Nákup softwaru Corel pro účely spolku

Spolek HALAS nakoupil na konci března 2021 jednu licenci softwaru CorelDRAW Graphics Suite 2020 EDU, kterou si za cca 20 % běžné prodejní ceny mohou pořídit např. školy, nemocnice a jako v našem případě neziskové organizace. Licence bude využita pro účely dlouhodobé soutěže, licence nemá časové omezení a lze ji přenést z počítače na počítač. Přidáváme pár řádek na vysvětlenou, proč jsme k tomuto kroku přistoupili.

Nápad

Hlavní proud myšlenek spojených s nákupem grafického programu pro potřeby spolku byl směřován ke kreslení úloh pro turnaje. Mít možnost, aby vytvořená autorská díla byla graficky pro hráče příjemnější nebo přinejmenším aby netrpěla nedostatky, které by měly vliv na výkon luštitele.

Každý, kdo začíná tvořit úlohy, se potýká s otázkou „Jak to nakreslím?“. Nejlépe, pokud použiji program, který znám a ovládám pro jiné činnosti. Pak je předpoklad, že tím nestrávím větší objem času. Mezi autory úloh si zkušenosti a problémy s kreslením úloh předáváme, diskuzi jsme též vedli na loňském autorském soustředění. Vězte, že autoři kreslí úlohy v aplikaci Malování systému Windows smiley, v Excelu, ve Wordu, v lepším případě grafickém editoru a největší borci ovládají programy vektorové grafiky jako je komerční Corel či open-source Inkscape. Rozdíl je také, zda kreslím pouze soutěžní úlohu, jejíž obrázek si následně vyexportuji, či sázím kompletní soutěžní booklet obsahující vedle úlohy textová zadání, loga atd. Kdo ovládá program typu Corelu, může v něm vytvořit vše naráz. Pomocí pro autory, kteří chtějí ztvárnit své nápady, jsou v poslední době webové aplikace (např. pzv.jp), kde si můžete úlohu nakreslit online, některé dokážou navíc zkontrolovat, že úloha má řešení.

Využití grafického softwaru by bylo vícero, pro turnajovou činnost vytváříme pozvánky, bannery, vzory pro diplomy či medaile, pro shrnutí sezóny ročenku HALAS ligy, ročenku dlouhodobé soutěže, newsletter, do jednotlivých výstupů se přidávají loga partnerů, fotografie a jiné grafické prvky. Důležité je zmínit, že chceme, aby výstupy mohli využít další lidé (a nemuseli vše tvořit nanovo), organizátorům turnajů by to ušetřilo čas při přípravě. Vytvořené šablony, booklety ad. pomocí Corelu by využili i ti, kteří Corel nebudou či nechtějí používat, ale mohli by si vše následně upravit po svém.

Realizace

S motivem „pojďme s tím něco udělat“ jsem oslovil loni skupinu halasích Coreláků. Díky jim za pomoc, že přidali zkušenosti a otestovali verzi Corelu 2020, kterou si je možné na 15 dní nainstalovat zdarma. Obrátili jsme se firmu SW.cz, která nabízí software Corel se slevou pro neziskovky, konzultovali jsme s nimi podmínky nákupu licencí a jak licence fungují. Naší prioritou byla přenositelnost softwaru z počítače na počítač. V případě potřeb pro mistrovství republiky či jiný turnaj by mohl autor či organizátor program využít jen na omezenou dobu a následně by licenci spolek využil pro jiné činnosti. Do hledáčku se nám dostaly verze CorelDRAW Standard 2020 za cenu cca 2 000 Kč/licence a CorelDRAW Graphics Suite 2020 za cenu cca 3 700 Kč/licence. Druhá zmíněná verze Corelu je kompletní balíček (vč. dalšího softwaru) s možností instalace na starší systémy než Windows 10, verze Standard je jádro vektorového kreslení CorelDRAW, což i tak bohatě stačí našim potřebám.

Rozhodli jsem se na zkoušku koupit 1 kus pro potřeby dlouhodobé soutěže. Do budoucna bychom chtěli licencí více. Věříme, že Corel nám usnadní práci s přípravou turnajů a dalších činností spolku.

sepsal Pavel Kadlečík

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer