Reportáž z MČRS 2021 - Až do roztrhání těla

O víkendu 23. - 24. října proběhlo v areálu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně Mistrovství České republiky v řešení sudoku 2021. Soutěž jednotlivců byla tradičně rozdělena na dva bloky, první blok byl zároveň juniorským mistrovstvím ČR. Nechyběla ani soutěž týmů a vložená soutěž v logice.

Letošní soutěž se nesla ve znamení výročí. Připomněli jsme si 10. výročí od založení Halasu, které připadalo na 25. října. To jsme oslavili nejen tematickými úlohami, ale také dortem a slavnostním přípitkem. Svoje osobní výročí jsem slavil i já, jelikož letos uplyne 10 let od okamžiku, kdy jsem se zúčastnil prvního turnaje v řešení sudoku (konkrétně mistrovství akademiků v listopadu 2011). Vzpomínka byla věnována i neoficiálnímu patronovi Halasu. Před 120 lety se v Brně narodil český básník František Halas.

I na jeho počest byly úlohy tematicky rozděleny do bloků podle uměleckých směrů. Soutěžící tak mohli okusit díla klasicismu, symbolismu, kubismu, surrealismu, minimalismu a futurismu. Aby to bylo co nejvíce pestré, každý z bloků přichystal jiný autor.

Někteří soutěžící se v pátek posilnili v legendární hospůdce U Šošona. Mezi místní speciality patří pečená vepřová žebírka a piva z menších pivovarů. O tom, že se poctivá příprava vyplácí, se nejlépe přesvědčila Klára, která první kolo s přehledem opanovala.

Znovu tak dokázala, že patří mezi nejlepší české klasikáře. První kolo totiž sestávalo výhradně z tabulek klasického sudoku. V poslední úloze byla čísla nahrazena písmeny. Úlohu jsem věnoval nedávno zesnulému řediteli japonského vydavatelství Nikoli Makimu Kadžimu, který je považován za největšího popularizátora sudoku a po právu bývá nazýván „otcem sudoku“.

Další dvě kola patřila symbolům a čtvercům. Tím vyvrcholila soutěž juniorů. Pro tituly si došli Michal Přibyl v kategorii do 15 let, Anouk Robert v kategorii do 18 let a Lucie Klimešová v kategorii do 21 let. Jako odměnu za skvěle zvládnutý dopolední blok dostali hráči zákusek a dva dorty, které byly nachystány k 10. výročí Halasu. Poučením pro příště budiž, že sudoku 6x6 se špatně krájí na 25 dílů.

Odpoledne pokračoval soutěžní program turnajem Halas ligy v logice. Úlohy byly tematicky věnovány zmíněnému výročí Halasu. Turnaj ovládl suverénním způsobem Novotný, který získal téměř o 50% více bodů než stříbrný Ondroušek. Třetím místem se blýskl Motlíček, který tím potvrdil, že právoplatně patří v logice mezi užší českou špičku.

Po logickém intermezzu jsme se vrátili k sudoku. Čtvrté kolo neslo název Surrealismus, což bylo autorsky určitě největší výzvou. „Rozteklé“ hodiny byly inspirovány slavným dílem Salvadora Dalího. Pokud se podíváte do zrcadla a nohy budete mít místo hlavy, asi budete myslet, že se vám to jenom zdá. Stejně jako když na ulici potkáte člověka, který má na vodítku místo psa rybu. Svoje duševní zdraví začnete rovněž zpochybňovat, když se vám čísla zdají být převrácená, nebo když tabulka má úplně jiný tvar než obvykle.

Na čelních příčkách se začalo pořadí viditelně rýsovat, boje o postupové příčky však stále byly otevřené. Bylo však nutné se co nejrychleji vrátit do reality, neboť nás čekala první dvě kola v soutěži týmů.

Autory týmové soutěže byli Robert Babilon a Jiří Hrdina. Systém byl stejný jako loni. Pro celkové pořadí bylo rozhodující pořadí v jednotlivých kolech, které se sčítalo.

První dvě kola měla společné to, že se něco skládalo k sobě. V prvním kole bylo třeba spárovat dvojice úloh tak, aby měly stejné řešení. Ve druhém kole dostali týmy rozstříhané dílky, které bylo potřeba složit dohromady. Nejlépe si vedly týmy D1 Express, Tým číslo sedm a Pumy, které měly součty pořadí 3, 4 a 5. Před posledním nedělním kolem se tedy schylovalo k pořádnému dramatu.

Před tím bylo ale potřeba se znovu posilnit, a tak znavení sudokáři zavítali do nedaleké restaurace Stavba. Ti více odvážní si večer zpříjemnili i kulturním zážitkem v absintovém baru.

Nedělní soutěžní blok odstartovalo kolo s názvem Minimalismus. K luštění naštěstí nebyla potřeba lupa, jen větší prozíravost a zkušenosti, neboť zadaných nápověd v každé tabulce bylo opravdu minimum.

Po tomto kole se zdálo, že o všem důležitém je již rozhodnuto. Kuba stále stupňoval svůj náskok a bylo vidět, že letos chybí kvalitní konkurence. smiley Krtek porazil Gotrocha i v pátém kole po sobě a zdálo se, že jeho přímý postup do finále nic neohrožuje. Natálka zahrála velmi dobře a na posledním postupovém místě se odpoutala od svých pronásledovatelů.

Ale stejně jako v ostatních sportech i v sudoku platí, že nikdy není rozhodnuto a hrát se musí až do konce. Poslední kolo navíc budilo největší respekt. Killer se čtyřmi matematickými operacemi a největší bodovou hodnotou mohl snadno zamíchat pořadím. Úlohy měly futuristický nádech, bylo ale potřeba zůstat pevně v přítomnosti.

Kuba se se všemi nástrahami popasoval a odevzdal před limitem. Krtek však zahrál až 11. nejlepší výkon v daném kole, a rázem se propadl velmi těsně za Gotrocha. Napínavý byl i souboj v královské kategorii nad 50 let. Ještě před posledním kolem byla ve hře o medaile pětice statečných. Velmi dobrým výkonem uhájil své vedení Robert Babilon před Martinem Kubíkem, silným finišem se na bronzovou příčku vyšvihl Michal Matyska.

Dramatické bylo i poslední týmové kolo. Rozdíl mezi týmy D1 Express a Tým číslo sedm činil jen jeden bod (1+2 vs 3+1). Aktuálně stříbrný tým ale měl stále vše ve svých rukou. Pokud by v kole zvítězil, bez ohledu na výsledky dalších týmů zvítězí i celkově (1+3+1 je dle pomocných kritérií lepší než 2+1+2).

Domácí tým D1 Express se ale s tlakem vypořádal famózně a odevzdal s velkým náskokem před svými pronásledovateli. Jako druhé odevzdaly Pumy, čímž se tento dámský tým posunul i na druhé místo celkově. S bronzovou medailí se nakonec musel spokojit Tým číslo sedm.

Zbývalo tedy rozlousknout jen pořadí v soutěži jednotlivců. Do závěrečného play-off postoupila šestice adeptů na medaile. Přímo do finále postoupili Ondroušek a Hrazdira. V semifinále si to o dvě postupová místa rozdali Novotný, Vytisková, Macků a Chanová. Ti si do semifinále ze základní části přinesli body 4-3-2-1. Soutěžilo se ve třech úlohách a za pořadí v jednotlivých úlohách se taktéž přidělovaly body 4-3-2-1. Diváci si finále mohli vychutnat se sklenkou v ruce. Pro vyvrcholení oslav výročí Halasu jsme přichystali přípitek.

Hned první úloha výrazně zamíchala pořadím. Čtyři body si připsala Chanová, pouze jeden bod Novotný. Ten se trápil i v další úloze, Natálka ale odevzdala s chybou, což ho stále udrželo ve hře. Jistotu finálové účasti měla Klára. V poslední úloze Krtek zabral a přece jen se mezi nejlepší čtyřku prodral.

Finále proběhlo stejným způsobem, body 4-3-2-1 ze základní části a ze semifinále si přinesli Ondroušek, Hrazdira, Vytisková a Novotný. První finálovou úlohu Ondroušek odevzdal suverénně nejrychleji s výrazným předstihem před Hrazdirou. Klára s Krtkem se dlouho trápili. Krtek ke konci časového limitu na luštění v podstatě rezignoval, zato Klára se rozjela a začala psát jedno číslo za druhým, než její snahu zastavil konec časového limitu. Jelikož oba nestihli doluštit před limitem, o pořadí rozhodoval součet správně vyplněných políček. Ten měli oba stejný, takže si body za třetí a čtvrté místo rozdělili rovným dílem. Kuba jim pak na dálku vysvětloval, že vyluštit úlohu byla v podstatě hračka.

Následovaly teploměry. Ondroušek znovu odevzdal jako první před Gotrochem. Kláře se podařilo předčit Krtka a před poslední úlohou vypadaly body následovně: Ondroušek 12, Hrazdira 9, Vytisková 5,5 a Novotný 3,5. První dvojici již nemohl nikdo dostihnout. Gotroch živil teoretickou naději na remízu, při které by následoval rozstřel.

Poslední úlohou byl killer, který všem seděl nejlépe. Všichni odevzdali podle pořadí, ve kterém nakonec skončili celkově. Byť tentokrát až poněkud vtipně ve velmi těsných rozestupech. Kuba odevzdal před Gotrochem snad o desetinu vteřiny, Klára vystřelila papír směrem vzhůru zhruba o půl vteřiny před Krtkem.

Za předvedené výkony zaslouží hráči absolutorium. Stejně tak organizátoři, kteří se svým nasazením přičinili o to, že všechno probíhalo hladce a podle časového plánu. Na konci byli viditelně unavení, není se ale čemu divit, přípravám se věnovali naplno, doslova až do roztrhání těla. Vzpruhou byly nejen pozitivní ohlasy, pro některé z nás i čerstvě opravená D1, která značně zpříjemnila nedělní cestu domů.

Jmenovitě bych ještě rád poděkoval všem, kteří se na přípravě podíleli. Z autorů to jsou Robert Babilon a Jirka Hrdina, kteří mi výrazně uvolnili ruce tím, že se zhostili autorství týmové části. Z organizátorů bych vyzdvihl především Helenu Novotnou, která měla lví zásluhu na tom, že jednotlivá kola byla velmi rychle vyhodnocená. Aleš Marek dokázal tradičně vše skvěle koordinovat, jeho rodinní příslušníci a známí pomohli s opravováním. Míša Nováková krom opravování vypomohla i s překreslením některých úloh. Pavel Kadlečík kromě opravování zkušeně pomohl k hladkému odbavení všech soutěžících při registraci a dohlédl na dodržení platných hygienických opatření.

Poděkování patří také všem předluštitelům. Dvorním předluštitelem byl Petr Nepovím mladší, který úlohy převzal v syrovém stavu, a musel se porvat se všemi nástrahami v podobě překlepů v zadání. Dalšími konzultanty z řad českých i mezinárodních kapacit byli Jana Vodičková, Pavel Pellar, Tom Collyer, Tiit Vunk a Tantan Dai, která k mému údivu luštila o dvě třídy před estonským mistrem světa ze Sence z roku 2016.

sepsal šošon

Úlohy

Nahráno. Omlouvám se za zpoždění.

Úlohy

Ahoj,
 
díky za zpětnou vazbu, jsem ráda, že existuje alespoň někdo, kdo to využívá ;)
 
Materiály na web jdou za mnou, přijímám jakékoliv připomínky.
 
Realita samozřejmě není černobíle jednoduchá - všichni autoři a organizátoři mají po vymetení posledních hráčů ze sálu po soutěži poměrně vybité baterky... a já jim v tu chvíli připomínám, že bych prosila úlohy na web. Mnohdy to, co se tiskne, není možné jen nahrát na web, protože je to rozstrkané po různých souborech pro snadný tisk - podle počtu kopií, podle formátu papíru, barevné/černobílé... Takže první krok je to vůbec dát dohromady. Většinou se během soutěže objeví i nějaká chyba - s trochou štěstí jen v řešení a ne v zadání. Perfekcionisti se to po soutěži snaží ještě opravovat, než to půjde na web (mimo to třeba ještě píšou reportáž, zpracovávají výsledky, atd.). V neposlední řadě se samozřejmě může objevit i akutní nedostatek času na mé či na autorské straně. Tolik vysvětlení obecné.
 
Prádlo si vypereme na ose mezi organizátory a mnou a vyvěsíme úlohy asap.
Díky za pochopení!

Úlohy

Ahoj, rád bych upozornil, že zadání úloh jednotlivců, jak sudoku tak logiky, ještě stále na stránkách není. Já jsem o mistrovství přišel kvůli nemoci, a fakt bych si to chtěl vyluštit co nejdřív můžu... Navíc mi nepřijde, že by bylo nějak složité zajistit upload dvou souborů, tak nevím, kde je chyba.

Díky,
Honza

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer