WPF GP 2019 - chorvatské sudoku: překlad bookletu

V termínu 26.- 29. 4. pokračuje páté kolo sudokářské části WPF GP. O autorství úloh se v aktualním kole postaral Siniša Hrga zastupující Chorvatsko.

Jako obvykle přinášíme překlad zadání do češtiny, originální anglický booklet stahujte zde. Příjemnou zábavu a ať se daří.

- 23. 4. 2019 - Gotroch -

 

 

1.-6. Klasické sudoku (19, 22, 25, 27, 30, 32 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3.

7. Windoku (20 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3. Stejná čísla se navíc nesmí opakovat ve čtyřech šedě vyznačených 3×3 čtvercích.

8. Multiplication Table sudoku (30 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3. Pro každý vyznačený čtverec 2×2, platí: součin dvou číslic z horní části čtverce se rovná dvojcifernému číslu v dolní části čtverce. Uvedené násobící pravidlo se může v tabulce vyskytovat i na dalších místech, aniž by takové místo bylo vyznačeno.

9. Sudoku parket (44 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se neopakovaly v žádném z 12 řádků, 12 sloupců, ani v ohraničených čtvercích 4×4. Velká políčka zasahují do několika řádků/sloupců.

10. Cross Number sudoku (47 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3. Umístěte všechny uvedené číselné sekvence do šedě zbarvených pruhů v tabulce (vepisovat je můžete v kterémkoliv ze čtyř směrů).

11. Wheels sudoku (52 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3. V tabulce je vyznačeno několik kružnic s číslicemi. Tyto číslice musí být vyplněny do čtyř polí, které kružnice protíná a to ve stejném pořadí jako leží podél kružnice (kružnici s čísly tedy můžete otočit o 0, 90, 180 nebo 270 stupňů).

12. Diagonální nepravidelné sudoku (99 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených nepravidelných oblastech. Stejná čísla se nesmí opakovat také na dvou vyznačených diagonálách.

13. Substitution sudoku (92 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3. Každé políčko označené písmenem, musí obsahovat pouze takovou číslici, která dané písmeno obsahuje ve svém slovním (anglickém) přepisu (Například číslici 1 můžete umístit do polí označených písmeny O, N nebo E).

14. Parity Skyscrapers sudoku (61 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3. Číslice představují mrakodrapy různých výšek. Písmena na okraji udávají, zda je z daného směru vidět lichý (O – odd) nebo sudý (E - even) počet mrakodrapů. Přičemž platí, že nižší mrakodrapy jsou skryty za vyššími.

přeložil Kuba Hrazdira

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer