MČRL 2017: Zpráva a výsledky

Zpráva pořadatele z MČR v řešení logických úloh pro rok 2017

Když Honza Zvěřina vyhlásil svůj plán rozšířit MČR v logice na dvoudenní turnaj, potěšilo mě to hned z několika důvodů.

Logika je u nás přece jen trochu ve stínu sudoku. Dvoudenní turnaj jí pozvedne rozsahem na úroveň dvoudenního MČR v sudoku. A sobotní večer nám všem poskytne příjemný prostor pro setkání v nějakém vhodném restauračním zařízení, možnost prodebatovat věci, na které během jednodenních turnajů není čas nebo si prostě jen pokecat. Kromě toho bude víc prostoru pro týmovou soutěž. A nedělní turnaj v sudoku snad přiláká i řešitele, kteří by na samotnou logiku nepřijeli. Navíc Honza slíbil nalákat do Prahy zahraniční konkurenci, což samo o sobě dodá akci glanc a atraktivitu.

S výjimkou přilákání většího počtu účastníků se všechna má očekávání splnila, zejména zahraniční účast včetně obou úřadujících mistrů světa Tiita Vunka a Ulricha Voigta mě překvapila a děkuji Honzovi za jeho diplomatické i organizační úsilí, kterým toho dosáhl.

Na přípravu turnaje to ovšem kladlo zvýšené nároky. Z mého pohledu největší komplikací byla příprava dvojjazyčného zadání u logiky. Zatímco sudoku má zadání do určité míry standardizovaná a Honza si navíc vše řešil sám, v logice jsme pracovali ve dvojici. Při různorodosti zadání a množství změn a oprav, které se vyskytly, se nakonec i přes naší intenzivní komunikaci nepovedlo některým nesrovnalostem zabránit. Naštěstí jich podle mého soudu nebylo mnoho, ale pro podobné případy do budoucna by se určitě dal systém přípravy vylepšit.

Vlastní turnaj pak nezačal úplně šťastně. Výpadek elektřiny v jídelně nás přinutil použít náhradní prostory v učebnách. Znamenalo to ovšem 15-ti minutové zpoždění hned na startu a následně obtížnější řízení soutěže ve dvou oddělených učebnách. To se nám po pravdě nepodařilo zcela zvládnout. Program se po oba dva dny značně protáhl. Pro příště si z toho beru poučení, že přestávky je vhodné plánovat velkoryseji (případně i na úkor zkrácení některých kol) a časy nástupů hlídat daleko přísněji.

Po obsahové stránce jsme se snažili připravit jak v logických úlohách, tak v sudoku turnaj, který bude pestrý. Vzhledem k účasti špičkových hráčů byly jednotlivé sady dost napěchované, aby nám tam někteří z nich nezívali půl hodiny nudou. Ale snad byla obtížnost snesitelná i pro hráče z opačného konce výsledkové listiny a něco si tam našli. Každopádně budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu.

Protesty šly na vrub těch několika málo nepovedených zadání v logice. Děkuji tímto Robertovi, že se s nimi vypořádal, byť jsem mu sliboval, že všechny úlohy jsou samozřejmě v naprostém pořádku J  Chyby mě samozřejmě mrzí, ale v konečném důsledku myslím soutěž zásadně nenarušily.

Příští rok bude s ohledem na pořádání Mistrovství světa zřejmě trochu netypický. Ale tím spíš se asi můžeme těšit na zájem zahraničních účastníků. A já osobně bych se rád těšil i na velký zájem domorodců z Česka. Tak za rok nashledanou.

Jirka Hrdina

Výsledky MČR v logice (jednotlivci)

Výsledky týmové soutěže v logice

Výsledky nedělní soutěže v sudoku

- 12. 6. 2017 -

velká tapa

Moc se omlouvám, problém byl v mém nedokonalém myšlení.

Velká tapa

Mám dotaz - nemůže být více řešení? Konkrétně nahoře sloupec 1.23 nebo jen 3, sloupec 3. 23 nebo jen 3.sloupec 4. 2 nebo nic, sloupec 6. 23 nebo jen3, sloupec 7. 23 nebo jen 3, sloupec 8.1 nebo nic
Ostatní souhlasí, počet černých políček i propojení. Zkusím odeslat postupně všechny varianty.

Fotky MČRL

Po záplavě fotek studentských jsem na facebook přidal také fotky z Prahy, které mi poslali Honza a Petra.

https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.1854535864575982&type=1

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer