Během jarních měsíců roku 2016 uspořádala Hráčská asociace logických her a sudoku se záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy tradiční seriál turnajů pro studentské týmy. Počet zastavení se rozšířil na pět, soutěžilo se ve Strážnici (26. 1. –> zpráva), v Poděbradech (4. 3. –> zpráva), v Brně (23. 3. –> zpráva), v Opavě (29. 4. –> zpráva) a v Jičíně (24. 5. –> zpráva). Tam, kde je soutěž již zaběhaná, výkony pořadatelů i soutěžících gradují. Také na nových místech vidíme příslib do dalších let. Zajímají-li vás podrobnosti, čtěte dále.
Celkově se všech soutěží zúčastnilo 119 tříčlenných družstev, tedy 357 mladých sudokářů. Necelou polovinu, 50 družstev, tvořili středoškoláci, zbytek žáci základních škol. Znatelný meziroční nárůst (30 družstev) nesouvisí pouze se zařazením nové lokality.
Prvního, pilotního ročníku ve Strážnici se totiž zúčastnilo pouze 7 družstev ze dvou místních škol. Ve spolupráci s hostitelským Purkyňovým gymnáziem, které o zařazení do seriálu samo požádalo, jsme domluvení na pokračování a věříme v rozkvět účasti.
V Poděbradech se při šestém ročníku účast zhoupla zase nahoru, soutěžilo 6 družstev středoškoláků a 33 družstev v kategorii ZŠ. Především účast nových škol ze širšího okolí je vnímána velmi pozitivně.
V Brně zůstal počet účastníků stabilní. Letos poprvé jsme vyhlašovali samostatnou kategorii pro 7 družstev ze ZŠ. Což je vítané doplnění tradičně velmi zdatných gymnazistů.
V Opavě jsme při čtvrtém ročníku dosáhli nejvyššího počtu, již necelé stovky žáků. Zvažujeme využít dobrých vztahů pořádající ZŠ TGM se Slezským gymnáziem a geograficky rozdělit kategorie ZŠ a SŠ do dvou budov. Uvidíme, co jubilejní 5. ročník příští rok přinese.
V Jičíně zůstal pro druhý ročník počet družstev stabilní, ale změnila se jeho skladba po přesunu soutěže na půdu Lepařova gymnázia. O medailové příčky tak letos bojovali žáci základních škol i gymnazisté, zatím pouze přímo z Jičína. Rozšíření do okolí je výzvou pro příště.
Výsledky jednotlivých soutěží jsou uvedeny v dílčích zprávách. Vzhledem k totožným soutěžním podmínkách na všech místech zde můžeme nyní vypsat a okomentovat nejlepší výkony napříč republikou. Celkový souhrn je v přiloženém souboru.
Kategorie = střední školy:
Kategorie = základní školy:
Komentář
Oproti loňským výsledkům zdánlivě žádná změna. Ano, česká juniorská šampiónka Veronika i slovenská šampiónka Natálka opět se svými spolužačkami úřadovaly. Tentokrát v přímém souboji v brněnském kole. Jsou to právě výkony brněnských gymnazistů, které okupují většinu první desítky, kde každý čtyřciferný výkon zasluhuje smeknout.
Nelze porovnávat absolutní čísla, protože každý rok bylo nastavené mírně jiné bodování jednotlivých kol. Letos byl maximální součet 800 + 350 + 240 = 1390 bodů, k tomu se připočítávalo 10 bodů za každou ušetřenou minutu v případě odevzdání kompletního řešení.
Zaujal mě suverénní výkon jičínských gymnazistů při své první soutěži v sudoku, naopak zužitkované zkušenosti tria chlapců z Jarošky, kteří postoupili z loňského šestého na letošní druhé místo; nebo hladký přechod žákyň stejné školy z loňského 2. místa v kategorii ZŠ na 4. místo mezi studenty.
Kompletní soutěžní materiály dáváme k dispozici ke stažení.
V prvním kole jsme ke společnému týmovému řešení předložili 32 úloh, mezi nimi klasické sudoku známé každému a několik zajímavých variant. Limit na řešení byl 60 minut a maximální bodový zisk 800 bodů. Zkušená družstva si dokázala rozdělit práci tak, aby vyřešili vše nebo skoro vše. Kvalitních výkonů nad 500 bodů dosáhlo i několik družstev ze základních škol.
Druhé kolo vyžadovalo zcela jinou úroveň týmové spolupráce než jednotlivé úlohy z kola prvního. Hráči dostali na jediném papíře formátu A3 sedm propojených úloh. Tento úkol se ukázal o něco těžším, než jsme dopředu předpokládali. Kompletní řešení odevzdalo 5 týmů a především v Poděbradech a Opavě, ale vlastně i ve zbývajících třech soutěžích, výsledek tohoto kola mnohé napovídal o výsledném pořadí.
Ve třetím kole bylo třeba z 12 dílků složit 3 tabulky klasického sudoku a ty pak vyřešit. (V přiloženém pdf jsou z technických důvodů na každé stránce stejné dílky třikrát.) V tomto případě byl třicetiminutový limit vstřícný a kompletní řešení zvládlo více než 20 družstev. Excelentní výkony dosažené v Brně byly 13, 14 a 15 minut na složení i řešení. Zajímavé je, že žádné ze tří zmíněných družstev už tímto finišem nedohnalo ztrátu na medaile nabranou dříve. Vedoucí týmy většinou v tomto kole klidnější hrou kontrolovaly situaci.
Jak již bylo zmíněno výše, získali jsme k našim aktivitám pro mládež záštitu MŠMT. Děkujeme za tuto nemateriální podporu, která nám pomáhá při propagaci soutěží a zvyšuje jejich prestiž.
Děkujeme také firmě Koh-i-noor za drobné ceny pro vítěze a advokátní kanceláři Kropáček Legal za finanční podporu turnaje v Jičíně.
Hlavní poděkování pak jde na pořádající školy a za pečlivé zpracování výsledků děkujeme Heleně Novotné.
Úspěšné mladé řešitele ze všech koutů Česka (případně Slovenska) srdečně zveme na juniorské mistrovství ČR, které se bude konat v sobotu 17. září 2015 v Brně.
A doufám, že příští rok navážeme s neméně úspěšným seriálem turnajů, kde pořadatelé i hráči budou zase o rok zkušenější a výkony budou nadále růst. Stále platí, že máte-li zájem o zastavení seriálu také ve vašem kraji, ozvěte se nám.
- 30. 5. 2016 - Krt -
Příloha | Velikost |
---|---|
Studenti_jaro_2016.pdf | 1.89 MB |
souhrn_2016.pdf | 169.82 KB |
Pozvanka_juniorum.pdf | 1.33 MB |
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer