Zlatá Praha 2017: Zpráva pořadatele

Zpráva o pražském vánočním turnaji

Tradičně jsme se sešli v sobotu u Hanky Havelkové ve škole, abychom ochutnali vánočky, různé cukroví a trochu si zaluštili.

Účast byla opravdu hojná, vždyť 36 řešitelů se přiblížilo letošnímu MČR v sudoku.

Celý set úloh připravil Pavel Kadlečík a opravdu se mu práce povedla. Tři kola sudoku a jedno dlouhé v logice završily letošní seriál Halas ligy.

Rozhodčím turnaje byl Jiří Hrdina.

Vítězem se stal v sudoku Kuba Ondroušek před Honzou Novotným a Matúšem Demigerem. Logiku vyhrála s přehledem Janka Vodičková před Kubou Ondrouškem a Honzou Novotným. Podrobné výsledky včetně pořadí Halas ligy 2017 budou brzy či snad právě teď také k vidění na našem webu.

Po turnaji proběhla volební schůze spolku. Informace o ní bude také vyvěšena na webu zde.

Následně jsme se sešli opět tradičně na večeři a bowlingu. Zde se probíraly také přípravy na pořádání mistrovství světa 2018 v Praze. Každý, kdo přiloží ruku k dílu, bude vítán.

Raul Kačírek

- 10. 12. 2017 -

nesymetrické? no a?

V textu 1-6, no dobře... I když je jasné, že jde o překlep (koš 2/15). Osobně jsem toho killera neluštila (páč je nemám ráda), ale vůbec by mě nenapadlo, že jsou koše vpravo dole jinak otočené nějakým nedopatřením. Myslela bych, že to byl záměr a přijde mi to zajímavé. Navíc u 8 to tak bývá... To by ta hláška o tom, že regiony jsou správně zakreslené musela být všude, ne?
I když - Zvíře je jinej level, takže v symetrii může vidět něco, co mě, běžného smrtelníkovi, uniká...:-P :D

U smyčky jsem taky trochu váhala, ale po chvíli bylo jasné, že by to jinak nejde. A vůbec mě nenapadlo obviňovat chybné zadání - já jsem blbá, když jsem o tom přemýšlela jako o hadovi...

Místo logiky soutěž v hledání překlepů?

Ano, opravdu mi přijde trapné, že jsou mezi námi lidi, kteří přijedou na soutěž v luštění úloh a místo luštění hledají záminku k tomu, aby úlohy luštit nemuseli. Docela to bere chuť se s takovými lidmi poměřovat.

ach ty úlohy

Díky za odezvu nad tím, co jsem ztropil. Jsem taky pro příklady u logických úloh, polepším se. Nijak běžně v zadáních nebývají, já se je u neobvyklých sudokových úloh vytvářet snažím. Vtip je, že pro problémovou úlohu smyčka jsem příklad udělal, ale zapomněl ho do zadání umístit.:-(
Podle vzhledu je úloha killer 8x8 takový paskvil, uznávám. Sudoku autorům dbajícím zvlášť na estetiku (jako je šošon) se z toho muselo dělat špatně. ;-) Úmysl to nebyl, původně zvýrazněné regiony vypadaly stejně jako u úlohy gt 8x8. Při zadávání čísel do databáze jsem odhalil, že jsem si to původně špatně nakreslil. Regiony jsem pak takto hrůzně upravil, aby úloha měla jedno řešení.
Navržené uvedení základních pravidel (třebas na čelní straně kola) porušuji tvorbou různých "nesmyslů" à la písmenná sudoku a asi toho jen tak nenechám. Před třemi lety jsem mimochodem pro pražský turnaj vyrobil killera 8x8 s čísly 1-9 bez použití čísla 6. :-)) A pak, kdo se v tom má vyznat?

Pražské drobnosti

Ve výboru se o tom budeme bavit v úterý a rádi si k tomu přečteme názor co nejvíce lidí.

príklady k hlavolamom

Šošone, to sú slová hodné kandidáta do výboru!

Súhlasím s uprednostňovaním zdravého rozumu pred doslovným výkladom pravidiel a ešte viac lobujem za príklady k logickým úlohám. Na českých turnajoch je to pre mňa večný problém, najmä keď sú organizátori z radov ČSHaK, tak smyčky/cesty/hady navonok nedávajú žiaden zmysel.

(Len dodávam, že tentoraz som nemal problém ani s killerom, ani so smyčkou, lebo som pravidlá nečítal...)

Obrázky

Aby bylo jasné, o čem se diskutuje, dovolím si připojit dva obrázky.

  

vadné úlohy

a) Já jsem si toho nevšiml, ale s úlohou jsem měl jiný problém. Regiony v pravém dolním rohu jsou situovány opačně, nesymetricky, což mě zmátlo a domníval jsem se, že v úloze je chyba, byť jsem ji nakonec jako vadnou neoznačil (i když ty body by se mi hodily :) ). Myslím, že v podobném případě by bylo rozumné k zadání doplnit poznámku, že regiony jsou zakresleny správně.

Vzhledem k těm matoucím regionům bych neosočoval ostatní, že se snažili získat levné body zneužitím překlepu ve vymezení rozsahu čísel, je docela možné, že někteří z nich úlohu označili jako vadnou právě kvůli těm zdánlivě vadným regionům.

b) Problémy s nejednoznačným zadání v logice lze velmi jednoduše minimalizovat tím, pokud budou autoři k zadání doplňovat grafické znázornění.

Celkově tady vznikla bizarní situace, kdy na jedné straně byla korektní úloha s chybou, která nemohla nikoho zmást, a byly za ní udělovány body, a na straně druhé úloha, jejíž zadání řadu lidí zmátlo, a za označení nekorektní body udělovány nebyly (souhlasím s tím že technicky bylo zadání korektní a rozhodnutí rozhodčího správné).

Bylo by vhodné do soutěžního řádu přidat pravomoc rozhodčího turnaje, aby mohl označit úlohu jako korektní, je-li dle jeho úsudku chyba v zadání či úloze nepodstatná.

Dalším doporučením přesně pro tuto konkrétní situaci může být uvedení základních pravidel sudoku na první straně soutěžního bookletu, třeba následovně:
Doplň čísla 1-n (kdy n je velikost tabulky) do všech prázdných polí tabulky tak, aby se neopakovala v žádném řádku, sloupci ani ohraničeném regionu.

A celkově bych uvítal, kdyby rozhodčí měli větší koule upřednostnit v krajních případech zdravý rozum před doslovným výkladem pravidel.

Zpráva rozhodčího

Úlohy byly připravené pečlivě, ale i tak se vloudily do zadání drobné chybičky nebo nepřesnosti.

Jako rozhodčí jsem řešil dvě záležitosti.

a)      V úloze Killer 8x8 byl překlep. Přestože bylo z velikosti tabulky zřejmé, že se budou doplňovat čísla 1-8, v textu byl uveden rozsah čísel 1-6. Někteří luštitelé na to briskně reagovali označením úlohy jako nekorektní.

Podle našeho soutěžního řádu jim tedy byly připsány body, byť v tomto konkrétním případě byly opravdu levně (a tak trochu unfair) získané.

b)      V zadání úloh Smyčka se hovořilo o smyčce, která se nesmí sama sebe dotýkat. Vzhledem k jisté podobnosti s úlohou Had byli někteří soutěžící trochu zmateni a mohli se domnívat, že jde o stejnou podmínku jako u hada. Jediný hráč, který se to pokusil reklamovat, ovšem úlohy úspěšně vyřešil, takže nenastal z hlediska rozhodování žádný problém.

Můj názor je takový, že u úlohy Had bylo zřetelně napsáno, že se jedná o linii o šířce 1 pole. Zatímco u smyček bylo napsáno, že se jedná o čáru spojující středy sousedních polí. Takže čistě technicky bylo zadání popsáno dobře. Pro příště by ovšem u podobného zadání se smyčkou místo výše uvedené podmínky stačilo napsat, že smyčka prochází každým polem nejvýše jednou.

Jiří Hrdina

Fotky

Fotky z turnaje jsou na facebooku: https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.2039852252711008&type=3

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer