Zpráva z reprezentačního soustředění konaného ve dnech 19. až 21. 7. 2013 v Roztokách u Jilemnice

pátek 19. července

Uprostřed opravdu parného léta se konalo další ze série reprezentačních soustředění. Přesněji řečeno pozvánku dostali jednak členové reprezentačního týmu nominovaní na letošní Mistrovství světa do Číny a kromě nich ještě všichni hráči, kteří se v aktuálním žebříčku letošní Halas ligy nacházeli ke konci června do 20. místa (buď v sudoku nebo v logice).

Letní soustředění tedy nebylo určeno jen té nejužší špičce, ale i širšímu spektru účastníků, kteří od té špičky nejsou daleko. 

Pozváno bylo něco přes dvacet hráčů a pozvání nakonec přijalo 12 účastníků: Honza Novotný, Jana Břízová, Jana Vodičková, Zdeněk Vodička, Robert Babilon, Petra Čičová, Pavel Kadlečík, Nelly Pelc Vostrá, Jan Onderek, Dan Marek, Michal Matyska a Martin Kubík.

Jako první se dostavili Zdeněk s Janou, kteří si zajistili separátní ubytování v nedalekém penzionu a dorazili s předstihem už v pátek kolem poledne. A po obědě v místní hospodě u Bohnischů se objevili u mě už kolem páté.

Hlavní část výpravy pak dorazila mezi sedmou a osmou hodinou částečně autem a vlakem. A diCarlo přijel jako obvykle z Kopidlna na kole. Tentokrát ani nepotřeboval pláštěnku.

Zbýval jen Honza Onderek, kterého pracovní povinnosti ještě zdržely doma a který se nakonec připojil až v průběhu soboty.

Páteční večer byl tedy určen jen ke shromáždění účastníků, ale zpestřili jsme si jej opékáním špekáčků a konzumací nejrůznějších nápojů od pramenité vody až po koňak.

sobota 20. července

V sobotu už začal odborný program. Dopolední blok jsem si vzal na starosti já a věnovali jsme ho úlohám, které mají v zadání nějaké podmínky na souvislost či nesouvislost některých oblastí. Konkrétně jsme probrali: nurikabe, hitori, tapu, jeskyně tlusté i úzké, heyawake, yin yang, hada a korál. Každé úloze jsme věnovali kolem 20 až 30 minut. Probírali jsme základní techniky řešení a u většiny z nich byly i cvičné úlohy. A myslím, že většina z nás se zas pár nových triků naučila.

   

Po obědě (guláš a zeleninový salátek) a náležité siestě jsme se pak pustili do bloku úloh „maďarského typu“ od Kuby Ondrouška. Nějaké takové možná budou letos číhat na účastníky MS. Blok obsahoval čtyři typy úloh v různých obtížnostech – coins, math, min max plus minus a multiple kakuro a měli jsme na něj zhruba hodinu. Poté jsme provedli konfrontaci našich postupů s Kubovými autorskými poznámkami, což bylo zajímavé. Hlavně Kubovo využívání parity u math úloh.

Další téměř 3 hodiny jsme pak raději strávili na nedalekém koupališti v Kruhu. Jindy pověstně studená voda se zdála v tom vedru tak akorát. Ostatně teploměr na sluníčku ukazoval 57°C a to jen proto, že výš už ta stupnice nesahala.

Večerní program pak obstaral Honza Novotný s blokem sudoku úloh – diagonální, antiknight, extraregion, bezdotykové a isosudoku. Některé z nich byly obzvláště vypečené a vydržely nám až do pozdních večerních hodin. Společným tématem byl postup nazývaný „pointing pair“ u nás známý též pod přezdívkou Cácova finta, který se dá obecně popsat tak, že díky určitým vztahům v tabulkách lze z výskytu čísla na několika možných místech vyloučit jeho výskyt na některých dalších. Asi tento postup leckdo z nás zná a používá například u diagonálního sudoku, ale bylo zajímavé se podívat na jeho varianty a možnosti i v trochu jiných případech.

Večer pak probíhal v podobném duchu jako ten páteční, jen místo ohně zaplál gril a chvílemi i olejové lampy. A mezi dolušťováním úloh probíhalo grilování klobás a posléze i melounu.

   

neděle 21. července

V neděli ráno jsme se nejdřív sesedli na chvíli u počítače. V první části předvedl Honza Novotný některé ty triky, o kterých jsme se předešlý den bavili.

V části druhé jsem pak otestoval na živém materiálu jednoduchý prográmek v Excelu na testování postřehu. Ve zhruba 2 sekundových intervalech se zobrazovaly různé konfigurace čísel (řádky, sloupce, bloky) a úkolem bylo zjistit, které z 9 čísel tam chybí.

Pak jsme opustili počítač a vrhli se zase k flipchartu a Honza předvedl ukázkový postup řešení tzv. římského sudoku (kde jsou vyznačené všechny součty 5 a 10) pomocí nahrazení číslic písmeny, jejichž hodnoty pak vyplynou v průběhu řešení. Ukázka byla působivá a technika samotná se určitě může hodit i v dalších případech.

Zbytek dopoledne jsme pak řešili jednak dvě „maďarské“ sudoku úlohy kombinující sudoku s hadem a tapou a pak blok standardních logických úloh.

A zatímco se účastníci tužili nad úlohami, kuchařská sekce – tedy já se Zdeňkem – už chystala špagety k obědu. Tato část se nakonec ukázala náročnější než vlastní luštění. Vaření špaget pro 12 lidí bych srovnal s luštěním sudoku 12x12. V obou případech hrozí, že z toho vznikne nepřehledný chuchvalec. Logické úlohy byly naštěstí natolik vyčerpávající, že se vyhladovělí strávníci nezmohli na větší odpor a spořádali vše do poslední nudličky i s nášupem nejrůznějších salátů.

 

Tím byl program soustředění završen a brzy po obědě se účastníci rozprchli do svých vlaků a limuzin, vybavení na cestu ještě pár úlohami od Portugalova, aby jim cestou mozky nezahálely. Limuzinou nepohrdl nakonec ani diCarlo, když usoudil, že jet 40 km na kole ve výhni 35°C by bylo pokusem o sebevraždu.

Bylo to fajn, tak zase za rok!

zapsal Jirka Hrdina

Fotil Martin Kubík, viz http://marty3.rajce.idnes.cz/Sudoku_2013_07-Roztoky.

Členům HALAS nabízíme ke stažení část tréninkových materiálů – navštivte samostatnou stránku.

- 5. 8. 2013 - Krt -

Koukám, že jste si to užili,

Koukám, že jste si to užili, moc mě mrzí, že mi to letos nevyšlo. Ale i z Martyho fotek je lecos patrné. Tak někdy jindy, no.

Materiály ke stažení

Zatím je k dispozici Krtkovo sudoku, patrně ještě něco přibude.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer