Poděbrady 2019: Reportáž

Devátý ročník turnaje v Poděbradech jsem zahájil malou anketou. Na otázku, kdo ještě nikdy nesoutěžil v Poděbradech, se zvedly tři ruce našich mladých členů, kteří hojněji objíždí turnaje teprve necelý rok. Na otázku, kdo ještě nikdy nebyl na turnaji HALAS ligy, už se nepřihlásil nikdo. Na jednu stranu mě trochu mrzí, že nováčků není více, snažím se je lákat soutěží jednotlivců ve dvou obtížnostních kategoriích. Na druhou stranu mě těší, že zkušení turnajoví hráči se na startu každé sezóny do Poděbrad rádi vrací.

Přípravě jsem se vzhledem k rozsahu soutěže a omezenému volnému času na tvorbu věnoval několik měsíců. Chtěl bych poděkovat za pečlivé otestování zahraničním předluštitelům, kterými byli Seungjae Kwak (Korea), Sinchai Rungsangrattanakul (Thajsko), Kishore Kumar (Indie), Qiu Yanzhe a Huang Xiao Wei (Čína), Christoph Seelinger (Německo) a Veronika Koĺveková (Slovensko). Prvním oponentem byla jako vždy Jana a část soutěže jednotlivců otestoval také Gotroch. Na žádnou chybu v zadání jsem nebyl upozorněn, tak se zdá, že všichni odvedli dobrou práci.

Sudoku jednotlivců se skládalo ze dvou částí. První kolo na 30 minut mělo charakter sprintu a skládalo se z propojených tabulek klasického sudoku. V hlavní kategorii se jednalo o 8 velkých tabulek s jednou menší uprostřed. Kompletního řešení dosáhl nejen finalista MS, Kuba Ondroušek, ale též další z českých reprezentantů, Pavel Kadlečík, který tak nakročil k výbornému výsledku. Ostatní silní klasici oscilovali mezi polovinou a dvěma třetinami bodů. Částečně záleželo na tom, komu se kdy podařilo najít snáze řešitelné části obrazce a z nich se rozjet do zbytku. Ve vedlejší kategorii byly řešeny čtyři velké tabulky mezi dvěma malými a nejlepší výkony byly naopak vzácně vyrovnané (14,0-13,5-13,0) a vše tak bylo otevřené do kola druhého.

   

Ve druhém kole bylo na výběr z pestré nabídky variant podle obvyklého schématu „nahoře s čísly, dole bez“. Každá úloha byla řešena úspěšně alespoň třikrát, většina více než šestkrát. Asi ne překvapivě byly oblíbenější úlohy s čísly. Svou vlastní kategorii hrál Kuba Ondroušek, který za 67 minut z určených 70 zvládl kompletní řešení. U ostatních se lišil přístup mezi variantou „těžké desetibodovky“ nebo „vše, co je max za 7“. Bodové zisky se srovnaly mezi 20 a 40 bodů, kdo uhrál více, pomohl si v pořadí. Pavel Kadlečík hodně rozvrtal a méně dořešil, čímž nabídl soupeřům nečekanou šanci. Jeho 43 bodů překonala nejen Veronika Macků (55), ale především Klára Vytisková (64). Ve výsledku skončil boj o medaile skoro plichtou. Oceňovali jsme šest nejlepších. Ve vedlejší kategorii byla i nadále oddělena bodově úspěšná trojice, ale již ne tak výrazně.

výsledky sudoku – hlavní kategorie

  1. Jakub Ondroušek   137 bodů   (42+95)
  2. Pavel Kadlečík   83 bodů   (40+43)
  3. Veronika Macků   82,5 bodu   (27,5+55)
  4. Klára Vytisková   82 bodů   (18+64)
  5. Adam Šuráň   65,5 bodu   (21,5+44)
  6. Jiří Hrdina   62,5 bodu   (15,5+47)

výsledky sudoku – vedlejší kategorie

  1. Jiří Češka   50,5 bodu   (13,5+37)
  2. Markéta Ledvinová   48 bodů   (14+34)
  3. Adéla Heroudková   42 bodů   (13+29)

Kompletní výsledky studujte v přiloženém pdf souboru.

Původní záměr na uspořádání kol logiky byl podobný, ale nakonec to dopadlo jinak. Soutěž byla rozdělena do dvou vyrovnaných kol: 50 minut – 64 bodů. První z nich představovalo nejběžnější logické úlohy vlevo v jejich klasickém tvaru a vpravo po převedení do 3D, na krychličku. Druhé kolo pak vzpomínalo na mistrovství světa 2013 v Číně, použité logické úlohy byly vybrány z bookletu této akce. V prvním kole se zisky úspěšných hráčů pohybovaly mezi 20 a 30 body, jen Kuba Ondroušek opět ukázal, kdo je tu jediný zástupce českého A týmu a uhrál 52. Své postavení potvrdil i v kole druhém, ale tam již nebyl odstup tak výrazný. Za ním se ve výsledkové listině úsměvně střídají medailisté z MS v devadesátých letech s juniory, kteří ještě nebyli na světě, když se Robert Babilon stal poprvé mistrem světa v logice. V obou kategoriích jsme vyhlašovali 6 nejlepších a v kategorii vedlejší se tato šestice vměstnala na škálu 23 až 27 bodů, tento boj o medaile byl mimořádně vyrovnaný.

   

výsledky logika – hlavní kategorie

  1. Jakub Ondroušek   83 bodů   (52+31)
  2. Robert Babilon   54 bodů   (29+25)
  3. Jan Vondruška   51 bodů   (25+26)
  4. Petr Nepovím   46 bodů   (30+16)
  5. Veronika Macků   45 bodů   (23+22)
  6. Petra Čičová   44 bodů   (26+18)

výsledky logika – vedlejší kategorie

  1. Klára Vytisková   27 bodů   (13+14)
  2. až 3. Lucie Klimešová   26 bodů   (15+11)
  3. až 2. Jiří Češka   26 bodů   (14+12)
  4. Lenka Chaloupková   24 bodů   (11+13)
  5. až 6. Peter Hornák   23 bodů   (17+6)
  6. až 5. Adéla Heroudková   23 bodů   (12+11)

Kompletní výsledky studujte v přiloženém pdf souboru.

Okolo třetí hodiny odpolední se všichni hráči sešli v jedné místnosti, nejen na kafe a bábovku. Po mírném přeuspořádání lavic a židlí následovala tříkolová soutěž týmů.

Tajuplný samuraj coby první úkol byl letos tajuplnější než obvykle, a i když jsem se to snažil naznačit, nikdo si včas „nekoupil“ nápovědu, která by přiřazení variant k tabulkám vyřešila. 100 bodů investovala pouze Tykadla v poslední třetině časového limitu, kdy už jen těsně investici zúročili. Efektivní to mělo být především pro méně ambiciózní týmy v prvních 5 minutách. Ale co už, to odpoledne bylo plné překvapení. Ve zdolávání samuraje „regulérní cestou“ se dobře předvedli Starci na chmelu a především samojediný člen týmu 111, Kuba Ondroušek.

Druhé kolo už nebylo pro jednoho hráče tak příznivé, jednalo se o šest samostatných úloh založených na vkládání dílků do tabulek. Klasické sudoku zvládli všichni, chleba se lámal na Tvarech a Pevnostech. I přes zvýšenou časovou dotaci pouze jediný tým vyřešil všechny úlohy a překvapivě to nebyli zkušení reprezentanti, ale naopak tým, bez urážky „zbytkový“, složený až na místě z posledních tří „neztrojicovaných“ hráčů. Předvedli prostě nejlepší dělbu práce ve skládání a dořešování jednotlivých variant a vyhoupli se do čela pořadí.

Třetí kolo jsem považoval za nejlehčí. Bylo třeba vyřešit 9 běžných variant poté, co se složí do rastru 3×3, kde sousedící řádky či sloupce jsou kompletně totožné. Pod dojmem prvního kola jsem ani nenabídl původně připravenou nápovědu, kde co leží. Nemohl jsem tušit, že by ji býval potřeboval nejen vedoucí tým, ale i mistr Ondroušek. Vyřešení jediné úlohy v jejich případě znamenalo ústup ze slávy ve prospěch týmu KVAK, který celý den podával vyrovnaný výkon a v posledním kole konečně rozbalil potenciál tří elitních reprezentantů v předčasné odevzdání kompletního řešení a nakonec suverénní vítězství. Naopak boj o třetí místo byl podobně jako v sudoku jednotlivců jen o vlásek.

týmová soutěž v sudoku

  1. KVAK (Veronika Macků, Adam Šuráň, Klára Vytisková)   1300 bodů  (270+490+540)
  2. Jsme tým (Jiří Češka, Jana Hanzelková, Hana Havelková)   880 bodů  (170+660+50)
  3. O Hlohu (Jan Češka, Lucie Klimešová, Jan Vondruška)   770 bodů  (130+340+300)
  4. 111 (Jakub Ondroušek, Jakub Ondroušek, Jakub Ondroušek)   760 bodů  (390+320+50)
  5. Tykadla (Robert Babilon, Petr Lichý, Petr Nepovím)   750 bodů  (180+370+200)

Kompletní výsledky studujte v přiloženém pdf souboruSláva vítězům a čest poraženým! Ukázalo se, že v Poděbradech je v týmové soutěži vždy obrovská konkurence, papírové předpoklady jsou jen papírové předpoklady, kdokoliv může zazářit, když se potká s formou v pravý moment.

Děkuji všem z rodinného klanu Novotní-Břízovi-Ledvinovi, kdož se podíleli nejrůznějšími způsoby v zázemí na hladkém průběhu akce. A děkuji též všem zúčastněným za pozitivní atmosféru a z ní plynoucí příjemně strávenou sobotu.

Krtek

- 8. 4. 2019 -

Vadné XV

Já myslím, že my jsme byli jeden z týmů, kteří to vyluštili, ale tu úlohu jsem dělal na třikrát a napotřetí mi už nějak vyšla, vzhledem k tomu, jak se mi celý víkend dařilo, tak jsem si myslel, že chyba je ve mně, ani mě nenapadlo, že ta úloha může být vadná

K OT2) Myslím, že úlohy s

K OT2) Myslím, že úlohy s negativní podmínkou (XV, sousledné, kropki ad.) ve spojených úlohách mají být, když jsou korektní samozřejmě ;-), můžou se rozjet odkudkoli, můžou pomoci s jiným propojením, aniž by byly doluštěny, může do nich koukat více lidí a mají tak šanci postřehnout něco rychleji v celé ploše, oproti tabulkám, kde je třeba jen vyznačena čára nebo region s danou podmínkou a bez čísla na čáře (uvnitř regionu) s tabulkou nepohnu. Myšleno vše teoreticky, záleží jak je tabulka stvořena.
Pokud je tabulka několikátá v pořadí, v té době jsme už využili vícerého přenosu, přitom tabulky luštilo více lidí ... že bychom se měli hádat, že chyba není na naši straně? :-) Spíše se koukáme na sebe, jestli jsme něco nepopletli. U první či jednotlivé tabulky snad.
K OT4) Kauza to není. Prostě další lační borci chtěli přijet. Šířili slávu u Dunaje.

PDBRD vs 24HPC

S Maďarmi máš pravdu, ak si vyberú termín dva mesiace pred turnajom, tak si môžeme gratulovať. Ja síce Gyorgymu zvyknem písať, aký je termín púchovských turnajov, ale predpokladám, že to má na ich rozhodnutie nulový vplyv...

Odpovědi II. :-)

2) Tisk

I já jsem se spoluprací s brněnskou pobočkou Plánotisku maximálně spokojený. Tisknou mi Poděbrady, mistrovství republiky, mistrovství akademiků, studentské turnaje, celkem za ty poslední roky jistě pěticiferný počet papírů. Možná jsem něco už zapomněl, ale beru toto za první problém daného druhu. A asi v tom fakt bylo to znamení týkající se lišáků a konkrétně tebe, diCarlo. Protože bylo jen věcí naprosté náhody, že by jediný vadný výtisk dostal někdo jiný; nebo nikdo, protože cca 5 kopií zůstalo vždy nerozdáno.

3) XV

Souhlasím, že vzhledem k velké vyrovnanosti tu dopad na výsledky soutěže bezpochyby je. Odstup vítězů mi přijde takový, že v tomto já osobně pochybnosti nemám. Ale možná něco nevím. Já se o té vadě dozvěděl až 5 dní po akci a ještě v podstatě omylem, uprostřed finančního mailování s pokladnicí spolku. Mrzí mě to. Váhám, jak tomu předcházet. Vyřadit z repertoáru všechny úlohy s negativní podmínkou se mi nechce. I když by to předluštitelům i hráčům asi ulevilo.

Ještě dotaz na hráče – podobně jako u chybějícího papíru v jednotlivcích – není reálné se během soutěže ozvat a na nesrovnalost zeptat? Nebo jste ani na chvíli nezapochybovali o tom, zda je chyba u vás a nemůže být i v zadání?

4) Maďarsko

Kolize poprvé za 9 let mi přijde trochu zveličovaná kauza. Kdybych věděl koho, mohu se zkusit Maďarů 1. září na ročník 2020 zeptat. Tipuji, že se mi (tak brzo) vysmějí, ale možná ne a půjde jít tomu štěstíčku trochu naproti. Nicméně zkušenosti se stanovováním termínu (hlavně u MČRS v posledních letech) jsou neradostné. Uhnout kolizi s protiakcí A znamená kolizi s protiakcí B. Podobně jako v programování opravou jedné chyby vznikají dvě nové.

Ahoj, k OT3/OD3 - přijde mi,

Ahoj,
k OT3/OD3 - přijde mi, že je hodně podceněn dopad, který dle informací od ostatních týmů rozhodoval o vítězi celé soutěže. Pokud v nějaké cca 8-12 minutě luštíš tuto již z jedné strany napojenou úlohu a 3x ji vysporuješ na chybějící značce tak si troufnu tvrdit že s tímto "Včkem" by soutěž měla jiného vítěze. Nejde vůbec o to, že něco poskládáš, právě naopak, to je to poslední co každého zajímá (body za obrazec nebyly pouze za vyřešené úlohy). Jakmile mám napojenou úlohu snažím se ji spíše luštit a zároveň ji nějaký týmový kamarád může párovat k ostatním. Když mám napárovanou úlohu, ve které je chyba tak ji dále nikam nechci párovat, ať si chybu nepřenáším dále... Navíc je nešťastné, že se chyba objevila ve středové úloze.
OT4/OD4 - šlo by se již v září poptat i u maďarských kamarádů, jak to vidí s 24HPC?
Kuba
PS: Abyste si nemysleli, že to řeším kvůli sobě - to chybějící "Včko" můj tým nijak neovlivnilo. Já byl v tom kole hodně marnej a kdyby byla možnost nápovědy tak po 10-15 minutách ji okamžitě beru...:)

Ahoj, podnětem pro OT2) jsem

Ahoj, podnětem pro OT2) jsem byl já a můj soutěžní arch. Vím, že když se přihlásím, že něco není v pořádku s mým zadáním, že dostanu nový. A pokud se tohle stane komukoli, prosím, udělejte to, dostanete nový, není problém. Je to prostě tisková chyba, která se může stát. V danou chvíli, trochu rozladěn i z mého výkonu (celkově jsem dosáhl v kole 4 bodů :-)) jsem si řekl, že na konci kola (cca 10 minut zbývalo) vyřeším ty drobečky. A všiml jsem si toho, že tam chybí. Bral jsem to jako osud, že rozluštěného Lišáka (= úlohu zařazenou do soutěže o Lišáka roku) se mám pokusit dokončit. :-) Nepovedlo se, ale já to příště zvládnu.
K věci, zadání tiskl Plánotisk a tak jsem chtěl vědět, jestli jsem byl s daným problémem osamocen. Já na pražskou pobočku firmy nedám dopustit, vždy mi vyjdou vstříc. Ale tisknem u nich vícero turnajů, třeba republikové šampionáty, kde je objem tisku velmi vysoký. A pak je i na autorech či organizátorech zkontrolovat, co od tiskárny dostali, pokud na to mají kapacitu.
Já jsem žádnou újmu neutrpěl, danou věc jsem zmínil z důvodu, že mi jde o to, aby se to nestalo znovu někomu při turnaji. Někdy si toho nemusíme všimnout, kdyby šlo třeba o poslední stranu zadání.

diCarlo (kousek-nebe)

PS: Proč se to stalo? Může jim v danou chvíli dojít barva nebo papír ve všech zásobnících a tisk se přeruší, pokračování tisku je po manuálním zásahu opět rozjeto, ale danou stránku mašinka už nedokončí. Možná.

Otázky a odpovědi I.

Doneslo se k mně, částečně veřejně, částečně pokradmu, pár otázek, na které se pokusím odpovědět. Omluvte prosím provokativní parafrázi některých otázek, takto přesně se nikdo neptal, tak to píšu já.

OT1) otázka na fb: "Mě by zajímaly předluštitelské časy k úloze pentomino in the box, protože podle mě v téhle podobě by na turnaj projít prostě neměla, je moje blbost, že se do takové úlohy pouštím, ale dát tam úlohu za 14 bodů, když polovina účastníků měla 17 a míň bodů, ato ještě první strana bylo 7 bodů za nějakých cca 10 minut"

OD1) odpověď na fb: "Bohužel se mi podařilo v první vlně rozeslat tuto úlohu testerům s jedním překlopeným tvarem a tedy vadnou. Než se to odhalilo, i oni se trápili. Předluštěno to tak nakonec bylo méně, než zbytek úloh. Časy Jany a Gotrocha se pohybují kolem 20 minut. Souhlasím, že o přísně logickém postupu řešení asi hovořit nelze. Pevně jsem ale věřil, že to lze agresivním stylem v ostré soutěži do 15 minut zahrát. Cca týden před soutěží jsem volil mezi vyhodit a zúžit vaši možnost výběru nebo ponechat a rozhodl se pro to druhé."

OT2) Zadání 2. kola logiky jednoho z hráčů neobsahovalo úlohy 1-3, místo nich prázdnou stránku. Neměly by být výsledky soutěže anulovány? Neměli bychom okamžitě vypovědět spolupráci Plánotisku?

OD2) Když jsme si v opravovací místnosti přečetli na archu poznámku „tady něco chybí, ale neva“, byli jsme v šoku. Z toho „chybí“, ale i z toho „neva“. Stačilo se přihlásit a do 15 vteřin by měl hráč na stole bezvadný výtisk. Není mi jasné, jak se technicky může stát, že jedna ze 6 stránek z pdf není vytištěna, ale pokud byla z 1260 vytištěných stránek celého turnaje jediná; a zároveň i první, co pamatuji, o budoucí turnaje se nebojím, věřím, že je to omyl, který nastává maximálně jednou za 10 let.

OT3) Zadání úlohy Římské-XV ve třetím kole týmové soutěže bylo vadné, chyběl jeden znak "V". Neměly by být výsledky soutěže anulovány? Není to spiknutí, že se o tom mlčí?

OD3) Toto mě opravdu moc mrzí od chvíle, co o tom vím. Úlohu nezávisle testovali tři lidé a nikdo si toho nevšiml. I v soutěži samotné úlohu tři týmy vyřešily, aniž by je to zastavilo. Věřím, že na proces sestavování, kam patří jednotlivé varianty v prostoru 3×3, to vliv nemělo, a to mi přišlo jako hlavní problém méně úspěšných týmů v tomto kole. Ale souhlasím, že to mohlo při dořešování velmi nepříjemně zarazit. Tedy ještě jednou se omlouvám.

OT4) Jak je možné, že termín bezvýznamého turnaje HALAS ligy koliduje s velkou mezinárodní akcí tolik oblíbenou mezi českými hráči?

OD4) Termín turnaje v Poděbradech pro rok X je stanovován v září roku X-1 a zanesen do ročního plánu gymnázia. Akce přímo navazuje na páteční studentskou soutěž, jejíž termín musí být sladěn s dalšími akcemi školy a studentskými soutěžemi, maturitami, přijímačkami, prázdninami... Když se na začátku kalendářního roku X zjistí, že maďarští pořadatelé vyhlásili 24HPC v Budapešti na stejný víkend, už se toho moc dělat nedá. Pouze „si vybrat“.

Těším se na další otázky ;-) Krtek

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer