Krtkův pohár

Krtkův pohár (KP) je dlouhodobá soutěž v řešení variant sudoku, která probíhá na stránkách fed-sudoku a jejímž pachatelem je Honza Krtek Novotný. (Protože je zároveň pisatelem tohoto textu, hovoří se v něm často v první osobě.)

Systém soutěže

Jedno kolo soutěže trvá tři týdny. Je zveřejněno vždy 8 tabulek stejného typu úlohy, každý druhý den jedna nová. Poté zbývá týden na dořešení úloh, po třech týdnech je uzavřeno oficiální pořadí kola. Následné dořešování je možné, ale bez vlivu na umístění v pořadí kola.

Jednotlivá kola se překrývají, aby bylo stále co luštit :-) První kolo začalo 1. září 2009 zveřejněním první úlohy, osmá úloha byla zveřejněna 15. září 2009, 21. září 2009 první kolo skončilo. Druhé kolo začalo 15. září 2009 zveřejněním první úlohy, osmá úloha byla zveřejněna 29. září 2009, 6. řájna 2009 druhé kolo skončilo. Další kola následují podle stejného scénáře. Data jsou pro ilustraci, zjednodušeně řečeno každé druhé úterý startuje kolo nové, přičemž zbývá týden překryvu na dořešování.

Hodnocení jednotlivých tabulek funguje stejně jako u sudoku variantů na FEDu. Čas se počítá od prvního otevření úlohy do prvního odeslání správného řešení. Dále se sestavuje celková tabulka pro každé kolo. V ní je prvním kritériem počet úspěšně zdolaných úloh, druhým kritériem součet časů řešení jednotlivých tabulek.

Trocha historie

Jak soutěž vznikla?

Datum prvního kola se vyskytuje v předchozím odstavci. V roce 2009 jsem měl v únoru svou premiéru coby autor úloh přeboru v Prostějově, v červnu jsem potom spáchal úlohy pro druhé kolo Sudokucupu. A přemýšlel jsem o dalším úplatnění svých výtvorů, autorství mě začalo bavit ;-)

Jednoznačnou první odpovědí na otázku "Kde?" byl server fed-sudoku. Usoudil jsem, že na FEDu je navíc vhodná "mezera na trhu". Byly tu denní klasiky a týdenní alternativy, ale to je trochu ohraná písnička, je to pořád stejné. Mnohem zábavnější jsou Varianty. Ale ty přibývají poměrně pomalu, jak zrovna umožní čas na straně autorů a adminů. A mají ještě jednu "nevýhodu": každá tabulka je unikát, a tak sotva si člověk na pravidla zvykne, je to hotové a není jak uplatnit nabyté zkušenosti. Z toho vznikla hlavní myšlenka KP = variantové úlohy, ale ve více vydáních.

O prázdninách 2009 jsem měl hodně času na to, abych připravil první várku úloh. S Alešem Markem (adminem fed-sudoku) jsme pak vymýšleli technické zajištění soutěže. A v září jsme spustili tu lavinu. Do prvního kola se zapojilo 150 hráčů, v průběhu roku a půl zájem poklesl. Ale skupina skalních příznivců je zatím dostatečnou motivací k pokračování.

22. prosince 2009 startoval, coby 9. kolo, Vánoční speciál = první kolo složené z 8 různých typů úloh připravených pro dlouhé zimní večery. Podobný speciál byl dárkem také k Vánocům 2010. 30. března 2010 se objevil další nový, nyní již tradiční, prvek: 16. kolo s názvem Deja vu připomínalo úlohy prvních 8 kol a dalo se chápat jako čtvrtletní opakovací písemka. 26. kolo bylo Deja vu II a 42. kolo bylo Deja vu III. 13. dubna 2010 byl odstartován ještě jeden speciál = Zabijácký speciál zaměřený na nejrůznější odrůdy Killera (součtového sudoku). A protože se těchto modifikací urodilo, jednalo se dokonce o dvojkolo složené z 15 tabulek. Zvládnout všechny bylo otázkou nejen sudokářského umu, ale také velké trpělivosti.

7. září 2010 se rozběhla druhá sezóna KP. Stylově bylo zahájeno kolem Posloupnosti II. Proč stylově? Prvním kolem KP vůbec byly Posloupnosti I. V nové sezóně pak platí, že se střídají kola opakovací, podle pořadu první sezóny, s koly prezentujícími dosud nepoužité typy. V uplynulých více než 60 kolech bylo zveřejněno téměř 500 úloh. Samochvála smrdí, ale musím poznamenat, že je to autorsky heroický výkon. Zároveň smekám před těmi, kteří byli schopni všechny tyto úlohy úspěšně soutěžně vyřešit.

Další informace

Jaké další informace jsem se rozhodl na těchto stránkách prezentovat:

Historický přehled

Seznam všech proběhnuvších kol, včetně vyhlášení vítězů a odkazu do archivu.

Síň slávy

Pozoruhodné výkony a kuriozity.

Budoucnost

Co vás v nejbližší době čeká? Co byste vy sami chtěli v KP řešit?

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer