MČRL 2021 - Co se luštilo?

Zveřejňujeme soupis všech úloh (s příklady), které byly na Mistrovství ČR v řešení logických úloh 2021 řešeny. Ke stažení a vyluštění předkládáme 2 soutěžní kola (2. kolo a 5. kolo) a výběr úloh z 3. kola. Klání jednotlivců trvala v šestikolové soutěži celkem 255 minut luštění (60 - 20 - 80 - 30 - 35 – 30). Pro soutěž týmů byla vypsána 3 kola po 30 minutách.

Autorem soutěžních úloh byl Pavel Kadlečík. Autorským záměrem bylo ukázat šíři úloh, které jsou luštěny na současné české i mezinárodní scéně, případně je obohatit o pár nových hlavolamů.

Cesta světem logických úloh začínala už červnovou online soutěží ABC TEST, která byla sestavena převážně z klasických úloh a byla zátěžovým testem pro organizaci MČRL 2021.

  • První kolo MČRL 2021 obsahovalo klasické úlohy, dále klasiky s prvky obměn, které jsou autory na soutěžích využívány. 
  • Druhé kolo pokračovalo v představení neklasické podoby úloh, doplněné o manipulativní prvek (skládání dílků puclete).
  • V třetím kole jsme se vydali do širého světa a byly luštěny známé varianty hlavolamů z mezinárodních soutěží, které se tu a tam vyskytnou na soutěžích českých.
  • Pro čtvrté kolo byly vybrány hlavolamy, které pocházejí z Japonska či tam došlo k jejich značné popularizaci.
  • Páté kolo představovalo invenci autora ukázat něco nového či neobvyklého.
  • Šesté kolo bylo pokusem o napodobení playoff, kterým letos oproti zvyklostem soutěž nekončila. 

Vyjma 2. kola byly požadovány po hráčích dovednostní disciplíny v podobě zabarvování polí, spojování čar, doplňování čísel či písmen, umísťování objektů, rozdělování na regiony či kombinatorické schopnosti, a to v takové míře, aby byly ve všech kolech jakžtakž zastoupeny.

1. kolo - Klasiky nejen klasicky - 60 minut - 20 úloh - Texty zadání s příklady 

7 klasických hlavolamů – Easy as ABC, Stany, Domino, Tykadla, Ploty, Logik a Tapa - bylo připraveno v klasické podobě, doplněné o jejich neklasickou verzi (s využitím skrytých či jinak vyznačených nápověd, s podmínkou navíc či jako kombinace klasických úloh).

2. kolo - Hrátky s heyawake - 20 minut - 4 úlohy - Soutěžní úlohy

Dvě podoby úlohy heyawake byly pojaty netradičně. V prvním případě šlo o pár tabulek provázaných začerněnými políčky, a to způsobem, že pokud je políčko začerněné v jedné tabulce, nemůže být v té druhé. V druhém případě se skládalo malé pucle, po jehož složení bylo třeba vyřešit klasické heyawake.

3. kolo - Cesta kolem světa za ... - 80 minut - 20 úloh - Výběr soutěžních úloh

Cesta kolem světa nabídla logické úlohy se zeměpisnými názvy, které jsou používány na mezinárodních soutěžích (až na výjimky, které si autor vymyslel).  7 více či méně známých typů hlavolamů byly představeny po 2 či 3 kusech. Kolo obsahovalo nejtěžší úlohy celého hracího dne, nicméně byly doplněny o lehčí kusy ke každému typu. 

4. kolo - Cesta samuraje - 30 minut - 21 úloh - Texty zadání s příklady

Kolébkou logických úloh řešených na světových soutěžích je Japonsko. Pro 4. kolo bylo vybráno 7 hlavolamů, od každého po 3 kusech, které se luští v zemi vycházejícího slunce. Pro hráče se zkušenostmi z mezinárodních soutěží mohlo jít o úlohy ve větší míře známé, nicméně celé kolo bylo pojato jako sprint, tudíž zahrnovalo pouze lehké až středně těžké úlohy. 

5. kolo - 2021+ - 16 úloh - 35 minut - Soutěžní úlohy

Novinky či netradiční ztvárněním klasických hlavolamů - ABCDE oblasti, Vybledlé kropki, Rohovka  a Tapa DIV - si kladly za cíl postavit soutěžící před něco nového, k jejich vyřešní však mohli hráči využít dovednosti, které již znají.

6. kolo - Skoro jako playoff - 6 úloh - 30 minut - Texty zadání s příklady

Soutěžící si mohli zkusit chvíle napětí, během nichž si až tak nemohou vybírat, co budou luštit, ale čelí konkrétnímu úkolu. Kolo tedy mělo jiný formát než předchozí, luštila se jedna tabulka po druhé, luštitelé viděli vždy jen aktuální úlohu a nemohli se vrátit k úlohám předchozím. 

TÝMOVKA - 1. kolo - Osadníci - 30 minut - Texty zadání s příklady

Hlavolam Osadníci byl vytvořen na motivy deskové hry Osadníci z Katanu. Cílem luštitelů je zakreslit v šestiúhelníkovém poli cesty vedoucí k vyznačeným vesnicím.

TÝMOVKA - 2. kolo - Hledání domova - 30 minut - Texty zadání s příklady

Tři těžší úlohy byly propojeny se čtvrtou úlohou značkami v podobě písmen. Hlavolamy tématicky odpovídaly 1. a 3. kolu soutěže jednotlivců, jednalo se o úlohy Stany a megastany, Maďarská pentomina, písmennou úlohu Abctje a Bosenskou smyčku.

TÝMOVKA - 3. kolo - Pucle - 30 minut - Texty zadání s příklady

Úkolem bylo složit obrazec o 18x18 polích z dílků pucnete a pak na základě nápověd přenesených z dílků vyluštit 9 známých lehčích hlavolamů.

 

 

PřílohaVelikost
mcrl2021_runda1_instrukce.pdf106.67 KB
mcrl2021_runda2_soutezni_ulohy.pdf166.62 KB
mcrl2021_runda3_ukazky.pdf145.75 KB
mcrl2021_runda4_instrukce.pdf128.26 KB
mcrl2021_runda5_soutezni_ulohy.pdf255.83 KB
mcrl2021_runda6_instrukce_pravidla.pdf95.85 KB
mcrl2021_tymy_runda1_instrukce.pdf37.12 KB
mcrl2021_tymy_runda2_instrukce.pdf83.83 KB
mcrl2021_tymy_runda3_instrukce.pdf41.34 KB

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer