WPF GP 2020 - francouzské sudoku: překlad bookletu

Osmým kolem pokračuje Sudoku WPF Grand Prix. Francouzské kolo připravil Bastien Vial-Jaime. Soutěž probíhá v termínu 24.7. - 27.7.

Jako obvykle přinášíme překlad zadání do češtiny, originální anglický booklet stahujte zde. Příjemnou zábavu a ať se daří.

- 24. 7. 2020 - Gotroch -

 

1.-5. Klasické sudoku (24, 27, 33, 37, 41 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3.

6. Diagonální sudoku (49 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3. Stejná čísla se navíc nesmí opakovat na dvou vyznačených diagonálách.

7. Liar Diagonal sudoku (47 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3. Jedna z diagonál musí obsahovat čísla 1 až 9 bez opakování, druhá z diagonál musí obsahovat alespoň jedno opakující se číslo. A je součástí řešení úlohy zjistit která diagonál má příslušnou vlastnost.

8. Odd/Even sudoku (46 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3. Políčka s kroužkem obsahují výhradně liché číslice, políčka s čtvercem obsahují výhradně sudé číslice.

9. Liar Odd/Even sudoku (28 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3. Políčka s kroužkem obsahují liché číslice a políčka s čtvercem obsahují sudé číslice, výjimkou je přesně jedno políčko, kde toto pravidlo neplatí a symbol (kroužek či čtverec) je uveden špatně.

10. Killer sudoku (77 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3. Některé oblasti jsou spojeny do košů, pro každý koš je uveden součet číslic, které v něm leží. Číslice v jednom koši se neopakují.

11. Liar Killer sudoku (61 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3. Některé oblasti jsou spojeny do košů, pro každý koš je uveden součet číslic, které v něm leží. Výjimkou je přesně jeden koš, kde toto pravidlo neplatí a je uveden chybný součet.
Číslice v jednotlivých  koších se neopakují.

12. Zones sudoku (97 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3. Některé oblasti jsou spojeny do košů, pro každý koš je v jeho levém horním rohu uveden seznam číslic, které se všechny musí vyskytovat v daném koši. Číslice v jednom koši se mohou opakovat.

13. Liar Zones sudoku (33 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3. Některé oblasti jsou spojeny do košů, pro každý koš je v jeho levém horním rohu uveden seznam číslic, které se musí vyskytovat v daném koši. Toto pravidlo ale v každém koši platí pouze pro dvě z uvedených číslic ze seznamu, jedna z číslic je uvedena chybně a v koši se vyskytovat nesmí.
Číslice v jednom koši se mohou opakovat.

přeložil Jakub Hrazdira

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer