MČRL 2014: Zpráva rozhodčího

Zpráva rozhodčího o Třetím mistrovství ČR v logických úlohách

Třetí mistrovství ČR v logických úlohách pořádané HALAS proběhlo dne 15. 3. 2014 stejně jako loni v prostorách Zotavovny vězeňské správy v Praze. Do soutěže se zapojilo celkem 30 řešitelů, úlohy pro ně připravil kolektiv autorů, garantem obsahu byl Jakub Hrazdira. Řešitelé dostali na stůl v mnoha případech nestandardní typy úloh, s čímž se mnoho z těch, kteří už si zvykli mít ještě před soutěží k dispozici booklet s přehledem typů úloh, muselo srovnávat až v okamžiku odstartování příslušného bloku a ne všem to až tak úplně vyhovovalo. Což ovšem není v žádném případě chybou organizace soutěže, neboť booklety bývají sice příjemným zvýhodněním, jejich zveřejnění předem však v žádném případě není povinností pořadatele. A tak právě v takových případech jsou z hlediska pochopení úlohy všichni na stejné startovní čáře a je na jejich schopnostech a adaptabilitě se s tímto faktorem vypořádat co nejlépe a nejrychleji.

Soutěž jednotlivců byla koncipována jako čtyřkolová. V jejím průběhu byly řešeny běžné protesty hráčů (chybné součty za uznané úlohy, přehlédnutí v opravování apod.) a dva protesty zásadnějšího rázu. Pořadí na prvních dvou místech by neměnily ani při uznání obou dvou, týkaly se principu vyhodnocení dvou úloh. Jednomu z protestů bylo bez námitek vyhověno a byl změněn přístup hodnotitele z příliš striktního na přístup v duchu pravidla VEPŘ (VE Prospěch Řešitele). Druhému protestu (i když šlo o POUHOU chybějící čárku nad písmenem ve střídavé křížovce) vyhověno nebylo. Úloha byla obodovaná poněkud výš (24 bodů) a podle vyjádření autora právě proto, že nešlo o příliš složité řešení, ale bodové hodnocení mělo reflektovat pečlivost a přesnost, a v tomto případě byla přesnost 99,99%, ale nikoliv stoprocentní, protože řešení úlohy obsahovalo chybně vyplněné políčko. Po dvou kolech bylo pořadí: Babilon 166, Ondroušek 161, Vodičková 159. Jana v dalších dvou kolech potvrdila svůj pověstný závěrečný drtivý finiš a tak po třetím kole, kdy se prodrala na špičku (Vodičková 212, Babilon 205, Ondroušek 197) už ve čtvrtém kole jen excelentním spurtem korigoval pořadí Jakub. Na bedně se tak srovnali: Jana Vodičková (277), Jakub Ondroušek (256) a Robert Babilon (227).

Nadstavba soutěže týmů byla dvoukolová. Do výsledků týmů se započítávaly i zisky jejich členů ze soutěže jednotlivců. Tohoto klání se zúčastnilo 10 týmů, vítězem se stal tým 111 ve složení Michal Matyska, Jakub Ondroušek a Jana Vodičková (967 b.) před týmy D1 Expres (Jana Břízová, Honza Krtek Novotný a Klára Vytisková – 833 b.) a Kapusta (Robert Babilon, Petr Nepovím a Jana Sidorová – 754 b.).

Pro zpestření byl do MČR v logických úlohách zařazen  i turnaj HALAS ligy v sudoku. Této části se zúčastnilo 28 soutěžících, autorem byl Sina Hedayati. Před časovým limitem odevzdával pouze Jakub Ondroušek (192 b.), kterého na pomyslné stupně vítězů doprovodili Honza Krtek Novotný (162) a Klára Vytisková (140).

Děkuji tímto autorům úloh, pořadatelům akce, vedoucímu soutěže Petru Vejchodovi, kterému zdatně sekundoval přítel Kodym,  technickému garantovi Raulu Kačírkovi za zabezpečení servisu a těším se na setkání s vámi všemi na dalších akcích o.s. HALAS.

Z důvodu nepřítomnosti Jirky Hrdiny jako záskok designovaný rozhodčí Zdeněk Vodička

striedavá vyplňovačka

Na každej súťaži v krížovkách sa rátajú chyby, neviem si predstaviť, že by sa krížovka brala ako správna/nesprávna ... To by mali možno 2-3 ľudia 1 bod za správne vyriešenú krížovku a ďalších 30 súťažiacich by mali 0 bodov, keďže by mali v riešení aspoň jednu chybu.
Ja som túto úlohu síce predlúšťoval, ale priznávam, že mi ani vo sne nenapadlo, že v prípade gramatickej chyby (teda nie obsahovej) bude riešiteľovi udelená nula.

Týmová kola

Týmová kola byla hodně pěkná, tak buďme rádi, že jich bylo víc ve skutečnosti než ve zprávě a ne naopak.

Obzvláště chválím Jirkovi tu kombinovanou úlohu, ta nám vyloženě sedla. Přičemž i v následujících kolech jsme si pěkně zaluštili.

Týmová kola

Nevím, kolik týmových kol luštil rozhodčí, ale my luštili 3 týmová kola angel

Výplňka nebo střídavá křížovka?

O co šlo, se může každý podívat:

Vyplnka

Hm, tak zrovna na tomto vyhodnoceni protestu, bychom se asi s Petrem neshodli. Je to dle mne az prilis prisny krizovkarsky pohled. V krizovkach je takova presnost nutna, ovsem v logicke soutezi bych tak dusledny nebyl (pokud slo opravdu jen o chybejici carku a zamena s jinym slovem byla vyloucena)

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer