WPF GP 2015: srbská logika: výsledky

O víkendu 16. až 19. 1. 2015 proběhlo první kolo letošního ročníku seriálu WPF Grand Prix v řešení logických úloh. Zadání připravil autoři ze Srbska a dali si na tom opravdu záležet po designové stránce. Osm trojic úloh bylo vždy naskládáno do písmenek S, R, B. U některých typů byl nepravidelný tvar mřížky opravdu nezvyklý, na druhou stranu se takové zadání vryje hráčům do paměti a to je při zahlcující kadenci online turnajů pěkný počin. Do soutěže se v průběhu čtyř dnů zapojilo 387 hráčů ze 43 zemí světa a mezi nimi 22 českých hráčů a hráček (Není to málo? Stáhněte si úlohy, aspoň na doma, jsou hezké.). Děkujeme zúčastněným za pěknou reprezentaci!

Úloh bylo na 90 minut hodně, a tak se našel jediný šílenec, který odevzdal všechno. Chybička nevadila, Japonec Ken Endo skončil s náskokem první. 22 úloh z 24 uhráli na stříbrno a bronz Hideaki Jo (Japonsko) a Palmer Mebane (USA). V první dvacítce je 5 Japonců a 7 Němců, to je slušná dominance. Vzhledem k množství, každý z hráčů za dvacítkou řešil jiné úlohy, velkou roli hrál výběr těchto úloh a jejich obodování vzhledem k subjektivnímu střetu stylu autorů a řešitelů, který je u logiky ještě výraznější než u sudoku. Na co poukazuji, je vidět i v první desítce, kde je šestý Tomasz Strožak z Polska za 15 dobře vybraných bodovaných úloh, jeho kolega Janek Mrozovski šel od začátku soutěžní sady, od úloh méně bodovaných (ale ne nutně subjektivně lehčích), vyřešil jich 18, se dvěma chybami, a skončil o 150 bodů chudší, o 36 míst dále, celkově 42.

Mluvím také z vlastní zkušenosti, přičemž mě uklidnilo, když ve výsledcích vidím, že nejsem jediný, kdo na výběr úloh trochu doplatil. Mezi českými hráči se vytáhnul Kuba Hrazdira na 18. místě, za ním se na 25. a 26. místo za sebe seřadili Kuba Ondroušek a Jana Vodičková. Úsměvná je bodová shoda na 5. a 6. místě české listiny, kde právě Věra Šramková a Jana Hanzelková vyřešily úplně různé úlohy, ale za stejné body, o pořadí rozhodl čas posledního odeslání.

Chcete-li, prostudujte si kompletní výsledky.

Desítka nejlepších českých výkonů byla následující:

  1. (18. místo) Jakub Hrazdira (382 bodů)
  2. (25.) Jakub Ondroušek (354)
  3. (26.) Jana Vodičková (349)
  4. (41.) Jan Novotný (310)
  5. (109.) Věra Šramková (184)
  6. (110.) Jana Hanzelková (184)
  7. (131.) Martina Macháčková (174)
  8. (151.) Michal Matyska (162)
  9. (156.) Klára Vytisková (160)
  10. (163.) Jiří Hrdina (156)

Gratulujeme!

A jedeme dál!

Sudokářská část WPF GP pokračuje za necelých 14 dní úlohami z Ruska, logika pokračuje za 4 týdny druhým kolem, které připravují přátelé ze Slovenska; a pozor toto kolo je zařazené do celoročního žebříčku HALAS ligy!

- 21. 1. 2015 - Krt -

filomino za trest

Já jsem právě filominem za trest v soutěži končil, nehlídal jsem hodiny a utopil jsem v tom jednom papíru neadekvátní čas. Právě v kontextu s ploty dohrávanými až večer po soutěži jsem žehral na volbu úloh, ploty byly na poměr cena výkon zlatý důl. Ale co už. Měl jsem být rychlejší a dostat se k nim.

Byť souhlasím s pocitem malých políček, který soutěžně nebyl příjemný, stále vřele doporučuji ty úlohy jako zábavu na dlouhé zimní večery. A trénink na příští logické GP, které se započítává do Halas ligy!

Problémy s tiskem reportují také lidé přímo na fóru wpf gp. (Já jsem problémy neměl.) Doufám, že někdo odhalí příčinu a do příště to bude vychytané.

GP L1

Za sebe musím říct, že mi to přišlo všechno zbytečně velký (resp. malý čtverečky :-) a třeba Filomino že je za trest a ne za ty body... Jediné co bych vyloženě pochválil byly ploty se lhářem venku - moc fajnová úloha. Navíc ta díra uvnitř tomu dá další náboj.... škoda, chybělo mi pár minut. Možná kdybych neřešil problém s tiskem, kde bylo třeba ručně vynutit černobílý režim, jinak mi vyjel prázdný papír... a to pouze u těch naležato, první dvě stránky (a sudoku minule) se tiskly v pohodě na automatický režim.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer