Proč startovné?

Po všechna ta léta to přece bylo zadarmo.

Patrně si mnoho z vás položí tuhle otázku. Pokusíme se na ni odpovědět.

Ano, jezdili jsme na turnaje pořádané SČHAK a bylo to zadarmo. Pro členy svazu za roční příspěvek.
Přejeli jsme za nemalý peníz půl republiky a většinou jsme si zahráli hodinu nebo o pár minut víc sudoku a kdo chtěl, zkusil ještě logické úlohy. A těch z nás nebylo mnoho.

Některé turnaje byly příjemnější než jiné, ale celkem vzato - co jsme si sami neudělali, to jsme neměli. Aspoň co se sudoku týče.

S logikou to bylo jiné – tam se většina autorů etablovala z řad tradičních členů SČHAK a měli na logiku vlastní mustr. Bohužel nás nepřipravoval na moderní logické úlohy, které se hrají na mezinárodních serverech. Také mnohé zamotané, nejednoznačné a tipovací úlohy nepřinášely hráčům radost ze hry.

Z rámce se od počátku vymykal pražský turnaj, protože tam nám nikdo ze svazu nediktoval, jaká má soutěž být. Byli jsme tam sami za sebe, nikdo nám neurčoval délku turnaje. Měli jsme i čas na pokec a vůbec pohodu.

Pro určitou nechuť pořadatelů zabývat se tehdejšími soutěžními předpisy raději od svazu nechtěli příspěvek, i když ani ten by na pořádání rozsáhlého turnaje se vším všudy zřejmě nestačil.

Loni už přibyla k sudoku i logika a tak jste viděli budoucí formát turnajů HALAS ligy na vlastní oči.
A také už Praha nebyla sama – další příklady osvobození pořadatelů se objevily už i na dalších, nových turnajích. Poděbrady, tvrdě vybojované Pardubice, Akademické Brno.

Věřte ale tomu, že příprava takového turnaje stojí peníze. Stohy papíru, inkousty, telefony, i ta voda, káva, čaj a ostatní stojí peníze.

SČHAK přispíval z rozpočtu pořadatelům GP, proto účastníci svazových akcí nemuseli nic platit. Vycházel přitom ze své velké členské základny (a pokladny) a z předpokladu, že právě jeho členové soutěží na jeho turnajích.

Když se začaly objevovat soutěže v sudoku, začalo to skřípat. Sudokáři (nebo alespoň jejich nezanedbatelná část) se nehrnuli k členství ve svazu (neviděli důvod proč). Soutěží se přesto účastnili zadarmo a svým způsobem na úkor peněz jiných. Proto se objevila snaha vybírat od nečlenů startovné - ovšem realizovaná spíše nesystémově, pouze v Pardubicích.

Nyní stojíme na prahu první samostatné sezóny a každý z turnajů bude mít své náklady. Někde to bude také za pronájem prostor, všude pak režie.

HALAS pochopitelně také chce přispívat pořadatelům turnajů - ti nemohou náklady hradit ze svého.
Nemáme zatím tolik členů a nechceme také nikoho ke členství nutit. Turnaje mají být vždy a všude otevřené i pro širokou veřejnost. Hradit náklady z příspěvků by znamenalo jejich velkou fixní výši a opět soutěžení některých za peníze druhých. Proto přicházíme s myšlenkou na malý fixní členský příspěvek roční a přiměřené startovné na každém turnaji. Benefitem členům je jeho snížení.

Doufáme, že každý tuto koncepci pochopí. Také proto, že může jasně vidět, co za své peníze (startovné) na turnaji dostal - pořádnou porci zábavy, několik kol kvalitní hry a dobrý servis. Už se vám nestane, abyste se plahočili několik hodin na turnaj a za hodinu jeli zpátky. Pro členy s uhrazenými členskými příspěvky, kteří včas zaplatí startovné, bude jeho výše 100 Kč, a upřímně - 1,5 hodiny v kině stojí často ještě víc. Tady vás za to bude čekat 4-5 hodin kvalitní hry. Také proto, že si vás troufneme přilákat i na logické úlohy.

Máme pro vás k nahlédnutí rozpočet na celoroční činnost.

Na jedné straně jsou příjmy z členských příspěvků a startovného na turnajích. Na druhé straně výdaje na pořádání turnajů, členství ve Světové hádankářské federaci, kde odpočátku patří Česká republika k důležitým členům a renomé našich reprezentantů a zástupců je závazkem, kterého se nemůžeme vzdát. A k tomu ještě menší režijní náklady na provoz webu a domény, občasný poštovní styk s úřady a podobné maličkosti.

Pouze z příspěvků bychom opravdu všechny výdaje nepokryli. A jistě nelze počítat s tím, že by dále organizátoři turnajů hradili vše ze svého. Slibujeme vám, že se pokusíme zajistit sponzory. Nevíme, jak budeme úspěšní při současném stavu ekonomiky, ale pokud budeme, dozvíte se to ihned a pak bude možné otázku startovného otevřít znovu.

zpět na komentáře k soutěžnímu řádu

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer