Zpráva o MČRS 2022

Mistrovství České republiky v sudoku, které se konalo již tradičně na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně mělo letos potěšitelně vysokou účast 49 soutěžících. Z toho 11 v juniorských a 11 v seniorské kategorii, takže z hlediska věkového rozložení bylo startovní pole vzácně vybalancované. Těšit nás může i účast několika přátel ze Slovenska.

Hrací formát vycházel z modelu posledních let a obsahoval 6 individuálních kol a 3 kola týmová (autor Jiří Hrdina) s jednokolovou doplňkovou soutěží v logice (autor Ondřej Motlíček). Nejlepších 6 hráčů se pak utkalo ve finálovém playoff.

První kolo bylo vyloženě rozehřívací s 16 klasickými tabulkami. Kolo druhé pak bylo monotematické s tabulkami, do kterých bylo potřeba doplňovat různě dlouhé sekvence čísel. Teprve ve třetím kole došlo na další typy úloh, většinou dobře známé. Tímto kolem se pak uzavřely výsledky v juniorských kategoriích. Doplňme, že vítězy se stali Natália Chanová v kategorii do 21 let, Filip Brecher v kategorii do 18 let a Lucie Varmužková v kategorii do 15 let.

Sobotní odpolední program zahájila soutěž v logice s nápaditými úlohami poskládanými v trojicích, kde každá třetí úloha byla kombinací dvou úloh předcházejících. Těsného vítězství dosáhnul Jakub Ondroušek, který jak je vidět není zdaleka jen vynikajícím sudokářem.

Do sobotního programu se pak vešlo ještě čtvrté individuální kolo sestavené z úloh velikosti 6x6, které ale zdaleka nebyly tak lehké, jak by se mohlo zdát. A následovala dvě týmová kola – velký samuraj a nepravidelná dokreslovka.

Díky bodování každého jednotlivého správně vyplněného políčka dal samuraj (při celkovém počtu 869 políček) nakonec možná více práce opravovačům než hráčům a autor tak jen zázrakem vyvázl se zdravou koží. Pro hráče byla naopak obtížná nepravidelná dokreslovka. Byla to víc logická úloha než sudoku, a s poměrně šibeničním časovým limitem. Ale i přesto se jí podařilo alespoň jednomu týmu (týmu 111) kompletně vyřešit.

Týmové soutěže byly hodnoceny odlišně od té individuální. V každém kole se udělovaly pomocné body, ale pro celkové pořadí se počítalo jen pořadí týmu v daném kole (a nejmenší součet pořadí za všechna 3 kola).

V nedělním dopoledni se řešila poslední dvě kola individuální soutěže nepříliš nápaditě nazvaná Varianty II a III, přičemž páté kolo obsahovalo dvě nejtěžší úlohy celé soutěže a kolo šesté některé méně obvyklé varianty. Na ně pak navazovalo poslední týmové kolo kombinující 4 varianty se společnými nápovědami.

Týmová soutěž se svým třetím kolem definitivně uzavřela. Přes mohutný finiš týmu 111 nakonec díky nejvyrovnanějším výkonům ve všech kolech vybojoval zlato tým D1 Express (J.Novotná, J.Novotný, K.Vytisková). Rozhodnuto bylo i o pořadí v kategorii nad 50 let, kde obhájil své vítězství Michal Matyska.

Zbývalo rozhodnout o konečném pořadí na prvních 6 místech ve finálovém playoff, kam postupovali hráči v tomto pořadí po základní části – Ondroušek, Zvěřina (oba přímo do finále), Hrazdira, Demiger, Novotný, Novotná (do semifinále).

A jako obvykle nebyla nouze o překvapivé zvraty.

Do semifinále i finále nastupovali hráči s bodovou bonifikací podle umístění v základní části (4-3-2-1 bod), stejné množství bodů pak získávali za pořadí v každé ze 3 řešených úloh. V semifinále se řešily na flipchartech úlohy Antiknight, Windoku a Palindrom, ve finále pak Antidiagonální, Extraregiony a Rossini.

Do semifinále nastupoval z nejlepší pozice Jakub Hrazdira, ale pak už se pořadím propadal, naopak zabojoval Honza Novotný, který se vyšvihl na druhé postupové místo za Matúše Demigera. Jakub Hrazdira tedy obsadil konečné 5. místo a Jana Novotná místo 6.

Finále začalo také zajímavě. Hned na první úloze se téměř srovnaly hendikepy. Jen Jakub Ondroušek si udržel jednobodový náskok před Matúšem Demigerem a Honzou Novotným, Honza Zvěřina se propadl na poslední místo ještě o bod níž. Pak už to ovšem byla od Honzy Zvěřiny parádní jízda. Obě zbývající kola vyhrál a stal se novým mistrem ČR. Na Jakuba Ondrouška zbyla jen stříbrná medaile a skvělý výkon v playoff vynesl na třetí místo nakonec Jana Novotného. Matúš Demiger si tedy na Slovensko odvezl jen brambory.

Dramatický závěr playoff byl tečkou za myslím povedeným mistrovstvím ČR. Velkou měrou se o to zasloužila perfektní organizace Aleše Marka a všech ochotných lidí v zázemí, díky kterému vše klapalo jako po drátkách.

Takže za rok v Brně na shledanou a doufejme, že v podobně hojném počtu jako letos.

Sepsal Jiří Hrdina

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer