O víkendu 4. až 7. 7. 2014 proběhlo sedmé — poslední — kolo letošního ročníku seriálu WPF Grand Prix v řešení sudoku. Završil se tak druhý ročník oficiálního seriálu sudokářských online turnajů. Když si člověk otevře vedle sebe loňskou a letošní závěrečnou výsledkovku, zjistí, že se nezměnilo vůbec nic: první desítka se liší v jediném jménu, celkový počet hráčů se liší o stovku, ale těch, kteří zkusili více než jeden turnaj už je velmi podobně. Alespoň jednoho ze sedmi kol se letos zúčastnilo 647 hráčů z 52 zemí světa. Českých hráčů a hráček se zapojilo 47, ale pouze 30 z nich alespoň třikrát. A tak jsme přišli o pozici státu s nejpilnějšími sudokáři. Na druhou stranu, ti, kdo hráli, bývali ve výsledcích hodně vidět, takže se sluší poděkovat za pěknou reprezentaci!
Výsledky každého dílčího kola byly přepočítány podle bodového zisku vítěze (ten dostal 100 normovaných bodů) a počítalo se šest nejlepších výsledků, jediný špatný se škrtal. Konkurence v sudoku je asi ještě vyrovnanější než v logice, o to cennější je výsledek vítěze letošního ročníku Grand Prix. Tiit Vunk z Estonska na sebe hodně upozornil na posledním MS (suverén v základní části, výbuch v play-off) a výkonem v GP si říká o pozici největšího favorita i pro letošek. Vybojoval 5 dílčích medailí, dvě bronzové a tři zlaté (!!!) a seriál vyhrál se ziskem 473 bodů z 500 možných. Také jeho pronásledovatelé se opravdu činili, Kota Morinishi z Japonska skončil druhý (556 bodů) a o jediný bodík za ním náš Kuba Ondroušek. Přes 500 bodů se dostali ještě Jan Mrozovski (Polsko), Bastien Vial-Jaime (Francie) a Seungjae Kwak (Korea). Ve finále je doplní Sinchai Rungsangrattanakul (Thajsko), Hideaki Jo (Japonsko), Michael Ley (Německo) a Nikola Živanovič (Srbsko). Zaujalo mě, že mezi prvními 40 nefiguruje žádný z čínských úřadujících mistrů světa. Asi jsou tak dobří, že srovnávání s mezinárodní konkurencí nepotřebují a pouze pečlivě trénují na MS.
České pořadí jednoduše odpovídá průběhu celého pololetí. Honza Novotný nezopakoval loňská umístění v desítce, možná proto, že 5 klasik v každém kole je na něj trochu moc. Finále tentokrát nehrozilo, naopak došlo k legrační porážce od slovenských přátel: 16. Matúš, 17. Honza, 21. Zuzka, 22. Jana. Další zajímavostí je český přetlak v osmé desítce.
Chcete-li, prostudujte si kompletní výsledky.
Desítka nejlepších českých výkonu byla následující:
Gratulujeme!
- 11. 7. 2014 - Krt -
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer
WPF GP
1) Lustim sudoku i logiku, krome jednoho kola jsem odlustil vsechno (a tim jednim kolem byla Ceska logika, u ktere jsem byl spoluautorem uloh)
2) Nejradeji mam tezsi variantni ulohy. Temi jsem pravidelne pri lusteni zacinal a vetsinou me z cele sady tyto ulohy i nejvice bavily. Vylozeneho favorita mezi jednotlivymi koly nemam, zajimavy byl napad slovenskych autoru s mrizkami uloh ve tvaru Slovenska, naopak se mi nelibilo u jinak pekne Japonske logiky zarazeni dvou podivnych "logickych" rad. U sudoku mi vadil sprintersky charakter kol, reseni velke vetsiny uloh bylo hodne primocare. Z tohoto pohledu byla pro mne zajimavejsi logika.
3) Na serii GP se mi libi, ze se ji zucastnuje temer kompletni svetova spicka, takze se samozrejme snazim uspet co nejlepe. Letos to z me strany zadna velka slava nebyla, ale uz se tesim na dalsi pomereni sil v pristim rocniku.
5) Uvital bych format, kde by byl kazdy typ ulohy zarazovan v souteznim kole 2x (lehci uloha + tezsi pro zkusene lustitele). Kazdy by mel byt schopny zvladnout tu lehkou, a diky vetsimu poctu uloh by byl zajimavejsi vyber co lustit v zaveru casoveho limitu. Pro nejlepsi hrace by to znamenalo par minut lusteni navic a uz by nekoncili kolo dlouhe minuty pred limitem.
anketa
1) Kupodivu všechny sudoku turnaje, i když jeden byl tuším luštěn stylem "z nouze ctnost" na poslední chvíli. Logiku pravidelně vynechávám (kromě turnajů, kam je vkládána - beru ji pak jen jako výplň volného času, který bych při jejím neabsolvování měla)
2) Vcelku OK; tradiční skladba, kdy některé varianty neluštím, protože i přes instruktáž jde postup řešení mimo mě, pak se v jednom kole daná varianta povede a v dalším ne... (Ne)Oblíbená kola nemám, a oblíbené úlohy - asi takové, které se mi i přes trochu krkolomné peripetie povede doluštit :D
3) Vzhledem k první účasti ani moc ambic nebylo, snad jen nebýt poslední z CZ a pak se pohybovat výsledky někde kolem půlky "závodního roštu" - s jednotlivými koly se mi ta polovina nevedla, ale v závěrečném souhrnu nad půlkou všech zúčastněných jsem, takže vcelku spokojenost :)
4) Ani nepovedené sudoku úlohy si nedolušťuju, takže v logice to mám stejně ;)
k WPF GP
V prázdninovém čase si dovolím též pár slov:
1) Soutěžně luštím jenom sudoku, zvládl jsem šest kol. To poslední mi - bohužel - skrze prázdniny uteklo. Logiku si občas stáhnu pro vlastní pobavení, ale i na českých turnajích je z mé strany skutečně k smíchu.
2) Za sebe říkám, že jsem spokojen s pestrostí úloh, napříč těmi šesti koly jsem snad nepotkal úlohu, která by mě "odradila". V jednom z kol jsem měl pocit zbytečně moc klasických sudoku, ale určitě chápu to, že kdo si hraje jen občas nebo poprvé, tak toto ocení - ostatně sám si je vždycky dám na rozhýbání tužky.
3) s ambicemi hraju - chtěl jsem být do dvacítky, což se povedlo.
4) úlohy, které jsem nedal či nestihl, tak ty si vždycky doluštím, je to příjemné na vydýchání a je tam pro mne fajn srovnání, kterou úlohu bylo třeba lepší řešit skrze zbývající čas atp.
5)Celkově jsem moc spokojen s letošním ročníkem, hlavně se mi líbilo, že je jedna stránka, na které se přihlásím a hraju a nemusím lítat po všech čertech. Oproti prvnímu ročníku fakt velká úspora času a energie. Navíc byla stránka vždycky plně funkční.
Těším se na třetí ročník.
Tom
Odpověď anketa
1. Vynechal jsem z časoprostorových důvodů jen jeden turnaj v logice.
2. Obecně mi přišly logické úlohy možná zajímavější, ne tak obehrané, ale náročnější. Pokud se pamatuju dobře, tak japonská logika se mi zdála nejobtížnější. Rozhodně si nepamatuju jediné kolo, které by se mi vysloveně nelíbilo, i zadání od autorů z ne tak vyhlášených sudoku-logických zemí byla zajímavá.
3. Nechce se mi opakovat klišé, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se, ale je to prostě tak. Jedinou mojí ambicí pak bylo porazit Madlu, což se nepovedlo.
4. Většinou se snažím úlohy zpětně dohrávat, z toho co nestihnu v limitu toho zbývá většinou dost.
5. Jako dobrý už realizovaný nápad vidím zkrácení časového limitu ze 120 minut na 90.
Jako možný nápad do budoucna vidím hodnocení jednotlivých úloh hned po odehrání, jako je to třeba v dlouhodobé soutěži. Byla by to i užitečná zpětná vazba pro autory.
Každopádně se už těším na příští ročník.
Dolušťování
Ahoj
Myslím si, že na "dolušťování" je snadná pomoc - po otevření souboru PDF na začátku soutěže si ono PDFko uložit (k sobě na disk, respektive flešku).
Dělám to tak běžně a dostat se k neluštěným úlohám z posledního kola není problém. Další možností je nechat soubor PDF otevřený a nezavírat jej ani po skončení soutěžního kola.
Pokud si nemáš soubor kam uložit ani ho nemůžeš nechat otevřený, pak je možným řešením ještě si po otevření vytisknout VŠECHNY úlohy v daném kole.
Ahoj,asi to bude víc stručně
Ahoj,
asi to bude víc stručně než by si to zasloužilo, ale zase lepší než neříct nic... GP je určitě na dobré cestě, uvidíme příští rok, jestli budou také tak vidět národní témata :-)
1) Ani nevím; když to šlo, tak jsem luštil.
2) Už to je nějaký pátek, takže se to hodnotí dost špatně... asi bych mohl kouknout do výsledků, protože obvykle když se mi úlohy líbí, tak mi i jdou řešit (nebo že by to bylo opačně? :-D) Rozhodně spíš logika, tam mi nějak utkvělo v paměti (pozitivně) německé kolo. Pak si ještě vybavuju jeden pondělní večer, kdy snaha sice byla, ale únava se podepsala nejenom na luštění, ale i na přepisování výsledků.
3) Vzhledem k tomu, že jsem už dopředu věděl, že vynechám víc než jedno kolo, tak ambice žádné velké...
4) Ze začátku jsem se snažil doluštit to, co už jsme měl vytištěné. Další kola mi to znemožnil fakt, že poslední kolo se ukazuje jako soutěžní (=zaheslované, ale heslo si už nevyzvednu) a tudíž se do něj nedostanu. Byl bych pro to, aby se zadání přesunulo do archívu hned po ukončení kola.
5) Díky všem, kteří se na tom podílejí...
Ať žije první reakce!
Díky za reakci! Doufám, že přiláká následovníky. Aby bylo z čeho dělat souhrnné grafy...
Určitě nechci zahrnovat dotazy. Jen nabízím témata k diskuzi. A jsem i zcela upřimně zvědavý, jaké mají ostatní hráči dojmy ze soutěže. Máš-li chuť klást doplňující otázky — ty nebo kdokoliv jiný — je to jen vítané!
Reakce na anketu ;)
Ahoj
1) Zpaměti nevím, ale všech ne, protože jsem se o tom dozvěděl až v průběhu. (3S, 3P).
2) Líbilo ;) i když s mojí absencí tréninku se to nedalo všechno stihnout.
Obecně se mi líbí víc logika, ale i v sudoku se mi líbily některé netradiční varianty (třeba parketové). Připadá mi, že logika obecně skýtá větší prostor možného druhu úloh a je tedy pestřejší.
Nejoblíbenější kolo nemám. Nedokážu rozlišit jemné rozdíly mezi úlohami vytvořenými autory z jiných zemí a určit, které mi vyhovují více. To, že logická kola u mne jsou oblíbenější obecně než sudoková, je zapříčiněno pouze mými preferencemi. Mám akorát nejméně oblíbené kolo a to také nebylo zapříčiněno úlohami, nýbrž technickým selháním při luštění, čili opět nic, co by mohli napravovat organizátoři.
Oblíbenou konkrétní úlohu také nemám - mám akorát oblíbené druhy úloh. Oblíbené druhy úloh jsou u mne zatím jakžtakž stabilní - úspěch na úloze, kterou nezařazuji mezi své "oblíbené druhy" obvykle nezařadí druh úlohy mezi mé oblíbené druhy a naopak neúspěch na oblíbeném druhu mi neznechutí druh jako takový.
3)Pokud ano, tak s malými. Ukázal se při tom můj problém nedostatečně ohodnotit, jak dlouho mi která úloha zabere a jaký je tedy optimální plán pořadí luštění pro maximalizaci mého bodového zisku (i když nemůžu stihnout všechno, někdy může být bodově výhodnější vyřešit více levných úloh, jindy méně drahých).
Kdo je nahoře v tabulce mi bylo jedno, ale kromě technicky selhajícího kola mne potěšilo, pokud mezi lidmi z České Republiky nebyl můj nick až poslední ;).
5) Otázka č.4 má smysl i pro lidi, kteří se účastnili, ale nevyluštili v daném čase všechno. Zatím nedohrávám (jen to rozdělaný, co jsem už nestihl poslat), ale před Zlatou Prahou na to možná dojde ;).
Zajímavě udělaná anketa, která respondenty nezastraší množstvím otázek. Často bývá příjemnější být na té straně dotazníku/ankety, která otázky pokládá ;).
PS: Budou tu pak k nalezení souhrnné výsledk anket? (+ třeba nějaké grafy nebo tabulky?)
odpověď
1) Odehrál jsem všechno, vzhledem k rozložení každého turnaje do 4 dnů a zkrácení kola na 90 minut nebyl zásadní problém to stihnout, i když jsem měl třeba nabitý víkendový program. A měl jsem kliku, že když jsem byl 14 dní v USA, trefilo se to šikovně mezi turnaje.
2) Bylo toho hodně a některé věci vlastně dávno. Takže už nejsem schopen říci, které kolo bylo nejsympatičtější. Všichni autoři se snažili vtisknout tomu svou oblíbenou tvář. Z logiky si hodně pamatuji jakési Japonské součty s otazníky, bylo to veké, ale řešilo se příjemně logicky. (Druhý důvod, proč si to pamatuji už není pozitivní - bylo to za strašně moc bodů a já je jedním políčkem hodil z okna.) Ze sudoku mě bavily všechny možné varianty. Hlavně mám rád počítací věci. Naopak mě trochu trápila skladba kol, která povinně obsahovala hodně klasiky.
3) Coby reprezentant ambice mám, snažím se srovnávat s českými konkurenty i se světem. Myslím, že jsem dopadl tak nějak průměrně. O lepší výsledek jsem se připravil chybami, které několikrát udělaly z kvalitní hry pouze ten průměrný výsledek.
5) Jako krok vpřed hodnotím v druhém ročníku jednotné webové stránky, včasnost bookletů, větší tlak na jednotu designu a bodování. Zároveň se stále vystřídalo hodně zajímavých autorů, což udrželo pestrost. Jsem zvědavý, zda někdo vykoumá pro příští sezónu nějaké lákadlo na nové hráče, protože zájem vlastně meziročně spíše poklesl (mezi Čechy i ve světě). Mě samotného nic moc nenapadá, neboť se naráží na nůžky mezi špičkou a nováčky. Snazší úlohy v posledních kolech vedly ke sprintům mezi silnými hráči a k velké ceně chyb.
Krtek
Anketa na závěr WPF GP
Přátelé!
Rád bych vyvolal po skončení druhého ročníku WPF Grand Prix debatu, která může sloužit jako zpětná vazba pro pořadatele, jako informace pro nováčky dalších ročníků a také jako prostá výměna zkušeností. Navrhuji následující anketní otázky: