Poděbrady 2014: Reportáž

V sobotu 29. března 2014 před desátou hodinou dopolední se na Gymnázium Jiřího z Poděbrad začali sjíždět sudokáři. Pořadatelé čtvrtého ročníku turnaje v Poděbradech je již čekali, měli připraveny tři soutěžní místnosti, občerstvení i 81 úloh, které měly být vyřešeny. Úlohy podlehly soustředěnému intelektuálnímu nátlaku všechny až na dvě, z časových důvodů poslední dvě ve štafetě. Naopak bábovka a švestkové buchty opravdu neměly šanci odolat.

Jaký byl časový harmonogram:

  • 10:00 až 10:25 = Příjezdy, prezence
  • 10:30 až 10:45 = Týmové sudoku, kolo 1 (Klasická krychle)
  • 11:00 až 13:00 = Sudoku, jednotlivci, HALAS liga
  • 13:15 až 14:45 = Logika, jednotlivci, HALAS liga
  • 15:00 až 15:45 = Týmové sudoku, kolo 2 (Dva ku jedné)
  • 15:55 až 16:20 = Týmové sudoku, kolo 3 (Weakest link)
  • 16:30 až 17:00 = Týmové sudoku, kolo 4 (Tajuplný samuraj)
  • 17:30 = Vyhlášení výsledků

Před startem soutěže jsme museli vyřešit zapeklitý logický problém — jak rozdělit 23 hráčů do tříčlenných družstev. Nakonec vznikla dvě družstva čtyřčlenná, která měla v některých kolech specifický režim, aby byla zachována spravedlivost celé soutěže. Byť se jedná o soutěž čistě přátelskou a pro zábavu.

Ostrý program započal v 10:30 krátkou týmovou rozcvičkou. Úkolem bylo umístit šest tabulek na stěny krychle a pak je vyřešit s tím, že čísla podél společných hran krychle jsou shodná. V rychlém tempu to vyžadovalo skloubit řešení klasiky a kombinování tabulek mezi sebou. Některé týmy, zjevně ještě nezahřáté na provozní teplotu, selhaly v tom druhém bodě. Naopak základ pozdějšímu vítězství položil tým KaKuRo, jejichž výkon 13 minut odpovídal očekávání pořadatelů. Mišku, Kubu a Roberta vidíme v plné práci na první fotografii.

Následovala část dne věnovaná soutěžím jednotlivců, které jsou součástí HALAS ligy 2014. Letošní autorské ztvárnění vyšlo do podoby dvou dlouhých kol, hráči museli zvládnout 120 minut sudoku a 90 minut logiky. 27 úloh sudoku bylo rozděleno do trojic stejného typu a nabízelo širokou možnost výběru podle obtížnosti i oblíbenosti. Mezi zajímavosti dokumentující výše uvedené patří, že o 7. místo se shodným ziskem 190 bodů podělili Miška, která vyřešila 20 úloh, a Jirka, který jich vyřešil jen 11.

O medaile z obou soutěží se podělila trojice protřelých reprezentantů, Kuba Ondroušek (S-1, L-3), Kuba Hrazdira (S-2, L-1) a Jana Vodičková (S-3, L-2). Kompletní výsledky můžete studovat ve speciální fotografické výsledkové listině.

Další částí týmové soutěže byla specifická štafeta nazvaná Dva ku jedné. Jeden člen týmu musel vždy zdolat dvojici klasických úloh, zatímco dvojice jeho spoluhráčů bojovala s jednou variantou. Protože se musela odevzdávat kompletní trojice úloh zároveň, vyplatilo se mít tým co nejvyrovnanější. A právě takový byl tým tří hvězdiček (viz foto), kterému kolo zjevně svědčilo. Konkurenti se ho snažili udržet šikovným taktizováním, kdy těžší tabulky odevzdávali nedořešené a dávali přednost postupu do další úrovně k úlohám novým. Máte-li zájem, můžete si toto kolo stáhnout v pdf a doma vyzkoušet. Úlohy J6 (nepravidelné) a D6 (killer) zůstaly jako jediné z celého dne nezdolané, ale asi snadno zjistíte, že to bylo pouze tím, že na ně ve štafetě již nezbyl čas.

Také třetí týmové kolo s tradičním názvem Weakest link prověřovalo vyváženost týmů a strategii. Řešeny byly překrývající se tabulky klasického sudoku, napřed dvojice úloh řešená individuálně a pak trojice úloh řešená týmově. A právě přechod od jednotlivce k týmu byl v tomto kole klíčový. V limitu 25 minut bylo třeba zvolit správný okamžik, kdy se přestat trápit sám a raději přinést společnou práci týmu. Uspěly zkušené týmy — pozdější medailisté — kterým se podařilo víceméně zvládnout individuální část a mít pak dostatek času i na práci společnou. U dalších týmů se spíše stalo, že leader týmu dlouho trpěl v týmové místnosti sám, protože bez podpory spoluhráčů se pokračovat nedalo.

Poslední kolo už obsahovalo jediné samurajské sudoku, pětice provázaných tabulek s tematickým designem a nutností napřed určit, která varianta patří do které tabulky. Kompletním řešením 2 a 1 minutu před koncem času se blýskly vedoucí dva týmy, které tak potvrdily svou třídu; o výsledcích nakonec rozhodlo již první kolo. Doufáme, že i ostatní týmy se na závěr pobavily společným úsilím.

Vzhledem k dobrému naplánování a součinnosti včech složek se podařilo časový plán turnaje dodržet, o půl šesté jsme vyhlašovali výsledky a následovalo srdečné rozloučení (foto).

Chtěli bychom poděkovat řediteli Kamilu Břízovi za zpřístupnění prostor gymnázia, Heleně Novotné za excelentní zpracování výsledků, Aleši Markovi, Martině Macháčkové a Yuhei Kusuovi za předluštění, rozhodčímu Jirkovi Hrdinovi, jehož autorita zaplašila všechny protesty; a všem hráčům za účast s úsměvem na rtech!

Díky! Moc se nám to líbilo!

Betty & Krtek

PřílohaVelikost
Pdy2014_4A_Team_2on1_zadani.pdf1.39 MB

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer