Jak dopadla Autorská soutěž?

Na prosinec 2022 a leden 2023 jsme naplánovali Autorskou soutěž, jíž organizoval tým Dlouhodobé soutěže (DS), viz její pravidla. Přinášíme první dílčí zprávu, jak soutěže dopadla. Soutěžní úlohy budou v následujících týdnech uveřejněny v DS a jelikož jsou pro vás, řešitele, překvapením, nebudeme nyní o nich hovořit v detailech.
 
Autorská soutěž byla vyhlášena ve dvou kategoriích - PROFI a NOVIC. Smyslem oddělených kategorií bylo, abychom neporovnávali úlohy sobě si dosti rozdílné v obtížnosti či ve zkušenostech autorského pojetí. Pro úlohy do soutěže jsme určili témata, v sudoku jím bylo "Hledej na diagonále", v logice "Smyčka je i klička".
 
Pro kategorii NOVIC nedorazila v termínu soutěže úloha žádná. Respektive jedna přišla, ale autor sám psal, že téma jeho díla bylo odlišné od zadaného, tak ji do soutěže nezařadil, jeho úloha má jiné sdělení. Nám bylo potěšením úlohu s názvem Šestiúhelníky pro Míšu od Honzy Fialy v DS uveřejnit v týdnu od 13. do 19. února 2023. Dostalo se k nám též, že někteří z vás nad tématy autorské soutěže přemýšleli či se dokonce pokoušeli cosi vytvořit. Náš prvotní cíl tudíž byl alespoň zčásti naplněn. Cílem do budoucna je napomoci tvorbě úloh zde na webu formou představení kroků, jak se úlohy vytváří, či pomůcek, které autoři při tvorbě používají. 
 
Pojďme ke kategorii PROFI. Zúčastnilo se jí 5 autorů - Jirka Hrdina, Petr Lichý, Ondra Motlíček, Karel Štěrba a Honza Vondruška, každý z nich poslal do soutěže jednu úlohu v sudoku a jednu v logice. Každý autor pojal témata po svém, však uvidíte, z organizátorské stránky lze říci, že se autoři vymáčkli k pěkným výkonům. Úlohy byly následně ohodnoceny způsobem, že každý z autorů měl označit jednu úlohu za nejlepší z celé sady a jednu jako druhou nejlepší. Kritéria pro hodnocení byla na každém z nich, jen jsme si přáli, aby svůj výběr okomentovali a věděli jsme, proč vybrali dané úlohy za nejlepší. Zároveň autor nemohl dát mezi nejlepší svou vlastní úlohu. Abychom měli větší vzorek hodnocení, oslovili jsme též Kubu Ondrouška pro sudoku a Roberta Babilona pro logiku, kteří doplnili počet hodnocení celé sady úloh na 5 jak v sudoku, tak v logice.
 
V sudoku se stala vítězem Autorské soutěže DS úloha Honzy Vondrušky "Čísla na diagonále", v logice se o první místo podělily úlohy "Najdi písmeno" od Petra Lichého a "Masyu cross" od Honzy Vondrušky. Plán uveřejnění úloh v DS je následující. V prvních týdnech DS si budete moci zaluštit vítězné úlohy, tj. v aktuálním týdnu od 27. 2. 2023 úlohu Najdi písmeno, v následujícím týdnu Čísla na diagonále a v týdnu po Masyu cross. Všechny ostatní úlohy budou uveřejněny v následujících týdnech, už ne podle pořadí, jak dopadly v soutěži. Bude pro nás moc zajímavé srovnání, jaké známky dostanou úlohy od vás v DS s tím, jak si je sami autoři ohodnotili a okomentovali.
 
sepsal Pavel Kadlečík

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer