Výsledky pardubického turnaje při festivalu Czech Open 2019

V sobotu 20. července 2019 se v rámci pardubického mezinárodního festivalu šachu a her Czech Open 2019 uskutečnil turnaj v řešení sudoku a logických úloh. Čtvrtý turnaj letošního seriálu HALAS ligy proběhl v kategoriích A a B, autorsky a organizačně byl zajištěn naším spolkem HALAS ve spolupráci s pořadateli festivalu, agenturou AVE-KONTAKT.

Kompletní výsledky

LOGIKA - SUDOKU

Logika

Celé soutěžní klání začalo prvním sprintovým kolem v logice, kde se luštilo 5 druhů logických klasik - Smyčka, Mosty, Masyu, Had a Ploty. Kolo bylo společné oboum kategoriím (A a B), zkušeným borcům tak stačilo vědět název úlohy, nováčci museli kouknout do zadání, které jsme rozdali pro tento účel předem. Úlohy byly stvořeny v lehkých variantách, aby nejlepší byli schopni zvládnout jednu úlohu i pod půl minuty (dáno předluštitelskými časy). A také, aby i méně zkušení luštitelé měli šanci za 10 minut se zaradovat nad zdoláním pár kousků. A to se téměř podařilo. Rychlíci odevzdávali takřka 4 minuty před limitem, nejlépe vše zvládli Kuba Ondroušek, Honza Novotný a Kuba Hrazdira. Se všemi úlohami si poradili ještě Jana Vodičková, Robert Babilon, Honzové Zvěřina a Vondruška a Janča Novotná. Z uvedených přišel o hezký bonus Kuba Ondroušek chybou na úloze Had. Nejvíce hráčů zvládlo úlohy Mosty a Smyčka, první z Mostů chyběl jen Kubovi Kotlantovi, kterému by se z pozice nováčka zřejmě hodilo více času na seznámení se s úlohami.

Výsledky 1. kola zvlášť překvapivé nebyly, ale se vším zahýbalo kolo druhé na 85 minut s nádechem hokejového tématu. Známější typy úloh střídaly neobvyklé kousky - Hokejová tapa, Skoky, Teploměry kolem nuly, Eulero či Mathrax Pyramida. Kategorie B obsahovala poslední tři zmíněné, abychom dopřáli podobné úlohy i méně ostříleným, a podle výsledků by se asi někteří z nich vypořádaly i s těžšími kousky. Nejlépe zvládli kolo druhé Jana Vodičková a Honza Vondruška, s menším odstupen Honza Novotný a Robert Babilon a určili tím pořadí na nejvyšších příčkách turnaje. Větší podíl neklasických úloh nemusel sedět každému, k čemuž se přidává fakt, že je oproti klasikám nutné si přečíst zadání a zvolit vhodný způsob řešení úloh. V kategorii B obhájila loňské prvenství Klárka Vytisková, před Lenkou Chaloupkovou a Luckou Klimešovou.

Mezi nejoblíbenější úlohy kola patřily Easy As, Eulero a Mosty s Otazníky (v kategorii A). Nelichotivou vizitkou autora (nebo hráčů? ;-)) je, že úlohu Teploměry kolem nuly 6x6 neodevzdal správně nikdo z řešitelů, menší Teploměry byly odevzdány správně v podobném počtu v kategorii A i B. V kategorii B si dále nikdo správně neporadil s úlohou Curve data Ahoj.

Sudoku

První sudokové kolo, zařazené stejně jako v logice do celoroční soutěže o sprintera roku, bylo věnováno šachu a jeho figurám, úlohy Antiknight, Untouch či Queens jsou dnes již běžnou součástí soutěží v sudoku. V našem podání obsahovala každá ze šachových úloh nejméně jedno písmeno K, D, J (král, dáma, jezdec), které omezovaly výskyt stejného písmene v tabulce vlastnostmi uvedených šachových figur. S přídavkem dvou klasik bylo na kolo celkem 15 minut a podle očekávání ho zvládli nejlepší před časovým limitem, v pořadí Honza Zvěřina, Kubové Ondroušek a Hrazdira a Honza Novotný. Všichni luštitelé zvládli alespoň tři úlohy z celkového počtu devět.

Druhé kolo na 75 minut obsahovalo taktéž několik úloh s šachovým tématem, v kategorii A zejména lišácké úlohy Grater/Less Than Knight a Outside Knight, spočívající ve využití skoku šachového koně mezi políčky tabulky s nápovědou uvnitř, respektive vně tabulky. Z dalších netradičních úloh se vyskytly upravené varianty Teploměrů a Šipek, kombinovaná úloha Outside s Mrakodrapy a k tomu dárek pro majitele svobodného nastavení mysli k luštění úloh Killer a GT. Kategorie B byla oproštěna od všech těchto časově náročnějších úloh a doplněna skupinkou klasičtějších úloh 6x6. Nejlépe se s úlohami druhého kola popasoval Honza Zvěřina, před Kubou Ondrouškem a Honzou Novotným, totožné pořadí na bylo na stupních vítězů i v konečném zúčtování turnaje. Všechny tři lišáky pochytali Honza Novotný s Kubou Hrazdirou. Nejhranější úlohou druhého kola bylo Diagonální sudoku (v kategorii A), krásného počtu 8 zářezů dosáhla nejvíce bodovaná úloha GT-killer mišmaš. Kategorie B byla značně vyrovnaná, možná škoda, že soutěžící neměli více času se o pódium prát déle, při vylašování výsledků na ně vystoupili Karel Štufka, Jan Brousek a Elena Salfická.

Logika - kategorie A

1. Jana Vodičková
2. Jan Vondruška
3. Jan Novotný

4. Robert Babilon
5. Jana Novotná
6. Jakub Ondroušek
7. Jan Zvěřina
8. Jakub Hrazdira
9. Jana Hanzelková
10. Michal Matyska
11. Jan Češka
12. Zdeněk Vodička
13. Martin Kubík
14. Raul Kačírek
15. Martina Macháčková

Logika - kategorie B

1. Klára Vytisková
2. Lenka Chaloupková
3. Lucie Klimešová

4. Zdeňka Pácalová
5. Jitka Malcová
6. Karel Štufka
7. Hana Havelková
8. Jan Brousek
9. Iva Štufková
10. Jan Kotlant

 

Sudoku - kategorie A

1. Jan Zvěřina
2. Jakub Ondroušek
3. Jan Novotný

4. Jana Novotná
5. Jakub Hrazdira
6. Klára Vytisková
7. Jan Češka
8. Jan Vondruška
9. Jana Hanzelková
10. Jana Vodičková
11. Lenka Chaloupková
12. Robert Babilon
13. Martin Kubík
14. Michal Matyska
15. Raul Kačírek
16. Zdeňka Pácalová
17. Lucie Klimešová
18. Martina Macháčková
19. Jitka Malcová
20. Hana Havelková
21. Zdeněk Vodička

Sudoku - kategorie B

1. Karel Štufka
2. Jan Brousek
3. Elena Salfická

4. Jan Kotlant
5. Iva Štufková

Závěr

Potěšující je, že se účast na pardubickém turnaji zvýšila oproti loňskému roku, i když se jednalo už o čtvrtý turnaj HALAS ligy v sudoku a logice v tomto roce. Nováčci dorazili, děkujeme jim, snad si odnesou vzpomínky, jak luštění na turnaji probíhalo a zkusí zažít tu atmosféru zas. Oproti harmonogramu došlo před vyhlášením k časovému skluzu, což bylo očividně nepříjemné pro mnoho účastníků, bude nutné se nad tím do příště zamyslet, jaký formát turnaje by byl nejvhodnější.

Ke kategoriím A a B lze dodat, že je na autorech, jaké úlohy a jejich obtížnosti pro soutěž připraví, pokud bude snaha či vůle specifikace kategorií do budoucna upřesnit, může to pomoci hráčům při jejich výběru před turnajem. Autorský tým, Karel Štěrba a Pavel Kadlečík, použil v logice stejnou sadu úloh, pro kategorii B jen s přídavkem Šipek v labyrintu. V sudoku kategorie B neobsahovala žádnou úlohu s dvojciferným bodovým ziskem (obsažené v kategorii A) a byla doplněna o několik klasik a klasických variant. V obou soutěžích jsme tak při konečném rozdělení úloh reflektovali více seznam již přihlášených hráčů pro jednotlivé kategorie, než že bychom chtěli sami určovat, jaké úlohy do jedné či druhé kategorie patří. V zájmu toho, aby si hráči zaluštili. Při stejném principu bodování úloh pro obě kategorie je pokusně v konečných výsledcích uvedena kolonka kombinovaného pořadí, jakého zisku dosáhli hráči při spojení obou kategorií do jednoho pořadí. Charakter sprintových kol byl trochu experimentem, kam lze soutěže vést.

Chtěli bychom poděkovat agentuře AVE-KONTAKT za možnost být součástí festivalu Czech Open 2019 a těšíme se na další díly naší vzájemné spolupráce. Velký dík patří dále všem, kteří pomohli s opravováním po turnaji samotném a samozřejmě všem hráčům, kteří se rozhodli si turnajem zpříjemnit letní radovánky. Sudoku a logice zdar.

za organizátory sepsal Pavel Kadlečík

Momentky z luštění

Další fotografie najdete na stránkách festivalu zde.

 

 

PřílohaVelikost
pardubice2019_sudoku.pdf64 KB
pardubice2019_logika.pdf63.63 KB

Velmi zajímavý turnaj

Loni jsem nebyl, a tak jsem byl letos strašně zvědavý na tento turnaj probíhající na ploše hokejového stadionu v rámci mamutího šachového festivalu. Ano, má to svá specifika a organizační úskalí, ale jinak je to skvělý kontakt naší poměrně uzavřené komunity s vnějším světem, nebo alespoň světem dalších intelektuálních sportů. Můžeme se do příštího roku ještě zamyslet, jak případně potlačit slabiny (časový skluz, ap.) a nechat vyniknout přednosti (otevřenost nováčkům, ap.).

Soutěžní obsah byl velmi pěkný, tematický, kreativní. Bylo toho k řešení v omezeném čase až moc, ale zase aspoň zbylo do vlaku na cestu domů. V sudoku je pro mě jakákoliv medaile skvělá věc. Ve svém výsledku logiky postrádám ke spokojenosti tři úlohy v souhrnné hodnotě 47 bodů, které jsem si myslel, že mám, ale byly špatně. Ve hře mi chyběl klid a soustředění na jednu úlohu za druhou místo stálého těkání.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer