Playoff WSC 2012

9:00       Podle programu Preparation for the finals.

Do finále postupuje první osmička. Kota Morinishi, Jan Mrozowski, Tiit Vunk, Kuba Ondroušek, Hideaki Jo, Bastian Vial-Jaime, Chen Cen a Rohan Rao. Ve čtvrtfinále budou soutěžit 1 vs 8, atd. Na Kubu tedy čeká Hideaki Jo. V případě vítězství pak semifinále proti lepšímu z dvojice Kota vs Rohan, kde si troufám sázet na silně favorizovaného Japonce. Nabízí se tak unikátní možnost, pomstít se Japoncům za drtivou porážku v soutěži družstev.

Posedáváme před sálem a teoretizujeme na téma, které úlohy si má Kuba vybrat. Na nic jsme nepřišli. Zaprvé budou napřed vybírat hráči na 1. až 3. místě. A zadruhé nejde jen o typ úlohy. V průběhu úterka se ukázalo, že oblíbená úloha s divnou obtížností přestává být tak oblíbená. Jak odhadnout, v čem bude Kuba rychlejší než jeho první soupeř?

9:30       Podle programu začátek playoff.

9:40       Konečně nás pustili do sálu si sednout.

9:50       Valter Kvalič začíná shánět finalisty.

10:05     Úvodní proslov, představení hráčů.

10:20     První čtvrtfinále: Kota Morinishi (Japonsko) vs. Rohan Rao (Indie)

První řešená úloha bude Nepravidelné sudoku tak, jak si vybral nasazený hráč. Po drobných technických obtížích se začíná. Bohužel vidíme pod ruku jenom jednomu z hráčů. Ale i tak je vidět, že je to nějaké tuhé. Čísla tam Rohanovi přibývají dost pomalu. Kota podle všeho bral fix nové barvy pro opravu chyb. Ale už zase vypadá živěji. Rohan se loudá, jako divák vidím, co může psát. Což je běžné. Naopak Kota nasazuje tempo. Čísla nevidíme, jen pohyb. A právě odevzdal. Uvidíme, zda to má dobře. Ano, je to tak, favorit získává první bod, hraje se na dvě vítězné tabulky.

Druhá tabulka bude klasika, střední obtížnost. Uvidíme, co to znamená. Odstartováno. A tohle jde výrazně rychleji. Zatím tedy Rohanovi. Žeby drama? Kota se totiž trápí a opírá fix o bradu mnohem častěji, než píše. Najednou ale zase píše. Rychle. A podle všeho úplně v jiných částech tabulky než Rohan. A odevzdává. Tak toto jsem nepochopil, je to šílenec. A může se začít připravovat na semifinále. Doufejme, že proti Kubovi.

10:35     Druhé čtvrtfinále: Kuba Ondroušek (ČR) vs. Hideaki Jo (Japonsko)

Uvidíme všejaponské semifinále? Všichni doufáme, že ne.

První úloha bude Sudoku differences, jsou v ní označené všechny rozdíly sousedních buněk o 5. Vybral si ji Kuba, byl to šťastný tah? Jdeme na to. Tentokrát vidíme pod ruku Japonci. A ten začíná znatelně svižněji. Kuba má asi jinou tabulku, protože nic nepíše. Nakonec také začal. Ale cca 2 minuty později než Kuba. Který už to nedožene. Hideaki chybu neudělal a má první bod.

Druhá úloha bude Smurf sudoku, klasika, v níž je označeno několik dvojic políček, které jsou shodné. Pojďme vyrovnat! Je to přece skoro klasika. Tentokrát se mi Kubova kadence líbí! No, odevzdáno a Japonec má cca 10 čísel. Ať je to dobře… Není, čekáme minutu na právo opravy. A Japonec zatím dohraje?? Kuba má už jen pár vteřin to najít. Nenašel a Japonec odevzdává.

Ty vole!!! Oni mu to opravili podle vadného řešení!!! Takhle ho vystresovat. Ale vyrovnáno máme. Rozhodně třetí úloha.

Třetí úloha bude Pinochio. Klasika s jedním záměrně vadným číslem v zadání. Podaří se dokonat obrat? Musí!! Ovšem Japonec začal zostra. Kuba zapomíná hrát klasiku a příliš se soustředí na hledání vadného čísla. Trochu se to pohnulo a Hideaki se mi zdá stále znatelně vpředu. Nevím, kde se Kuba zaseknul, ale konec je tu, pokud rozhodčí nenajdou chybu v řešení Japonce. Nenašli a playoff pro českého zástupce předčasně končí.

10:55     Začalo třetí čtvrtfinále, zápolí v něm TiiT Vunk (Estonsko) a Bastian Vial-Jaime (Francie)

První řešení úloha je Outside sum sudoku (Součty tří čísel od kraje). Úlohu si vybral nasazený hráč a má v ní od začátku navrch. Zaujalo mě, že Tiit je stejně jako Hideaki levák. Bastian mocně finišoval, ale Tiit dopsal rychleji. Správně? Ano, a má první bod.

Jako druhá opět klasika střední obtížnosti. Mírně favorizuji Francouze, ale ve střední obtížnosti to bude spíše o rychlejším nalezení klíčového kroku. Dohrávku už budou mít silnou oba čtvrtfinalisté. Zaujalo mě, že Bastian píše jako čuně. Skoro jako já. Moc nechápu, jak to po sobě přečte. Mám osobní odhad, že tito dva hráči nemají žádnou zkušenost s hraním na flipchartu a je to pro ně nepřehledné. Rychleji se zorientoval Bastian a vyrovnal!

Shodli jsme se s Janou, že fandíme Tiitovi, ale vyrovnání si Francouz zasloužil. Rozhodovat bude Diagonální sudoku. Vybral si ho nasazený Tiit, takže si na něj asi věří. A podle všeho začíná svižněji. Ale tabulka se mi zdá prázdná a tedy pracná. Chvíli to vypadalo, že Tiit píše a Bastian kouká. Pak Tiit začal vpiskovat a Bastian zabral. Ale první odevzdává Tiit, má to dobře a postupuje do semifinále.

11:15     Nejzajímavější čtvrtfinále: Jan Mrozovski (Polsko) vs. Chen Cen (Čína).

Jediná slečna ve finále, budeme jí fandit? První úloha je Star product sudoku (součiny polí s hvězdičkou jsou vně). Odstartováno. Komu půjde lépe cvičení z malé i velké násobilky? Janoslaw dopočítal násobení a chystá se na klasickou dohrávku. Fandíme mu. Číňanka vypadá pomaleji, ale pod ruce jí nevidíme. Dohrávka vypadá pomaleji, než bych čekal. Odevzdáno, zkontrolováno, první bod pro favorita.

Druhá tabulka, klasika, střední. Pochvalný údiv, Janoslaw je magor. Píše fakt rychle. Na Číňanku nevidíme, ale přijde mi, že častěji váhá. Potvrdilo se to, Krakowský expres prosvištěl do semifinále.

11:35     V prvním semifinále nastává bratrovražedný boj Japonců.

Na prvním klasickém sudoku (hard) potvrdil neuvěřitelně rychlou ruku Kota. Druhé sudoku je opět klasické, tentokrát easy. Takže jako přes kopírák, pouze o něco rychleji. Hideaki během chviličky odsouzen k boji o 3. místo.

11:45     Druhé semifinále je evropské Janoslaw vs Tiit.

Ukazují se odlišné chutě hráčů, řešit se bude Zabijáček. Janoslaw zjevně dříve odhaluje všechny vynucující velké či malé součty a nezadržitelně míří za prvním bodem. Dobrá volba úlohy a první bod.

Bude mít Tiit šanci na zdramatizování na lehké klasice? Uvidíme, kdo píše rychleji? Koncovka se zdá zapeklitá. Rychleji to prokoukl Tiit, ovšem rozhodčí našel chybu. Janoslaw během čekací minuty dohrál a trochu šťastně je ve finále. Pomohlo mu jedno prázdné políčko v soupeřově tabulce.

12:00     Zápas o třetí místo: TiiT vs Hideaki.

Souboj možná zklamaných, ale pořád usměvavých. Jako první řeší úlohu Vzdálenosti, známou z WSC v Praze. Kdo si vede lépe, těžko odhadovat, vidím pouze Japonce a ten se posouvá pomalu ale jistě. Nakonec to nebylo tak pomalu, stačilo to na rychlejší odevzdání.

Rozhodnou o medaili či pokračování opět chyby v lehké klasice? Japonec vypadal dlouho v náskoku, ale Tiit hraje plynuleji a na rozdíl od Hideakiho v dohrávce neváhá. Zase chyba?? Opravdu? Tentokrát byl náskok takový, že je tu šance na nápravu. Japonec také dohrál koncovku s chybou, musel opravovat. Ale Tiit opravil rychleji a srovnal skóre.

Do třetice Klasika ve dvou překrývajících se tabulkách. Sázel bych na opak, ale Hideaki je neuvěřitelně rychlý. Ani Tiit se neflákal, ale byl to takový sprint, kterému prostě nestačil a medaili neobhájí.

12:15     A je tu finále mezi dvěma nejsilnějšími hráči podle základní části.

Tentokrát se hraje na tři vítězné tabulky. První bude, dle výběru Koty, střední klasika. Janoslaw vypadá v náskoku, udrží jej? Ano, první bod je tu a favorizovaný Japonec se dostává pod tlak.

Janoslaw zjevně preferuje početní úlohy, na řadu přijde Kendoku (koše s různorodými matematickými operacemi). Zjevně velmi pracná tabulka. Zdálo se nám, že Janoslaw počítá zručněji. Ale došel do sporu. Navíc, Kota, ač to tak nevypadalo, postupně tabulku zdolával a vyrovnal finále na 1:1.

Pro třetí směnu Kota vybral Diagonální nepravidelné sudoku. Otočí tím kartu na svou stranu? Japonec zjevně váhá. Kombinuje něco po paměti, nebo prostě neví? Janoslaw aspoň občas číslo napíše. A svůj náskok drží, třebaže řešení už trvá fakt dlouho. Kota se mnohem častěji škrábe na čele, než píše. Publikum začíná být neklidné a Janoslaw objevil chybu! Kde to pokazil? Vypadalo to velmi nadějně, ale je to na ručník, přestože Kota má tabulku poloprázdnou. Jenže opravovat téměř plnou tabulku, je-li část čísel špatně, je peklo. Nová barva fixu to nespasí. V podstatě poprvé dochází na slabinu systému playoff, neexistuje žádný limit. Takže možná z oběda nic nebude a luští se až do večeře. Neuvěřitelné se stalo, Janoslaw opravdu zahrál druhou vrstvu červeným fixem rychleji než Kota napoprvé a má matchball!!

Rozhodne dvojice propojených nepravidelných tabulek? Opět žádná rychlovka. Každý z hráčů má rozehranější jinou polovinu mřížky. Kdo to dříve propojí? Kota mi připadá po utrpení na předchozích tabulkách zvadlý. Janoslaw naopak chytil slinu! A opravuje se!

JAN MROZOWSKI SE VRACÍ NA UVOLNĚNÝ TRŮN.

zpět na reportáž z MS 2012

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer