Dotaz: Je legitimní v určité fázi řešení sudoku (9x9) tipovat??

2 odpovědi [Poslední]
vavra.petr
Offline
Připojen: 2022-12-05

Vážení, jsem nový člen fóra a také řešitel sudoku začátečník samouk (řeším s potěšením sudoku již řadu let).
Prosím o radu. Dlouho mě trápí otázka, zdali je legitimní v určité fázi řešení obtížnějších sudoku tipovat číslo ve vybraném poličku a pak dále dle tipu pokračovat v řešení až do fáze, kdy se ukáže že tip byl špatný, nebo správný.
Je toto správný způsob, když logické řešení již není možné (snad jedině, že podobné jako v šachách, si další tahy po zvolení tipu jsem schopen promítat jen v hlavě až do potvrzení, nebo vyvrácení tipu.. ).
Děkuji za radu a pomoc.
Petr Vávra

mtronic
Offline
Připojen: 2011-12-12
tipování

nemám úplně rád, ale když se hraje na čas, tak to překvapivě často bývá metoda nejrychlejší. Logických postupů je mnoho, dost jich je popsáno na https://www.sudokuwiki.org/ já jsem z toho schopen aktivně používat tak 6 - myšleno ze seznamu 7-38. A technika č. 39 je tip. :-D
I naše sesterská stránka http://fed-sudoku.eu/index.php?co=sudoku to má v bodu 4 - Keď všetko zlyhá.

jzverina
Offline
Připojen: 2012-03-19
tipování

Ahoj,
nemusíš mít obavu, tipovat je normální, dělá to každý, i ti nejlepší. Spousta hráčů dokonce na soutěžích používá mazací fixy, které umožňují tip odlišit obyčejnou tužkou. 
Některé pokročilé techniky řešení sudoku jsou opravdu na hranici tipování, je potřeba mít kompletní vpisky a ještě to v tom umět hledat. Pak je rychlejší to protipovat. Ale tipovat je samozřejmě také potřeba umět :)
Pokročilí hráči také často používají techniky založené na jednoznačnosti řešení (správné sudoku by mělo mít jen jedno řešení). To je vlastně taky trochu "podvod", ale dost často to ulehčuje řešení, a zejména u těžších tabulek, kdy by jinak bylo potřeba složitějších technik.
Každopádně, pokud bys nevěděl, jak nějaké sudoku vyřešit, klidně sem nahraj obrázek, a určitě ti někdo poradí.
šošon
 
 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer