WPF GP 2020 - srbské sudoku: překlad bookletu (HALAS liga)

Šestým kolem pokračuje soutěž Sudoku WPF Grand Prix, které je taktéž součástí HALAS ligy. Úlohy tentokrát připravují srbští autoři a luštit je můžete v termínu 29.5. - 1.6.

Jako obvykle přinášíme překlad zadání do češtiny, originální anglický booklet stahujte zde. Příjemnou zábavu a ať se daří.

- 29. 5. 2020 - Gotroch -

 

 

1.-6. Klasické sudoku (22, 22, 23, 19, 25, 33 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3.

7. Diagonální sudoku (30 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3. Stejná čísla se navíc nesmí opakovat na dvou vyznačených diagonálách.

8. Online sudoku (36 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3. Sada čísel uvedená u každé šedé linie se musí vyskytovat právě na této dané linii. Čísla se však mohou vyskytovat i v jiném pořadí než je uvedeno.

9. Rossini sudoku (50 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3. Jestliže je na okraji tabulky šipka, musí první tři číslice v daném řádku/sloupci tvořit vzrůstající sekvenci ve stejném směru jako ukazuje šipka. Pokud se u řádku/sloupce nevyskytuje žádná šipka, první tři číslice netvoří vzrůstající sekvenci v žádném směru.

10. Between sudoku (71 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3. Každé číslo na šedé linii musí být takové, aby jeho hodnota velikostně byla mezi dvěma čísly, které leží v polích s kroužky na koncích dané linie (Například pokud jsou v kroužcích čísla 1 a 5, na příslušné linii se mohou vyskytovat jen čísla 2,3 nebo 4).

11. Odd Even Bridge Sudoku (84 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3. V tabulce se vyskytuje několik polí s kroužkem, které jsou spojené čarou. Pro každou propojenou dvojici kroužků platí: je-li v kroužku liché číslo, tak toto číslo určuje počet lichých čísel na spojnici mezi kroužky, je-li v kroužku sudé číslo, tak toto číslo určuje počet sudých čísel na spojnici mezi kroužky. Samotná čísla v kroužcích do počtu nezahrnujeme. Některé kroužky mohou mít více spojnic – pak dané pravidlo platí pro každou spojnici zvlášť.

12. Diagonally Consecutive Sudoku (81 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3. Všechna diagonálně sousedící pole, která obsahují po sobě jdoucí číslice (jejich rozdíl je 1), jsou označena čárou. Pokud mezi diagonálně sousedícími poli čára není, nesmí tato pole obsahovat po sobě jdoucí číslice.

13. Frame Sudoku (104 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3. Čísla na okraji udávají vždy součet prvních tří čísel z daného směru.

 

přeložil Jakub Hrazdira

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer