Výsledky MČRL 2019 a reportáž z průběhu soutěže

Mistrovství České Republiky v řešení logických úloh pro rok 2019 je za námi a můžeme se tedy ohlédnout za jeho průběhem a výsledky.

MČRL jednotlivců

Program MČRL zahrnoval 5 individuálních kol a závěrečné playoff pro 6 nejlepších hráčů po základní části. Úlohy jsem tentokrát volil tak, aby si přišli na své všichni hráči. Šlo tedy vesměs o víceméně známé typy úloh, bez záludností, které možná pobaví pár předních hráčů, ale všem ostatním způsobují utrpení (případně způsobují utrpení všem bez rozdílu).

Kola pak byla řazena podle principu vzrůstající obtížnosti, se sprintovým kolem na začátku a závěrečným kolem s osmi obtížnými oříšky (s pracovním názvem Kokosy). Cílem bylo na jedné straně minimalizovat práci opravovačů před závěrem dne a playoff a za druhé pak boj o playoff patřičně zdramatizovat. Oboje se myslím podařilo. O dramatickém posledním kole by mohl vyprávět Ondřej Motlíček, kterého připravilo na poslední chvíli o účast v playoff.

Samotné playoff už velké drama v boji o přední pozice nenabídlo, jen Honza Zvěřina o pár vteřin předstihl Janu Novotnou v boji o 5. a 6. místo. Kaňkou na playoff pak byla jedna vadná úloha. Sypu si popel na hlavu a myslím, že kdybych byl znovu požádán a dostal tu příležitost, tak se na to příště ... bych raději prostě playoff vynechal :)

Nic to ovšem nemění na skvělých výkonech hráčů, kteří obsadili přední místa v tomto pořadí:  

 1. Jan Novotný
 2. Jakub Ondroušek
 3. Jana Vodičková
 4. Jakub Hrazdira
 5. Jan Zvěřina
 6. Jana Novotná

Kromě hlavní soutěže pak byly vyhlášeny i vedlejší věkové kategorie. V těch juniorských, které se letos vyhlašovaly poprvé měl vlastně každý z juniorů svou vlastní kategorii, ale jsme rádi i za tuto účast a doufáme, že v letech příštích bude juniorů přibývat. V té seniorské kategorii bylo naopak docela nabito.

Kategorie do 15 let:  1. Filip Brecher

Kategorie do 18 let:  1. Šimon Brecher

Kategorie do 21 let:  1. Ondřej Motlíček

Kategorie od 50 let:  1. Robert Babilon,  2. Pavel Kalhous,  3. Zdeněk Vodička

MČRL týmů

Na individuální soutěž navazovala soutěž týmová, které se zúčastnilo 8 týmů. Do ní se započítávaly body hráčů z individuální soutěže a pak body ze tří týmových kol. Jedno kolo proběhlo už v sobotu, další dvě pak v neděli ráno.

Týmová kola byla vesměs půlhodinová a podle ohlasů myslím docela zábavná. V prvním kole hráči kreslili cestu obrazcem s třemi různými typy nápovědy. V druhém kole je čekaly 2 úlohy podobného typu, kde bylo třeba umístit do obrazce díly/dlaždice různých barev. A v posledním kole řešili 4 propojené úlohy.

I zde bylo poslední kolo poměrně neúprosné, kdy každá nevyřešená úloha znamenala citelnou ztrátu bodů. Ale drama v boji o první místo nakonec rozhodla jediná minuta v rychlosti řešení.

Na prvních místech skončili:

 1. Sorry jako (Hrazdira, Motlíček, Zvěřina)
 2. D1 Express (K.Vytisková, Novotný, Novotná)
 3. Tykadla (Babilon, Nepovím, Vodičková)

Prague Sudoku Open

Program víkendu uzavřela tříkolová soutěž v sudoku, kterou připravil Robert Babilon.

První kolo obsahovalo sadu všeobecné známých úloh. Ale v kole druhém poněkud přituhlo. S invencí sobě vlastní přidal Robert ke známým úlohám vždy nějaký nový dovětek, takže bylo třeba zapnout opravdu všechny šedé buňky mozkové. Závěrečné kolo pak bylo sprintové a trvalo přesně 23 minut.

I zde se prosadili favorité a to v pořadí:

 1. Jakub Ondroušek
 2. Jan Zvěřina
 3. Jakub Hrazdira
 4. Jana Novotná
 5. Jan Novotný
 6. Pavel Kadlečík

Podrobné výsledky všech 3 soutěží najdete v přiložených souborech.

Na fotografie se podívejte na našem Facebooku

Závěr

Doufám, že si všichni hráči všechny soutěže (i přes chybičky, kterých jsem si vědom) náležitě užili.

Z  pohledu pořadatele bych chtěl poděkovat všem, kdo nám především v sobotu pomáhali s organizací a přispěli k tomu, že se nám tentokrát podařilo dodržet velmi dobře časový program.

Potěšila mě účast několika juniorů a vysoká účast na večerním posezení v hospůdce Mont Fort, které snad přispělo trochu ke stmelení kolektivu.

A budu se těšit na příští mistrovství.

Jirka Hrdina 

PřílohaVelikost
Výsledky MČRL 2019 jednotlivci.pdf108.42 KB
Výsledky MČRL 2019 týmy.pdf90.02 KB
Prague Sudoku Open 2019.pdf93.05 KB

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer