Nemůžu si pomoct, ale jestli 4. a 6. sloupec jsou ty vedle sloupce, jímž prochází svislá osa tvarové souměrnosti, tak tam těch čísel pořád napočítávám 10 a ne 9 :(.
(Ale jako řešení mi to vzalo dobře ;).)
je docela bezny ze se k podobnym uloham dava nakreslena sada pentomin (kde jsou v urcite poloze), proto se pak do pravidel dava veta ze se muzou otacet a preklapet.
Díky Krtku :). Takže klopení a točení znamená, že dané tetromino/pentomino nemusí být v pozici, kdy nejvíc vypadá jako písmeno. (Teda až na O, které do jiné pozice nenatočíme ani nenaklopíme, i kdybychom se rozkrájeli :).)
Autor asi řešitele mást nechtěl, ale povedlo se :-)
Menší úloha má obsahovat obvyklou sadu 5 různých tetromin (LITSO), větší obvyklou sadu 12 různých pentomin. A při vkládání pak s každým jedním lze točit či klopit dle libosti.
Ahoj
Prosím o ujasnění, jak je myšleno zadání. Pokud si totiž frázi "Každé tetromino se v obrazci vyskytuje právě jednou, otáčení a převracení tetromin je povoleno." vyložím ve smyslu "Verze pentomin, které jsou otočené nebo převrácené se nepovažují za stejné.", tak mi z toho vylezou hned 3 různá řešení (s různými odpovědními kódy). Pokud má řešení obsahovat plnou sadu LITSO, pak mi fráze o otáčení a převracení připadá spíše matoucí.
Ano, přesně tak - chtěl jsem zdůraznit, že i první a poslední jednopolíčkový sloupec považuji za sloupec.
Ve 4. a 6. sloupci je skutečně 10 čísel, sloupců je 9 (proto je uvedeno, že se jedná o 4. sloupec z 9 sloupců a 6. sloupec z 9 sloupců).
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer