vyhrávali mistrovství světa. Titíž lidé, kteří teď psali sáhodlouhé litanie s výzvami po spravedlivém řešení problému. Celý soubor jsem dal k vyluštění Danu Markovi, vynikajícímu řešiteli a výbornému porotci. K jednotlivým úlohám mně napsal komentář, velmi upřímný, velmi cenný.

("6 ?: Tusil jsem, ze 8 spravne reseni nebude, ale po 2 minutach me uloha prestala bavit, 13 Tvary: pri spravne uvaze se da vyresit za minutu, ted mi to trvalo 3 minuty, 14 tvary: tezsi pripad, ale stejne se da urcite vyresit o dost rychleji nez za mych temer 6 minut, 16 Sestiuhelniky: ulohu jsem po dvou minutach vzdal. Dobry napad, zvlast cteni spodniho cisla pozpatku da beznym resitelum zabrat. V reseni jsem chybu nenasel).

Tak jsme úlohy poskládali na dva papíry a tramtadá, pojďte si hrát. Úlohy byly všechny řešeny, chyba žádná. Způsob zadání některých úloh je diskutabilní, úlohy s více řešením nejsou neakceptovatelné (nemusely ale být). Reakci na turnaj jsme od chladnokrevníků i horkokrevníků slyšeli a četli.

Trochu teď odbočím k sudoku. Když jsem připravoval se svým týmem v roce 2006 mistrovství světa, dlouho jsme uvažovali o skladbě úloh. Nakonec jsme zvolili takovou sestavu, kterou ohodnotil jeden z nejlepších českých luštitelů po zhlédnutí bukletu slovy: „Je to krásné, ale kde je sudoku?“ Nakonec se sudoku na mistrovství líbila a začala trend, který se prakticky uskutečňuje dodnes. Neudělal jsem z naší nastupující sudokářské generace „cvičené opice,“ jak bylo kdysi naznačováno jedním z hlasitých hodnotitelů květnového přeboru.

S logikou je to podobné. Nechtějte, prosím, po mně, abych vytáhl ze šuplíku dvacet z 15 000 úloh, které mám k dispozici od svých japonských, nizozemských a amerických přátel, a sestavil z nich turnaj Halas ligy. Chtěl jsem jen připravit zajímavý turnaj, který měl luštitele pobavit. Škoda, že se mi to u všech nepodařilo. Nic se neděje, turnaje budou připravovat jiní, hádanky naskládají do ohrádky s mantinely a pofrčí se dál. Jen si myslím, že byste měli brát veškeré hádankaření s větším nadhledem, nedurdit se nad každou malicherností a víc se z luštění radovat.

Hlavy pomazané prosím, ať odtajní svůj nástin pravidel pro pořádání turnajů a ať jej zveřejní na asociačním webu. Pro všechny dobrovolníky, kteří budou v budoucnu chystat soutěžní luštěnky. A nejen pro ně.

Víťa

PřílohaVelikost
Zavřený dopis.pdf71.03 KB

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer