Zpráva o turnaji Zlatá Praha 2022

Akce: Turnaj Zlatá Praha 2022 v řešení sudoku a logických úloh
Termín: 10. prosince 2022
Místo: ZŠ a MŠ Na Beránku, Pertoldova 3373/51, 143 00 Praha 12-Modřany

Celkové výsledky

Zpráva rozhodčího

Na celosvětově významný Den lidských práv, kdy přesně před 34 lety francouzský prezident Mitterand posnídal v Praze s disidentem Václavem Havlem, se konal tradiční vánoční turnaj v Praze.

Účast řešitelů byla velmi pěkná, celkem se přihlásilo 33 závodníků pro soutěž v řešení sudoku a 30 pro řešení logických úloh. Autorem úloh pro sudoku byl Robert Babilon, úlohy logické části turnaje připravil Ondřej Motlíček. Rozhodčím na místě byl určen Raul Kačírek.

Po krátkém úvodu pořadatelky Nelly Pelc Vostré se ujal slova Robert a představil všem úlohy prvního kola sudoku. Soutěž byla zahájena v 10:30, a byla odehrána celkem 3 kola.

V prvním kole se pro mnohé překvapivě řešila sada úloh Antiknight s nejrůznějšími podmínkami. Velmi pěkná a zábavná zadání. Druhé kolo bylo sestaveno v širším spektru zadání i obtížnosti. Závěr soutěže sudoku ve třetím kole se vymykal obvyklému. S pomocí pekařského umění Nelly, která připravila chutná perníčková políčka 3x3 se zadanými 4 čísly, bylo na hráčích, aby ve 2 úlohách umístili do zadání perníček tak, aby vzniklo řešitelné sudoku. Za umístění dostali menší body, za celé vyřešení vzniklé úlohy plný počet.

K rozhodčímu soutěže se sice některé výtky k textu úloh donesly, ale oficiálně nikdo z hráčů nepodal protest. Rozhodčí tedy považuje průběh turnaje za zcela korektní.

Vítězem soutěže v sudoku je Jakub Ondroušek, na druhém místě skončil Jakub Hrazdira a třetí se umístil Jan Zvěřina.

 

Po přestávce na oběd se uskutečnil odpolední program tvořený třemi koly soutěže v řešení logických úloh. První 2 kola přinesla zajímavé sety úloh, většinou celkem známých, samozřejmě s některými novými inspiracemi. Závěrečné kolo bylo tvořeno jedinou propojenou úlohou. Možnosti získat zde za částečná řešení byly dostatečné.

Hráči se zadáními neměli zřejmě potíže, rozhodčí tedy také považuje soutěž za zcela korektní.

Vítězem soutěže v řešení logických úloh je Jakub Ondroušek, na druhém místě skončil Jakub Hrazdira a třetí se umístila Jana Vodičková.

 

Po přestávce vyplněné vánočním pohoštěním se uskutečnila členská schůze Halas, což už je jiný příběh, který vám přiblíží budoucí zápis z ní.

Zapsal: Kačírek 13. 12. 2022

 

PřílohaVelikost
medaile-sudoku.jpg884.77 KB
medaile-logika.jpg805.25 KB

Perníková Zlatá Praha

Ahoj,

chci poděkovat za zážitek během turnajového dne všem, co se podíleli, za vytvoření příjemné atmosféry. Díky, že jste začli až s mým příchodem, kdy jsem mohl rovnou očíhnout vánoční dobroty, kerých jsem si užil opravdu dost, mňam. :-)

Ještě jsem si nestačil vše doluštit... moc se mi líbilo antiknightové sudokové kolo (podobně jako na minulém turnaji od Binga kolo sousledné), už méně další antiknightová úloha zařazená v neantiknightovém kole. Bingo mi vysvětlil důvod, ale neomluvil se mi. :-)) Perníčkové kolo na závěr bylo super zpestření.

V logice bych chtěl ocenit grafické zpracování úloh. Možná je to maličkost, ale mně se pak lépe luští. Dík i za větší políčka v úlohách, to si my drápalové užíváme.  :-) Těšil jsem se na Ondrovu oblíbenou jeskyni, točil jsem se u ní dokola sem a tam, ale celou ji nevypátral. Tak třeba příště, určitě ji zařadí zas. ;-) K logice mám jednu prosbu, vím, že byl instruktážní booklet předem, byla by možnost ho zde na webu vyvěsit? V soutěži se objevily nové hlavolamy či úlohy, co jsou teď v kurzu. Ať je vidí i ti, kteří nebyli, co se luští na turnajích. Nebo pro inspiraci k tvorbě.

A zajímalo by mě, zda medaile vydržely vítězům až domů?

Díky Nelly i za poklidné vedení poturnajové schůze a všem, co jste měli strpení se mnou debatovat o záležitostech našeho světa.

Tak zas někdy a užijte si svátky.
diCarlo

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer