Celostátní finále studentských týmů 2019

Třetí ročník celostátního finále soutěže tříčlenných družstev v řešení sudoku proběhl v úterý 4. 6. 2019 v multifunkčním sále Science centra VIDA! v Brně. Zúčastnilo se jej 30 tříčlenných týmů, 13 středoškolských, 17 ze základních škol a nižších gymnázií. Pozváni byli nejúspěšnější z regionálních kol v Opavě, Strážnici, Brně, Poděbradech, Novém Boru, Jičíně a Praze.

Výsledky

V kategorii středních škol se ukázalo pro dobrý výsledek povinností zvládnout kompletně druhé a čtvrté kolo a rozhodovala náročnější kola lichá. V prvním z nich položily zásadní základ k obhajobě vítězství maturantky z Gymnázia Brno, tř. Kpt. Jaroše. Ve třetím své prvenství potvrdily. A podobně kvalitním počtářským výkonem si o cenné stříbro řekli studenti gymnázia z Uherského Hradiště.

V kategorii základních škol to bylo výrazně pestřejší a napínavější, aby nakonec pořadí na medailových příčkách kopírovalo „nasazovací“ výkony z regionálních kol. Nadprůměrným výkonem v druhém a třetím kole si zásadní náskok vybudovaly kvartánky z gymnázia v Poděbradech. Dobrý závěr vynesl na zbývající medailové příčky týmy z Brna.

Diplomem a věcnými cenami jsme ohodnotili šest nejlepších trojic v každé kategorii:

kategorie SŠ

 1. Kristýna Jansová, Lucie Klimešová, Olga Krumlová (G Brno, tř. Kpt. Jaroše)  1845 bodů
 2. Ondřej Dacík, Dalibor Kalina, Jan Šabata (G Uherské Hradiště)  1718 bodů
 3. Sára Hasíková, Izabela Peterková, Natálie Petrziková (Slezské g. Opava)  1687 bodů
 4. Jana Bušová, Adéla Heroudková, Lucie Reichertová (G Brno, tř. Kpt. Jaroše)  1635 bodů
 5. Hong Ngoc Nguyen, Magdalena Přibáňová, Liliana Sienty (G Matyáše Lercha, Brno)  1455 bodů
 6. Martin Fof, Alžběta Kavanová, Adam Pavelka (Mendelovo g. Opava)  1433 bodů

kategorie ZŠ

 1. Adéla Buřilová, Viktorie Svobodová, Veronika Žežulová (GJP Poděbrady)  1348 bodů
 2. Klára Horná, Rudolf Komanec, Klára Varmužová (G Brno, tř. Kpt. Jaroše)  1234 bodů
 3. Lucie Behringerová, Eliška Janáková, Klára Kovalčíková (ZŠ Brno, nám. Svornosti)  1061 bodů
 4. Tereza Jebavá, Kristýna Suchá, Lucie Suchá (ZŠ a MŠ Chomutice)  977 bodů
 5. Karolína Kejdová, Anna Plíšková, Adéla Vohánková (ZŠ Pečky)  948 bodů
 6. Eliška Harasimová, Eva Martikánová, Natálie Supová (ZŠ Otická, Opava)  935 bodů

Kompletní výsledky studujte v přiloženém pdf souboru.

Zadání

V prvním kole bylo předloženo 28 samostatných úloh, klasické sudoku i různé varianty známé hráčům již z kol regionálních. Smyslem kola je nažhavit mozkové závity, hráči většinou řešili samostatně a pomáhali si navzájem ke konci časového limitu. Největší individuální připravenost prokázal tým Kobzátka kompletním řešení 7 minut před časem, i s drobnou chybkou v jedné z úloh to stačilo na zisk přes 600 bodů a znatelný náskok před ostatními. Hranici 400 bodů (z 600) překročily ještě tři další středoškolské týmy a také dva týmy z mladší kategorie.

Druhé kolo a čtyři propojené tabulky s principem palindromu už stavěly týmy před nutnost efektivně spolupracovat nad jedinou rozsáhlou úlohou. Potvrdilo se očekávání autora, že se jedná o úlohu relativně snazší. Dvěma nejlepším týmům stačila k vyřešení cca polovina z časového limitu, který byl 25 minut. Kompletní řešení postupně odevzdávalo 9 ze 13 středoškolských týmů a také 6 ze 17 mladších trojic a celá polovina týmů si tak přilepšila body za časový bonus.

Výrazně přituhlo v kole třetím, kde bylo šest tabulek sudoku provázáno přes zadané výsledky matematických operací. Úloha byla náročná, a to především tím, že místo obvyklého kombinování dle pravidel klasického sudoku bylo třeba pečlivě analyzovat ony provazující součty a rozdíly. Týmy jsem pvzbuzoval, aby nevěšely hlavu a využily celých 40 minut k vydolování co nejvíce bodů přidělovaných za každý hotový čtverec 3×3. Nakonec se více než polovina zúčastněných odlepila od počátečních pocitů marnosti a dosáhla alespoň 100 bodů. Pět středoškolských týmů vyválčilo kompletní řešení, přičemž skvělé výkony předurčily první dvě příčky v celkovém pořadí; a podobně tomu bylo u základních škol, kde zisk 392 a 280 bodů (z 432) znamenal rozhodující krok k medailím.

Poslední kolo soutěže se tradičně věnuje skládání sudoku z dílků. Tématem byla tentokrát sudá a lichá čísla. Kompletní řešení 4 úloh v limitu 30 minut zvládlo 9 středoškolských a 5 mladších týmů. Definitivně se tak rozhodovalo především o 3. a 4. místě v jednotlivých kategoriích.

Zadání v pdf je dostupné ke stažení z archivu HALAS. Vyzkoušejte sami, jak byste obstáli.

Fotografie

Dvě sady fotografií byly zveřejněny na naší facebookové stránce:
https://www.facebook.com/groups/sudokualogika/

Poděkování

Závěrem srdečně děkujeme všem, kdo nám pomáhali v zázemí s opravováním záplavy řešení. A také partnerům akce, bez jejichž podpory by nebylo možné tak velkou soutěž uspořádat.

Děkujeme též všem za účast a bojovnost a těšíme se při další příležitosti znovu nashledanou!

- 4. 6. 2019 - Krt -

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer