9:30 Ve finále WPC 2012 budou bojovat Ulrich Voigt, Thomas Snyder, Ko Okamoto, Pal Mebane, Hideaki Jo, Bram de Laat, Zoltán Horváth a Nikola Živanovič. Více než polovina těchto pánů je stejných jako loni. Zajímavé je, že pouze Hideaki Jo je ve druhém playoff za tento týden a má zajímavou šanci na druhou medaili z jednoho ročníku mistrovství.
10:00 Že by logické playoff začalo včas? Překvapivé. Aspoň už nás pustili do sálu. Logika bude, věřím, ještě zajímavější než sudoku. Protože to nejsou pořád dokola ta stejná čísla. Ale občas také něco jiného. Bude zajímavější vidět, jak jednotliví hráči řeší jednotlivé úlohy. A hlavně jak si poradí s tím, že řeší fixem na flipchartu. Osobní zkušenost z MČR v Praze říká, že to není sranda.
10:05 Představení soutěžících a jako první na řadu přijdou favorit favoritů, mnohonásobný mistr světa, Ulrich Voigt (Německo) a proti němu sympatický obojživelník, Nikola Živanovič (Srbsko). Řešit budou zvláštní variaci na Mrakodrapy, kde je možné vepisovat do tabulky 6x6 čísla od 1 do 7.
Tak pánové odstartovali a obratem napsali oba dva dvě stejná čísla. Co bude dál? Vypadá to stále vyrovnaně. Ovšem po fázi šestek a sedmiček se Ulrich rozjel i do menších čísel a vypadá to, že dohrává. Jenže našel chybu. Opraví, nebo ho Nikola předběhne? Uplynulo pár minut a ve hře jsou stále obě varianty. Ulrich vytáhl třetí barvu a Nikola odevzdal. Outsider má první bod!
Další na řadě bude variance na Námořní bitvu. A pánové jedou! Nikola si tuto úlohu vybíral a zdá se, že zvolil dobře. Ovšem byl až moc rychlý. Udělal unáhlený, chybný krok a Ulrich ho předhonil. Máme srovnáno na 1:1.
Rozhodovat bude třetí úloha, variace na téma Magnety. Úlohu vybíral Ulrich, ale vzhledem k tomu, že doposud vítězili hráči opačně, zas tak velká výhoda to asi nebude. Začíná to podobně, pár rychlých značek, ale pak spíše hluboké zamyšlení. Jak to hrát, když tipovat je fixem tak těžké? Ulrich jako první odpíchnul i znaménka. Dotáhne to? Nikola se také rozehrál, ale později. Favorit další chybu neudělal a postupuje.
10:25 Druhé čtvrtfinále vypukne mezi úřadujícím mistrem světa Palmerem Mebane (USA), po základní části čtvrtým a nám až moc dobře známým, opět pátým, Hideakim Jo (Japonsko). Stane se opět katem nasazených?
První úloha se jmenuje Pipes a spočívá v připojení čísel (domečků) čarou té příslušné délky ke kroužkům (studnám). V soutěži mi tato varianta šla, ale řešit ji fixem bez gumy bych nechtěl. Palmer hraje chytře, napřed dlouho kouká a pak hraje fixem na jistotu. Naopak Hideaki dřív kreslí, ale pak opravuje. Palmer opravil drobnou chybičku na posledních polích a vede 1:0.
Druhá úloha bude X-kakuro, variace, kdy se nepočítá prostý součet, ale motá se do toho ještě násobení. Palmer je viditelně nervózní, ale počítá jako ďábel, absolutně ho nestíháme sledovat. Hideaki začal z opačné strany tabulky. To bude zajímavý duel. Hideaki se nakonec do spodní poloviny dostal o 20 vteřin později. Drama, ale v semifinále je Palmer.
10:35 Třetí čtvrtfinále a v něm Ko Okamoto (Japonsko) a Zoltán Horváth (Maďarsko).
První úloha, variace na téma Tykadla. Napřed si hráči počítají, zda jedno vadné číslo ze zadání bude nižší či vyšší. Zoltán dopočítal rychleji, ale Japonec už se dotáhl. Sice průběžně mění svou značku, o kolik se bude zvyšovat, ale tykadélek má vytažených přinejmenším stejně. Je to napínavé. Maďar se zdá v náskoku a získává první bod.
Druhá úloha se jmenuje Rural tourism, jedná se o novinku tohoto WPC, do zakreslených farem je úkolem rozmístit panáčky, domy a studny. Jsme hodně zvědaví, jak se to vlastně má řešit. Zoltán, který tuto úlohu vybral, začíná sebejistěji. Je zajímavé vidět, kterak každý používá jiné značky a především jiná písmenka pro panáčky, domy a studny. Zoltánova mřížka vypadá plněji, ale úplná koncovka to ještě není. Trvalo to dlouho, až diváci začali být neklidní. Ale překvapení bylo dokonáno, postupuje sympatický Maďar.
10:55 Poslední čtvrtfinále zahajuje misi jednoho známého chlapíka, jménem Thomas Snyder (USA). Ten natolik touží po titulu z logiky, že ani neobhajoval sudoku a soustředil se pouze na ni. Jeho soupeřem bude Bram de Laat (Holandsko).
Jako první budou řešit scrabble. Jak to budou řešit fixem? Zajímavé, Thomas používá nějakou jinou, vlastní fixu. A rozhodně mu to jde k duhu, na rozdíl od soupeře už má první slova. Bram to bere příliš vědecky a začíná se značným zpožděním. Ovšem z jiné strany mřížky. Takže můžeme být zvědaví, jak to půjde oběma dál. Thomas opravoval v konci, odevzdává, Bramovi ještě pár slov chybí. A bylo to správně, 1:0 pro favorita.
Druhá úloha, variace na Easy as ABC – šestiúhelníková mřížka a druhé viditelné písmeno. V soutěži úloha na protip, jak to půjde v playoff? Oba pánové začali. Každý to má jinak. No, to jsem zvědavý. Aha, takže oba chybně? Vtipné. Začíná jim to hrát všemi barvami od samého opravování. Thomas to opravil s jistotou a Bram je vyřazen.
11:20 První semifinále, souboj těch nejtěžších vah, Ulrich vs. Palmer, historicky nejúspěšnější hráč a proti němu zářivá kometa posledních dvou let.
Jako první budou hledat Domina. S jedinou drobnou variací, kromě hranic je odmazáno i několik čísel. Ulrich byl brutálně rychlejší, zjevně výborná volba úlohy. Jen jsme se trochu divili, že ani jeden z hráčů nepoužívá jednoznačnostní rohovou fintu, kterou naši reprezentanti znají ze soustředění v Podkrkonoší. Máme to 1:0 pro starého lva.
Druhá úloha – Tapa – s otazníčky místo sudých čísel. Soutěžní úloha byla pracná a mnozí jsme se na ní potrápili. Semifinálová verze je zase zajímavá tím, že tam kromě otazníků čísla nejsou. Konstatujeme, že Palmer je úžasně vystresovaný, ale zároveň je to fakt cvok. Prostě to nakreslil jedním tahem. Celé publikum přidržuje čelist a máme vyrovnáno.
Rozhodne Andy’s sudoku. Zajímavá volba od Ulricha. Komplikovaná kominovaná variace sudoku, Zabijáček, Mrakodrapy a Outside v jednom. Víme, že Ulrich hrává i sudoku – loni třeba pomohl německému áčku k těsné výhře v souboji s námi. A co Palmer? Ten se zaměřuje čistě na logiku. Jak moc mu půjde sudoku? Hrají to oba pěkně, ale Ulrich má čísel víc. Palmer šíleně spěchá, píše rychle a podle mě nečitelně; snad to přečte aspoň on sám. Ulrich finišuje, uhlídá chyby? Neuhlídal!!! Musí opravovat a soupeř se ostře dotahuje. Už 2 minuty se Ulrich víc drží za hlavu, než že by něco hrál. Palmerovi spadlo finále do klína naprosto zadarmo! A nebo taky ne. Ty vole, bude ještě peklo. Palmer odevzdal s chybou. A jak ukazuje Kuba ve fedbločku, chyba je to vážná. V mezičase odevzdal také Ulrich svoje zcela všebarevně počmárané řešení. Rozhodčím nezávidím. A také Ulrich bude opravovat. Opravil, také Palmer opravil. Řešení mladšího je vadné a řešení staršího bylo uznáno. Třebaže to nemuselo být snadné v barevné změti určit. Postupuje tedy lišák Ulrich, který dobře zvolil úlohu, ale pak si dost nadrobil tou chybičkou a opravami.
11:40 Ve druhém semifinále se utkává Thomas se Zoltánem.
První úloha je Yajalin, nebo tak nějak. Což smyčka mezi čtverečky. Je to typická americká úloha, takže Thomas začal hodně zostra. Zoltán mocně dotahoval, ale nestačilo to.
A jako svou volbou úlohy kontruje pomocí Paint by frame, variací na zakódovaný obrázek. Povede se zdramatizovat? Jak každý z hráčů má více rozehranou jinou část mřížky, těžko odhadovat, kdo vede. Zdá se mi teď, že Zoltán trochu usnul. A pak se zase probudil a spí Thomas, ten si zjevně neví rady s koncovkou. A je tedy srovnáno na 1:1.
Rozhodnou šestiúhelníčkové ploty. Byla to od Thomase ta správná volba? Je to naše oblíbená varianta, tak jsme zvědaví, jak to řeší šampióni. Thomas je buďto odvážný s tipem, nebo ví víc než my. Zoltán to má jinak. Zvláštní souboj. A Thomas prosvištěl až ke konci a tím i do finále.
12:00 K zápasu o třetí místo nastupují Palmer a Zoltán. Těšíme se na další výkony z jiné planety v podání Američana, ale fandíme spíše Maďarovi.
První úloha bude variace na Killera, úloha Target. Cílový součet či součin musí být 12. Palmer opět zapnul matematický koprocesor. Vypadá nebezpečně, jako by vždy napřed namířil tužku do políčka jako oštěp a pak velmi prudce píše. Zoltán je klidná síla, ale v tabulce toho moc nemá. 1:0 pro favorita.
Druhou úlohu zvolil Zoltán, téma se tím dost změní, budeme opět malovat, tentokrát v úloze White pentomino. Podle začátku je Maďar opravdu sebejistější a udržuje si náskok. Ovšem najednou mu to přestalo vycházet a ztrácí půdu pod nohama. Opravovat si řešení, které už původně hrál ve dvou barvách, bude problém. Ještě se vrátil do hry, ale Američan v mezičase získal rozhodující náskok. Bere bronz. Pěkná druhá medaile v řadě!
12:15 Je tu finále! Jsem spokojený, že v něm budou bojovat o titul dva nejvýše nasazení hráči podle základní části. Komu fandit? Thomasovi, aby získal první titul? Nebo Ulrichovi, aby získal moctý?
První úloha – Easy as ABC crossword. Thomas opakovaně tipoval a opravoval a tato sázka nevyšla. Ulrich má zjevně rozjeté po jistém odstupu logické řešení a po volnější koncovce získává první bod.
Volba Thomase je úloha Cave, podaří se mu tím srovnat? Začali a každý to zcela jinak značí. To je hodně poučné. Kdo má náskok? Myslím, že o něco Thomas. A náskok se zvětšuje. Výborná volba úlohy a zasloužené srovnání skóre!
Třetí úloha – Halfdominoes. Asi to nebude tak velké jako v soutěžním kole 12, to bychom nestihli oběd. Nakonec je to pouze 14 čtverců, ale stejně hledíme, že bychom nevěděli, co s tím. Pánové si rady vědí, takže snad oběd bude. Ulrich se zdá v náskoku. Naopak Thomasovi zůstala mřížka nakonec v podstatě prázdná. Opět dobrá volba úlohy a máme tu matchball.
Čtvrtá úloha – Streets. Tradiční maďarská úloha, kdo ji umí lépe, Němec nebo Američan? Thomas opět vsadil na tipování a to nebyl dobrý plán. Ulrich také lehce opravoval, ale prostě to zahrál s jistotou. Staronový mistr světa je tu. Vivat Ulrich Voigt!
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer