Poděbrady 2015: Reportáž

Jak vypadal jubilejní pátý ročník soutěží v Poděbradech z pohledu pořadatele?

Před soutěží

Soutěžní materiály jsem chystal už od podzimu, takže všechno probíhalo v klidu a bylo hodně času na testování a pečlivé dolaďování. Syrové materiály vždy kontroluje Betty a další důkladné kolo testování bylo outsourcováno do Asie — poděkování zaslouží Yuhei Kusui (JAP), Hwangrae Lee a Seungjae Kwak (KOR). S výsledkem jsem byl z pohledu autora hodně spokojený a optimisticky jsem očekával ostrou soutěž.

Ve čtvrtek jsem převzal od Kodyna velkou hromadu natištěných papírů, které jsme si večer před soutěží dokompletovali. Hladký průběh pátečního studentského kola nás vysloveně nadchnul a naladil na sobotu. Na prvním obrázku jsou vidět soutěžní materiály připravené v zázemí.

Tradičně nás mírně překvapilo, že sotva dojedeme na gymnázium a otevřeme třídy, už hlásí příjezd první účastníci. A nezáleží na tom, kolik času zbývá do oficiálního zahájení. Tak alespoň děkujeme za pomoc s přípravou hracích místností a občerstvovny. Okolo půl jedenácté jsme měli pohromadě všech 24 přihlášených a mohli jsme začít.

Sudoku

Turnaj HALAS ligy v řešení sudoku byl rozdělen do dvou pětačtyřicetiminutových kol. Obě měla své tematické zaměření, v prvním kole byly Tabulky s čísly (tj. klasický design a v zadání pouze čísla, např. Klasika, Quadro či Nesousledné), ve druhém kole byly Tabulky bez čísel (tedy všemožné varianty bez jediné zadané číslice, např. Killer, Kropki či Teploměry). Není překvapením, že každému sedí něco jiného, v souboji o konečné šesté místo uhrála Janka 94 + 173 a Klárka 147 + 94, a podobně. O medaile se bojovalo vyrovnanějším výkonem a nakonec alespoň první dvě místa dopadla podle papírových předpokladů (výsledky z MS ap.).

Každá z 10 úloh v obou kolech byla řešena, v prvním byl nejoblíbenější Antiknight (18×) a nejméně oblíbené Diagonálně nesousledné (8×), ve druhém kole byly nejoblíbenější Teploměry (14×) a méně oblíbených úloh (5×) bylo více, především ty nejbodovanější — do nich se pouštěli ambiciózní hráči, jiní poctivě nasbírali body na úlohách méně pracných.

Na druhém obrázku je Honza Zvěřina, který jako jediný odevzdával první kolo před limitem, bohužel s drobnou chybkou. Na třetím obrázku host ze Slovenska, Matúš Demiger, kterému jsme mj. děkovali za pěkné úlohy z MČRL.

Kompletní výsledky jsou k dispozici v dřívější novince a v ní přiloženém pdf souboru.

Logika

Také turnaj HALAS ligy v řešení logických úloh byl rozdělen do dvou tematických kol. První bylo nazváno Omalovánky a tužka se v něm používala k vybarvování čtverečků, v úlohách Korál, Hitori a Teploměry. Druhé kolo bylo nazváno Čísla a písmena a nevybarvovalo se v něm nic, řešily se Mrakodrapy, Easy as ABC, Bludiště, Scrabble a další. Opět byly všechny úlohy řešeny, v prvním kole byla nejoblíbenější střední velikost Hitori a Teploměrů (15×) a nejméně oblíbený velký Korál (2×), ve druhém kole byly nejoblíbenější malé úvodní Mrakodrapy (19×) a nejméně oblíbený Krtek v bludišti (2×) — kladný vztah k autorovi vyřešením prokázali pouze manželé Vodičkovi.

O pódiových příčkách se rozhodovalo v prvním kole, kde Janka vyřešila napřed pracný Zakódovaný obrázek a pak i většinu ostatních úloh, Kuba si nechal obrázek na konec, neprokouknul jej a tak už nejlepším výsledkem v kole druhém jen pojistil místo druhé. Viz další fotky.

          

Kompletní výsledky jsou k dispozici v dřívější novince a v ní přiloženém pdf souboru.

Týmová soutěž

Prvním úkolem před vypuknutím týmové soutěže bylo doladění osmi trojic, na které čekala čtyři kola společné práce.

První z nich, nazvané Čtyři štafety, začínalo spíše prací samostatnou na třech sadách navazujících úloh (foto 5 — Tygři), později bylo možné vyzvednout bonusouvou sadu D (foto 6 — Matúš z týmu S+VK a Caca z týmu NaDraka) a následovala též fáze intenzivnější spolupráce nad odolávajícími úlohami (foto 7 — Dámská jízda).

            

Do důležitého trháku hned od startu nasadili Matúš, Zuzka a Klára, kteří jediní vyřešili za 52 minut (z 55) vše a vytvořili si tak pohodlný náskok do dalších kol.

Ve druhém kole se řešil, v Poděbradech již zabydlený Tajuplný samuraj, úloha, u níž je v prvním kroku třeba správně přidělit texty zadání k pěti částem obrazce. (Viz foto 8 a křížová tabulka týmu 111.) Letošní téma bylo zakázaný součet a rozhodnout, co kde být zakázáno nemůže a co naopak zakázáno bude, nebylo přehnaně těžké. Odpíchnout se o viditelný kus dále k pěknému bodovému zisku se podařilo pěti týmům. Doufám, že i neúspěšní vezmou úlohu na milost třeba poté, co si ji zkusí doma v klidu znovu. V čase odpovídajícím očekávání odevzdávali Kuba, Miška a Janka (15 minut z 22), pomalejší byli lídři S+VK a odevzdávali také Draci, nicméně při řešení hlavou dolů zaměnili jednou 6/9 a neštěstí v podobě 4 nesprávných čtverců bylo na světě. Změny pořadí kolo nepřineslo, rozdíly mezi medailisty i zbytkem se spíše zvýraznily.

Třetí kolo mohlo pořadím zamíchat důkladně, protože obsahovalo vysoce bodované úlohy. Ale nezamíchalo, protože se jednalo o nejslabší pasáž turnaje. Ne že by Matematika hráčům tolik nevoněla, spíše to bylo autorsky za hranou. Pracné počítací úlohy byly provázané složitou soustavou rovnic a to se ukázalo jako nezdolatelná síť pro hráče z předchozího průběhu zvyklé na mnohem snazší práci. (Viz foto 9 — tým Kapusta s hlavou v dlaních / v tichém úžasu.) Vyřešit dvě tabulky ze šesti byl nejlepší a zároveň průměrný výkon v kole. Od použití rajčat mě patrně zachránila pouze jejich absence na občerstvovacích pultech, od použití jablek zřejmě úcta. Doufám, že opět při domácí dohrávce alespoň někdo uzná matematické oříšky za rozlousknutelné.

Na závěrečné úloze měli všichni šanci spravit si chuť a ještě trochu skóre. Pod názvem 9×9×9 se skrývalo náležitě dlouhé multisudoku, které všechny týmy donutilo seřadit se pěkně do formace a znovu nažhavit klasické koprocesory. Pěkných bodových zisků dosáhli všichni, byť nakonec kompletní řešení odevzdávali jen dva vítězné týmy. Draci (foto 10) pojistili sedmi tabulkami místo třetí.

Kompletní výsledky jsou k dispozici v dřívější novince a v ní přiloženém pdf souboru.

Závěrem

S opravováním posledního kola si pomohli hráči navzájem, a tak jsme mohli obratem vyhlašovat. Napřed jednotlivce, pak i týmovou soutěž, časový plán jsme dodrželi a všichni své vlaky stihli. Při předávání diplomů se ukázalo, jak kdo umí zapózovat fotografům (např. Zdeněk na fotce 11).

Chtěl bych ještě jednou poděkovat předluštitelům, z nichž jsem doposud nezmínil Aleše Marka, který „amatérským okem“ prošel logiku.

Chtěl bych více než obvykle poděkovat panu ředitelu Kamilu Břízovi, který nás hostil na gymnáziu a podílel se na hladkých příjezdech a odjezdech.

Chtěl bych poděkovat Heleně Novotné za zpracování výsledků, takřka v reálném čase; Robertu Babilonovi, který navázal na Jirku Hrdinu ve funkci rozhodčího s autoritou a proto bez práce; a všem účastníkům za optimistický pohled na věc v kolech vstřícných i jiných.

Díky za účast!

- 29. 3. 2015 - Krtek & Betty -

Poděbrady

Nechtěl jsem vysloveně děsit a hrozit. Jen se podělit o pochybnosti, které máme.

A ptát se na rady, kudy z toho ven. Proto děkuji za každý nápad zde i jinde sdílený.

Při letošním turnaji bylo, myslím, úloh akorát. Protože kromě přehnané matematiky (mohla být bez rovnic a byla by fajn) bylo všechno řešeno, všechno potřeba, aby se ti nejlepší nenudili.

Já jsem spokojený s tím, jak turnaj proběhl. Jen hloubám, jak tu prima věc dopřát ještě více lidem...

Poděbrady - konec? To snad ne!

Za sebe musím říct, že letošní turnaj v Poděbradech jsem si parádně užila... ostatně jako vždy! ;-) A je to taky jedna z mála příležitostí zaluštit si týmovku. Určitě by mě mrzelo, kdyby to měl být turnaj poslední... Chápu, že je rozdíl, když přijede 24 dospělých soutěžících oproti 150 účastníkům studentského turnaje. Pořád je to ale asi 3x víc než kdysi přihlášených lidí do Hranic. Nicméně na živé turnaje o moc víc lidí než letos do Poděbrad kdovíproč prostě nejezdí. Zdá-li se Ti, Krtku, že za svou autorskou námahu nedostáváš dost zpátky... tak investuj míň... Tím myslím: příště vyrob třeba míň úloh nebo míň kol ;-) Zaluštíme si stejně a přitom nepřijdeme o další kvalitní turnaj.

Čo tak ...

Viem, že som to tu už spomínal a odozva nebola veľká (ak vôbec bola), ale skúsili ste uvažovať nad rozdelením do dvoch kategórií? Verím tomu, že by sa našla hŕstka ľudí, ktorí by sa potešili aj jednoduchším úlohám, prípadne klasikám a mali by motiváciu bojovať vo svojej výkonnostnej kategórii. O kvalitné a náročné úlohy by tiež neprišli, mohli by si domov odniesť kópie zadaní z hlavnej kategórie.

Do Poděbrad neprišlo viacero tradičných súťažiach, ich dôvody nepoznám, tak neviem, či nešlo iba o nešťastnú zhodu okolností, ale akási B-kategória by mohla prilákať aj nových ľudí, najmä z webových súťaží (FED, GP, Sudokucup), pri troche šťastia aj mládežníkov zo skvelých Krtkových študentských súťaží.

Spomínam si na vloženú súťaž v logike v roku 2013 počas MČR v sudoku, kde sa medzi menej pokročilých pridalo 13 riešiteľov (z nich 11 vyriešilo úlohy za viac než polovicu bodov). Nechcem hovoriť za nich, neviem ako by sa k podobnému nápadu prípadne postavili opäť v budúcnosti, ale zo slovenských turnajov viem, že ľudia si viac považujú to, že v B-čku vylúštia viac, niekedy dokonca aj všetko pred limitom a nemusia mať traumu z toho, že v A-kategórii bojovali hodinu s jednou-dvoma úlohami. A ak sa niekomu v B-kategórii dlhodobo podozrivo darí, tak sa môže do A-čka pohodlne vrátiť.

Hafka

Já taky díky za uspořádání další soutěže, kterých není mnoho.
Z mého pohledu - asi to byla víc soutěž pro elitu . Pokud se obtížnost tabulek nebude závratně zvyšovat, ráda přijedu i na další soutěž.

Má to smysl?

Podle níže uvedených komentářů se zdá odpověď jasná. Přesto bych se chtěl svěřit s tím, že týden před akcí jsem měl pochybnosti. Několik měsíců přípravy celodenního turnaje. Pro 24 lidí? Stojí to za to?

Nakonec jsem v úvodu zapomněl a nepřivítal jsem vás na "pátém a posledním" ročníku turnaje v Poděbradech. Kvantitativní měřítko "30 lidí nebo konec" naplněno nebylo, ale zdá se, že oboustranná spokojenost s kvalitou soutěže by to mohla vyrovnat.

Mám půl roku na přemýšlení, takže se uvidí.

Nicméně, máte-li nápady, co zlepšit a jak přilákat více hráčů, sem s nimi!

Krtek

Slovenská reportáž

Matúš a Zuzka na svém blogu popsali výlet do Poděbrad takto:

slovenská reportáž

Tisíce děkovných dopisů :-)

QKV
30. 03. 2015 01:11:12
Betty&Krtek: Chválím sobotní turnaj
 
Caca
30. 03. 2015 08:37:22
Já taky chválím!!
Opravdu moc pěkný, kvalitní zadání, výtečná týmová soutěž.
 
Madla
30. 03. 2015 15:28:40
Taky se mi to móc líbilo. Díky.
 
greenhorn
30. 03. 2015 19:34:50
Aj my ďakujeme, všetko bolo super
Vďaka aj pánovi riatideľovi za promptný odvoz na stanicu, síce sme do Kolína meškali, ale turnaj bol tak dobre zorganizovaný, že ešte aj to EC-čko meškalo, takže sme v pohode stihli
Ak by niekoho zaujímala naša krátka reportáž, nájde sa na WeWeWeSlovakSudokuBodkaCom
 
diCarlo
30. 03. 2015 22:10:30
Připojuji se se slovy chvály Bylo to fajn a ten servis kolem! Ještě jednou děkuji za odvoz k nádraží a omlouvám se za neumyté hrnečky, i když jsem byl na to od paní Novotné upozorněn
Budu se těšit na příště :-)
 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer