MČR v logice: Diagnóza 2021

V posledním měsíci probíhala intenzivní debata, jak naložit s živými turnaji a co s MČR v logice plánovaném původně na květen či červen. Pořadatelem MČR v logice (dále MČRL) jsme společně s ČSHAK. Předkládám závěry i další myšlenky, které se mohou hodit při plánování turnajů v budoucnu. 
 
MČRL 2020 a jiné turnaje v době pandemie
Mistrovství v logice se stalo počínaje rokem 2017 dvoudenním turnajem, větší prostor je věnován nejen soutěži jednotlivců, ale též týmů, neděli zpříjemňuje vložená soutěž v sudoku. Nejistota pořádání čehokoli v době pandemie zkrátila loňské turnajové plány na jeden den, pouze se soutěží jednotlivců, později byl turnaj zrušen nadobro. Jak se takové situaci vyvarovat? Nelze zkusit jiný formát?
 
Listopadové online Mistrovství akademiků 2020 se podle ohlasů vydařilo, ale zřejmě nenahradilo hráčům pravý zážitek ze živého turnaje. Pozitiva soutěže byla, že přivábila dvojnásobek domácích soutěžících oproti živým akcím a přeci jen česká soutěž je více než GP, pro které nabízíme překlady zadání a je pevnou součástí celoročního pořadí HALAS ligy. Poslední logický turnaj z naší dílny se tak uskutečnil v prosinci 2019, což je jeden a půl roku nazpět.
 
Kvalifikace na MČRL 2021 – ano či ne?
Myšlenka na kvalifikaci pro MČRL 2021 se zrodila s přáním, aby se loňský rok neopakoval, kdy jsme přesunuli turnaj a pak ho nebylo možno uspořádat. Nápady byly dva. Prvně online kvalifikace, jejíž výsledky by určily skupinu finalistů turnaje, ať už by se konalo finále živě či online. Druhá varianta byla zachovat klasický formát živého MČRL, pokud by ho bylo možno uspořádat, ale pokud ne, ať je online finále na základě výsledků kvalifikace. A třetí možnost je vlastně žádnou kvalifikace nemít. smiley
 
Palčivým bodem online soutěžení je jeho férovost, dále se nabízí srovnat možnosti online turnajů se standardy živých turnajů pořádaných naším spolkem a je tu i tradice MČRL. Živý turnaj umožňuje nastavit všem soutěžícím rovné podmínky, hlavní smysl online soutěže spočívá v chuti organizátorů nabídnout zábavu, abychom se vyřádili alespoň na dálku. Myšlenka kvalifikace byla zkusit propojit oba světy. Na začátku pandemie bylo sepsáno pojednání „Zvádneme turnaj online?“, od té doby se debata s hráči o zapojení online turnajů do našeho kalendáře moc nevedla.
 
Jedním z argumentů pochybujících o smysluplnosti kvalifikace je počet účastníků živých MČRL v předešlých letech, „vždyť jsme vůbec rádi, že někdo přijede“. Něco na tom bude a z mého pohledu je mistrovská soutěž v logice jiná než sudoková, kdy hráč odkojený klasikami v novinách bude na sudokovém mistrovství luštit více méně stejným způsobem, i když bude zároveň paf z těch všech druhů sudoku, o kterých nikdy neslyšel. Variabilita úloh v logice je mnohem větší a logické mistrovství rozhodující o mistru republiky musí jít trochu na dřeň, abychom určili toho nejlepšího z nás. To paradoxně logickému mistrovství nepomáhá co do celkové účasti, už to není "soutěž pro kohokoli". Ale není pak předstupeň v podobě kvalifikace možností, jak hráčům přiblížit, o čem MČRL je?
 
Dále jsem zaznamenal, že ne všichni jsou přesvědčeni, že by kvalifikace (a dokonce úspěch během ní) přilákal hráče na živé turnaje. Že to hráče nezviklá, aby sbalili své náčiní a z pohodlí domovů se vydali na víkend na MČRL, kde se mohou nejen poměřit s ostatními a poznat je, ale též si zahrát úlohy, které jen tak někde neobjeví. Znám pár lidí, kteří se dostali na základě kvalifikace na sudokové mistrovství v jeho počátcích u nás, ti tvrdí, že právě úspěch v kvalifikaci byl motorem jejich účasti na živém šampionátu. Kvalifikace jim jednoduše řekla, ty tam patříš. 
Většinu z nás pravidelných láká na turnaje naše soutěživost, adrenalin, chuť zdolat hlavolamy vlastními silami. Není kvalifikace na mistrovství republiky též o tom?
 
Rozhodnutí s ohledem  na MČRL 2021
Debata vyvrcholila rozhodnutím o zavedení kvalifikace pouze v případě, že by nešlo živé MČRL na podzim uspořádat. Tudíž cílem číslo 1 je uspořádat živé MČRL 2021, podzimní termín konání není určen, ale bude doufejme v nejbližších dnech, i s ohledem na MČR v sudoku. Pokud to situace nedovolí a budou zavedena omezení jako v loňském roce, pak se v termínu naplánovaném pro živé MČRL 2021 uskuteční online finále MĆRL 2021.
 
Logický turnaj  s názvem ABC TEST proběhne na Sudokucupu poslední  prodloužený víkend v červnu a je jakousi pojistkou pro pořádání MČRL 2021. Do online finále MČRL 2021 postupuje 30 nejlepších českých účastníků, vč. skupinky 4 slovenských členů spolku HALAS, pokud se umístí mezi 30 nejlepšími Čechy. Hranice 30 kousků byla určena podle hranice bodování HALAS ligy.
 
Shrnutí důvodů online kvalifikace s následným online finále MČRL
  • Mít v záloze online variantu MČRL, přičemž uspořádat přímo online MČRL (bez kvalifikace) by bylo mnohem náročnější. Přiznejme si naši technickou neprozkoušenost online soutěžemi z pořadatelské stránky. Zároveň by na online soutěž měli být připraveni sami hráči. Představa online MČRL se rozsahem soutěže liší od GP, kde se luští jedno 90-minutové kolo během prodlouženého víkendu, online MČRL by představovalo kolem 4 hodin luštění.
  • Kvalifikace může nabídnout více úloh lehčích, při online finále už očekáváme od hráčů znalosti běžných úloh a větší zkušenost. Pořádat online MČRL ve stylu, aby si zahrál úplně každý (včetně nováčků), znamená nárůst množství odpovědních kódů, což nemusí být všem příjemné. 
  • Z pořadatelské stránky se hodí dopředu vědět, kdo se online finále MČRL zúčastní. Pak lze věnovat hráčům větší péči při celodenní soutěži na více kol či vícedenní soutěži. Pro doplnění, online finále MČRL by bylo otevřeno komukoli, ale jen kvalifikovaní budou figurovat v oficiálním pořadí.
z posbíraných myšlenek sepsal Pavel Kadlečík

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer