Jarní seriál studentských soutěží 2015

Během jarních měsíců roku 2015 jsme uspořádali tradiční seriál turnajů pro studentské týmy. Tentokrát měl čtyři zastavení, v Brně (zpráva), v Poděbradech (zpráva), v Opavě (zpráva) a v Jičíně (zpráva). První tři akce až udivily vysokou kvalitou, po stránce organizace, účasti a především dosažených výkonů. Pilotní ročník v Jičíně ukázal potenciál do dalších let. Zajímají-li vás podrobnosti, čtěte dále.

Účast

Celkově se všech soutěží zúčastnilo 89 tříčlenných družstev, z toho 36 družstev tvořili středoškoláci, zbytek žáci základních škol.

V Brně, při 4. ročníku, se poprvé dalo hovořit o účasti adekvátní největšímu z navštívených měst. Účastnilo se 27 družstev, převážně z gymnázií, pro 2 družstva ze ZŠ jsme samostatnou kategorii nevyhlašovali (a ani to nebylo potřeba). Právě v kategorii ZŠ je určitě ještě rezerva pro další ročníky.

V Poděbradech meziročně pár družstev ubylo, ale při počtu 26 se to v podstatě nepozná. Převahu početní mají v Poděbradech naopak družstva ze základních škol, letos v poměru 19 ku 7. V Opavě meziročně beze změny, družstev 22, v poměru 18 ku 4 ve prospěch základních škol.

Na prvním ročníku v Jičíně jsme z důvodu kapacity domluvené hrací místnosti museli dokonce poslední přihlášené zájemce odmítnout. Nakonec soutěžilo 14 družstev ze 2 základních škol. Do dalších let tak zbývá velmi široký prostor, pokud seženeme větší místnost.

Výsledky

Výsledky jednotlivých soutěží jsou uvedeny v dílčích zprávách. Vzhledem k totožným soutěžním podmínkách na všech místech zde můžeme nyní vypsat nejlepší výkony napříč republikou.

Za povšimnutí stojí především dvě věci. 1) Nejlepší dva výkony družstev ze základních škol překračují hranici vysoké kvality (1000 bodů) a rozhodně se neztrácí ani mezi staršími středoškoláky. 2) O celkové vítězství se na dálku utkaly dvě „profesionálky“ v amatérském poli žáků a studentů. Nakonec o zanedbatelných 140 bodů vyhrála juniorská mistryně ČR Veronika Macků se spolužačkami z gymnázia na Slovanském náměstí v Brně před reprezentantkou Slovenska Natálkou Chanovou se spolužačkami ze základní školy na ulici Slovanská v Púchově. Ta shoda názvů ulic mi přijde úsměvná.

Kategorie = střední školy:

 1. Veronika Macků, Renata Okáčová, Barbora Peštálová
  (Gymnázium Brno, Slovanské náměstí 7, 1473 bodů)
 2. Kristýna Jandová, David Semmler, Jakub Zmek
  (SPŠEIT Brno, Purkyňova 97, 1215 bodů)
 3. Petr Bulan, Vojtěch Škrle, David Jeník
  (SPŠST Panská + GJP Poděbrady, 1198 bodů)
 4. Jana Františka Lukašáková, Lucie Blahetová, Eva Kubelová
  (Slezské gymnázium Opava, 1190 bodů)
 5. Jan Komárek, Kryštof Polák, Markéta Procházková
  (
  Gymnázium Jiřího z Poděbrad, Poděbrady, 1090 bodů)
 6. Daniel Sedlák, Ondřej Svoboda, Jan Vondruška
  (
  Gymnázium Brno, tř. Kpt. Jaroše 14, 1055 bodů)
 7. Lucie Bulantová, Matěj Žáček, Barbora Výborová
  (
  Gymnázium Brno, tř. Kpt. Jaroše 14, 1045 bodů)
 8. Eva Maršalová, Eliška Hovorková, Karolína Hrušková
  (
  Gymnázium Jiřího z Poděbrad, Poděbrady, 970 bodů)
 9. Jiří Martínek, Kateřina Bratková, Ondřej Piňos
  (
  Gymnázium Brno, tř. Kpt. Jaroše 14, 955 bodů)
 10. Tina Heindlová, Mirka Míšová, Anežka Rybáriková
  (
  Gymnázium Brno, Vídeňská 47, 945 bodů)
Kategorie = základní školy:
 1. Natália Chanová, Viktória Obšivanová, Simona Kucejová
  (ZŠ Slovanská, Púchov, 1333 bodů)
 2. Olga Krumlová, Kristýna Jansová, Lucie Jalůvková
  (ZŠ Brno, Sirotkova 36, 1085 bodů)
 3. Karel Chwistek, Jan Mikulík, Petra Martínková
  (ZŠ Otická, Opava, 925 bodů)
 4. Veronika Kostřibová, Ondřej Reichert, Tomáš Bartusek
  (ZŠ TGM Riegrova, Opava, 810 bodů)
 5. Marie Blažková, Diana Mezuliánková, Andrea Kommová
  (ZŠ B. Hrozného, Lysá nad Labem, 800 bodů)
 6. Andrea Gřešková, Kristýna Krejčiříková, Karolína Bednářová
  (ZŠ a MŠ Raduň, 705 bodů)
 7. Petra Zmeková, David Póč, Denisa Póčová
  (ZŠ Brno, Pavlovská 16, 685 bodů)
 8. Jan Kořístka, Radek Režnar, Lukáš Palyza
  (ZŠ Otická, Opava, 645 bodů)
 9. Karolína Soukupová, Anna Voláková, Simona Morávková
  (ZŠ Pečky, 585 bodů)
 10. Kristýna Hanslíková, Jakub Vacek, Jiří Šimčík
  (ZŠ I. Hurníka, Opava, 560 bodů)
​A tak dále. Kompletní souhrn je v přiloženém pdf souboru.

​Řešené úlohy

Kompletní soutěžní materiály dáváme k dispozici ke stažení.

V prvním kole jsme ke společnému týmovému řešení předložili 30 úloh, mezi nimi klasické sudoku známé každému a několik zajímavých variant. Limit na řešení byl 60 minut. Nejlepší výkon dosáhla právě družstva Veroniky a Natálky, v obou případech šlo o odevzdání kompletního řešení 5 minut před koncem, 1 nesprávnou úlohu, krácený časový bonus a celkový zisk 693 bodů. Za výkon velmi kvalitní lze označit cokoliv okolo 500 bodů a výše. Nicméně nejen výsledky brněnské ukazují, že chleba se lámal spíše později.

Druhé kolo tvořila propojená šestice klasických tabulek. Počínaje nejmenšími bylo třeba řešit a přenášet si čísla do úloh sousedních. Limit na řešení byl 30 minut a dalo se to stihnout i výrazně rychleji. Za každou ušetřenou minutu času se k původnímu maximu 240 bodů připočítával časový bonus 10 bodů. Nejlepší výkon dosažený družstvem ze Slovanského náměstí, 370 bodů, tak znamená vyřešení všech 6 úloh za 17 minut. Mnohá družstva se v předčasně odevzdaném řešení nevyvarovala chyb, přišla o body za nesprávné úlohy a jejich časový bonus byl krácen. Vyniká tak například bezchybný výkon mladého družstva ze základní školy v Lysé nad Labem oceněný 330 body.

Ve třetím kole bylo třeba z 16 dílků složit 4 tabulky klasického sudoku a ty pak vyřešit. Tam, kde se konaly několikáté ročníky, již byli zkušení hráči připraveni na tuto každoroční kratochvíli, psychicky a třeba i materiálně (izolepa, ap.). Limit na řešení byl 30 minut. Nejrychlejší byli studenti z gymnázia na třídě Kapitána Jaroše, kteří předložený úkol splnili za 16 minut, ovšem tento drtivý finiš jim nakonec nestačil na lepší než čtvrté místo v brněnském kole. Závěrečné skládání na mnoha místech zásadně míchalo pořadím, nejen v kategorii ZŠ, kde 70 bodů za každou tabulku představuje hodně oproti průměrně nižším ziskům.

Co bude dál?

Úspěšné mladé řešitele ze všech koutů Česka (případně Slovenska) srdečně zveme na juniorské mistrovství ČR, které se bude konat v sobotu 19. září 2015 v Brně.

A doufám, že příští rok navážeme s neméně úspěšným seriálem turnajů, kde pořadatelé i hráči budou zase o rok zkušenější a výkony budou nadále růst.

Děkuji všem, kdo se na úspěšném zvládnutí soutěží podíleli, a jmenovitě Heleně Novotné za zpracování dílčích i souhrnných výsledků.

- 26. 4. 2015 - Krt -

PřílohaVelikost
Podebrady_2015_kompletni.pdf1.55 MB
souhrn_2015.pdf83.37 KB

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer