MS 2020 v řešení sudoku a logiky odloženo, MS 2021 je otázkou kde?

V souvislosti s odložením mnoha mezinárodních akcí, o čemž nyní slýcháváme denně, bylo podle očekávání odloženo Mistrovství světa v sudoku a v logice 2020, které se mělo konat v říjnu tohoto roku v čínské Šanghaji. Před pár dny učinila rozhodnutí rada WPF společně s čínskými organzátory a veřejně ho oznámili.

Před několika týdny bylo přitom schváleno, že MS 2021 se uskuteční v kanadském Torontu, o čemž jsme jako zástupce ve WPF hlasovali. Pořádání MS v Kanadě vzbudilo otázky hráčů a národních asociací zejména ohledně výše startovného. Pro ujasnění, kde tedy opravdu bude MS v příštím roce, si musíme počkat. Pro nás je momenálně jisté, že letošní rok nebude pro nejlepší české hráče rokem reprezentačním.

 


 

Jelikož se ohledně MS 2021 vedla zmíněná debata, dovolil jsem si v následujícím textu napsat pár podrobnosti z mého pohledu. Otázky týkající se MS 2021 můžou mít vliv (ale též nemusí), kam se MS bude ubírat v buducnu.

Díl první : Události MS 2019 v Německu a představení MS 2021 v Torontu

V říjnu loňského roku se během MS konala každoroční zasedání hráčských federací, kde se řeší otázky fungování WPF. Jedním z bodů je organizace budoucích MS. Doslechli jsme se podrobnosti ohledně šampionátu čínského, kam se mělo MS vrátit po 7 letech.

Pro MS 2021 byl oznámen jediný návrh, a to společná kadidatura USA a Kanady. Americká podoba mistrovství na kanadské půdě byla přednesena předsedou WPF Willem Shortzem z USA. Ale výše startovného byl problém. Prvotně ohlášených 800 euro, při účasti na sudokovém i logickém šampionátu zároveň pro 5 jedinců z jedné země, bylo po námitkách sníženo na 700 euro za tuto týdenní akci. Šestý a každý další člen národní výpravy by měl startovné dražší než 700 euro a vedly se dohady, kolik by to bylo.

Otázky na vyšší startovné než na předcházejících MS vznášeli zejména zástupci západoevrospkých zemí, kteří měli obavu, zda si to budou chtít či mohou dovolit jejich pravidelní reprezentanti. A co potom my? Říkal jsem si. Podobná debata se nevedla prvně. Jestli se nemýlím, tak původním kandidátem na MS 2018, které jsme následně hostili my, byla italská vůle pořádat MS v San Marině. A jedním z důvodů, proč se neujala, bylo vyšší startovné.

Něměcko, které jistě patří do okruhu zemí s vyššími náklady, pojalo pořadatelství MS 2019 po svém. Pro hrací sál, kde probíhaly boje účastníků nad zadanými úkoly, vybrali krytou tenisovou halu. smiley Některé z týmů byly vedle hotelových pokojů ubytovány do chatek u jezera, včetně naší osádky Ferienhausu č. 11 následně přejmenovaného na Czech House. A tradiční výlet v týdenním programu MS nahradila šifrovačka kolem jezera. Jen tak se Němci vešli se startovným pro účastníky do 600 euro. Při debatě sami zmínili, že MS 2019 mohlo být v centru některého z německých metropolí v luxusním hotelu, ale výše startovného by se pak pohybovala kolem 800 euro. Každý hráč si může sám říci, co mu vyhovuje více, pro některé může být německá „venkovská“ podoba MS dostačující, jiným názorem je požadavek jistého standardu pro pořádání celosvětové akce.

 

Díl druhý: Hlasování o kandidatuře MS 2021

Osobně jsem čekal, jak se celá situace vyvine, nicméně ticho po pěšině. Zprávy od šošona (Honzy Zvěřiny), našeho zástupce v pětičlenné radě WPF, jsme měli, ale navenek nic diskutováno nebylo. Přemýšlel jsem, zda napsat federacím, které situaci v Německu diskutovali, jak se na věc dívají, jelikož část českých reprezentantů se už při ohlášení kandidatiury na MS 2021 vyjádřila, že na MS přes Atlantik nevyrazí.

Koncem února dorazila z WPF oficiální podoba kandidatury MS 2021 v Torontu a na začátku března byla vyhlášena 14denní lhůta k hlasování pro národní asociace, tedy vč. HALASu. Podrobnosti MS byly následující. MS 2021 se uskuteční na konci října v hotelu Toronto Don Valley v centru kanadského velkoměsta. Prvních 5 účastníků daného státu má startovné ve výši 700 euro na týden, šestý a další člen výpravy ve výši 900 eur za týden (uvedené ceny jsou pro dvoulůžkové pokoje). Dohled nad soutěžemi bude mít zkušený Thomas Snyder a lákadlem pro účastníky má být výlet k Niagarským vodopádům. Současně s kanidátkou bylo zřízeno fórum na webu WPF, kam měli přístup pouze zástupci národních asociací a mohli tam pokládat své dotazy. Pár jich vzneseno bylo, od kolegů z Itálie či Francie, kanadský organizátor dále ve fóru ozřejmil výši startovného na základě komunikace s torontskými hotely.

Pro naše hráče jsme vytvořili anketu a poprosili je, zda by nesdělili svůj názor s 1,5 ročním předstihem, jestli by za těchto podmínek na MS 2021 jeli? Bylo osloveno celkem 27 českých reprezentantů z let 2016-2019, plus jeden Lišák navíc. Už jen to číslo 27 značí, že jsme si po hráčské stránce mohli předchozích pár MS užít a teď nastávají časy vzdálených destinací. Názory hráčů nám měly sdělit orientační představu, ale jinak za rok už na ně nebudeme brát ohled při nominaci na MS. Hlas jsme dostali od 2/3 oslovených, viz výsledky zde - http://sudokualogika.cz/node/2361. Polovina z hlasujících reprezentantů vyslovila své ne, další si nejsou jistí, což je vzhledem k předstihu pochopitelné. Několik pravidelných účastníků MS nám názor neprozradilo.

 

Díl třetí: Výsledky hlasování

Hlasování federací ohledně MS 2021 se zúčastnilo 20 zemí z počtu 30 možných, 15 států bylo PRO, 4 PROTI a 1 se zdržel. MS 2021 tak bylo v plánu, v době před odložením čínského MS, uspořádat v Torontu.

Náš hlas k návrhu zněl PROTI, jako jedné ze čtyř zemí, která se tak vyjádřila. Při hlasování jsem přiložil vyjádření pro WPF a organizátory MS 2021, v kterém zkráceně znělo:

Věříme bez pochyb, že americko-kanadský tým uspořádá kvalitní MS. Souhlasíme, že výše startovného odpovídá vybrané lokalitě Toronta a též že po středoevropských šampionátech může přijít čas zas na jinou část světa.

Jedním z cílů našeho členství ve WPF je účastnit se každého MS, v co možná nejsilnějším složení. Anketa mezi našimi hráči nám neřekla jednoznačné pro ani proti, český tým bychom tak na MS 2021 bezesporu vyslali. Avšak konkurenceschopnost českého týmu proti ostatním zemím by zaručena nebyla. Podobnou situaci jsme si zažili při MS 2017 v Indii.

Považuji osobně, že návrh pro MS 2021 se liší od předchozích uskutečněných MS. Pokud tyto okolnosti zvyšující cenu startovného mají být uplatněny na tomto či dalších MS, vyzýváme WPF, aby o nich otevřeně hovořila na fóru a aby se k situaci postavila čelem. K tomu nás vede i fakt, že jsme podobný názor mohli slyšet při diskuzi na plénu při MS v Německu z úst zástupců hráčských asociací ekonomicky silnějších států.

Pokud by změny v charakteru MS šly tímto směrem jako cíl WPF, potřebujeme pro ně přizpůsobit naše soutěže, nominační proces a vnímání hráčů, abychom se mohli na MS po hráčské stránce plnohodnotně připravit.

Náš postoj není veden proti organizátorům MS 2021, je veden k zodpovězení otázek, který jejich návrh přinesl.

 

Dovětek

Návrh MS 2021 v Torontu předpokládá účast 5 hráčů, což kopíruje americký styl účasti na MS, 4 členové A týmu + kapitán. Nebránil bych pořadatelům v takové vizi, i kyž jsme si sami „zvykli“ na něco jiného. V návrhu je zmíněno, že cílem MS je účast co největšího počtu hráčů, přesto je návrh startovného nejvyší v historii (rozdíl startovného pro 6. hráče z jedné účastnické země mezi čínským a americkým pojetím MS je 350 euro). Aby návrh prošel, došlo ke snížení částky startovného, což bylo učiněno s vizí osobních investic do plánovaného rozpočtu. Tento krok je ušlechtilý a byl kvitován pozitivními komentáři zástupců federací, nicméně v tom nevidím řešení, jak MS v zemích s vyššími ekonomickými náklady do budoucna pořádat. Také mi nepřijde prozíravé MS podmiňovat tímto krokem, akce s rozpočtem hádám kolem 5 miliónů korun a očekávanými několika stovkami účastníků může přinést během své přípravy nejedno překvapení.

Diskuze o podobě budoucích MS mi nyní chybí, přece není cílem, aby země typu Japonska, kterou můžeme nazývat novodobou kolébkou logických úloh či hádanek, nepořádala MS nikdy, protože je prostě drahá. České MS 2018 bylo uspořádáno na základě rad a zkušeností našich slovenských přátel, i vlastně s jejich pomocí na místě, za což jim patří velký dík. Proč v rámci debat o MS na jednom či druhém konci světa, nejsou dány dohromady zkušenosti zemí, které MS v posledních letech pořádali, nediskutují se otázky či problémy, kterým jednotliví organizátoři museli během organizace svého MS čelit, dále finanční specifika jednotlivých položek, aby se řeklo, co je na MS bezpodmínečně nutné, co je volitelné, příp. co dalšího je na organizátorovi samotném. Příkladem k MS 2021 bylo zmíněno, že výlet k Niagárům zvýší cenu startovného o 50 euro. Kdyby to bylo volitelné (a pokud to ze startovného oddělit lze), možno dát lidem aspoň trochu na výběr. Místo výletu se mohou soustředit na trénink před MS v logice a ušetří tím část nákladů.

Každý pes, jiná ves, pro organizaci MS v jednotliých zemích je nutno zohlednit jiná specifika, avšak formát MS je stejný furt, respektive se vyvíjí. Jakákoli společná řeč a pomoc by organizátorům odlehčila, poněvadž pořádat MS je zároveň velká zodpovědnost. A chceme ho všichni.

diCarlo

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer