Členská schůze WPF: Mistrovství světa 2025 se bude konat v maďarském Egeru

Členská schůze (alias General Assembly - GA) WPF se konala prostřednictvím platformy Zoom v neděli 2. 6. 2024. Hlavní náplní GA bylo hlasování o návrhu maďarské strany na pořádání mistrovství světa v roce 2025 v Egeru  - World Sudoku Championship (WSC), následovaným World Puzzle Championship (WPC). Prezentaci přednesl György István, který je po dlouhá léta aktivním členem dění na mezinárodním poli WPF.
 
Důvodem kandidatury Maďarska zrovna v roce 2025 je výročí publikování první křížovky v Maďarsku v roce 1925, za rok tudíž slaví krásných 100 let. Maďarská kandidatura navazuje na roky 2005 a 2011, kdy se v Egeru a dokonce ve stejném hotelu, který byl představen pro současnou kandidaturu, konala mistrovství světa, v roce 2005 logické, v roce 2011 první "kombinované" sudokové a logické (pro pamětníky viz česká reportáž z MS 2011). Organizátoři by si přáli MS 2025 v klasickém formátu s bohatým nesoutěžní programem (kvízy, luštění křížovek, živá hudba při vyhlašování a podobně). Délku konání jednotlivých mistrovství (WSC, WPC) chtějí vrátit do původního formátu - neděle až čtvrtek pro sudoku, resp. úterý až neděle pro logiku. Délka pobytu o 1 den navíc však nebude povinná a lze ji o onen den zkrátit s vidinou slevy na startovném. Prezentace Egeru a pořadatelského týmu byla přijata vřele, jelikož Maďaři patří mezi osvědčené členy komunity vč. pořádání každoroční soutěže 24-Hour Puzzle Championship. 
 
Vážnost prezentace nastala až při prezentování výše startovného, které je na poměry MS vysoké (stejně jako loni), což bylo maďarskou stranou předem anoncované. 
 
Navržené výše startovného pro MS 2025 v maďarském Egeru
Uvedené ceny jsou garantované hotelem do konce června 2024, kdy by organizátoři měli potvrdit svůj zájem. Vypočítali ceny, které lze nyní garantovat, avšak při případném spojení se se sponzory či partnery bylo ujasněno, že by přijetí prostředků vedlo ke snížení startovného (jako neziskovka všechny získané prostředky vloží na snížení startovného). Bylo připomenuto, že poslední 3 organizátoři MS uvedli konečnou výši startovného ne více než půl roku před konáním MS, což jde snáze (a jejich dřívější návrhy startovného byly v konečné podobě navýšeny od původně zveřejněných). Pevná kalkulace výše startovného nyní 1 a půl roku předem musela být vytvořena, aby si organizátoři mohli půjčit prostředky a začít jednat se všemi zúčastněnými stranami o své akci.
 
Dotazy v diskuzi přítomných směřovaly k tématům:
  • 24-Hour Puzzle Championship - Zda bude jeho kapacita omezena? Ano bude, příkladem v roce 2005 byl pouze pro 77 zájemců. 24hodinovka by se konala okamžitě po skončení soutěží WPC 2025.
  • Vícelůžkové pokoje v hotelu - Návrhy startovného pro trojlůžkové pokoje nebyly hotelem vypočítány, pokud budou k dispozici, jeví se možnost slevy startovného pro dané pokoje.
  • Možnost ubytování při MS mimo hotel - Organizátoři musí naplnit kapacitu 200-220 účastníků, pokud se to stane, neříkají momentálně ne dalším zájemcům o účast na MS (kapacita soutěžního sálu to umožňuje), kteří by mohli bydlet mimo hotel. Ale musí se dosáhnout takové kapacity, aby mohla začít "diskuze" o této možnosti.
Přešlo se k hlasování, zúčastnění členové WPF hlasovali ve prospěch pořádání - Mistrovství světa v řešení sudoku a logických úloh se bude konat na podzim roku 2025 v maďarské Egeru.
 
Z dalších témat bylo uvedeno, že nejsou nové oficiální informace k letošnímu MS 2024 v Číně. Webové stránky s možností registrace se připravují. Posledním bodem diskuze byl zájem nových zemí o členství ve WPF a návrhu, zda by nemohli mít noví členové po dva roky nižší členský příspěvek, konkrétně 200 euro namísto plného členského přípěvku 400 euro. Důvodem je, že někteří noví zájemci "představují" pouze 3-4 nadšence, nemají tedy zavedenou asociaci (podobné té naší s desítkami členů). Byla zmíněna Austrálie, Malajsie, Singapur, Ázerbajdžán a Indonésie.
 
Přání hezkých dnů plné radosti a silného zdraví přeji nejen vám, též Willu Shortzovi, který z pozice Chairmana WPF překonává zdravotní trable.
sepsal Pavel Kadlečík
 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer