Studenti na Jarošce: poosmé

Když navážu na předchozí článek, mohu říci, že i soutěž studentských týmů v Brně na Jarošce začínala jako malá akce pro nemnoho týmů z několika aktivních brněnských gymnázií. Poslední ročníky prolomily hranici 100 soutěžících a každým rokem přibývají především nové základní školy. Pro aktuální ročník jsme přísně omezili počet týmů z jedné školy a doporučili důsledně využívat školní kolo, právě proto, abychom umožnili další rozšiřování počtu škol. Klade to též velké nároky na pořadatele a já děkuji všem, kdo se na úspěšném zvládnutí takové akce podílejí.

K osmému ročníku soutěže tříčlenných družstev v řešení sudoku se na Gymnáziu Brno, tř. Kpt. Jaroše v pondělí 11. března 2019 sešlo 36 týmů ze dvou desítek základních a středních škol. Soutěžící se v tradičně nejnabitější konkurenci utkali o postupové příčky a výkony ukazují, že v Brně už jen dostat se mezi první šestku je velikým úspěchem, o medailích nemluvě.

Ve středoškolské kategorii se v souboji na nejvyšší úrovni utkaly tři nejlepší týmy z loňského celostátního finále, dva domácí a hosté z Púchova. Slovenská a česká reprezentantka z posledního mistrovství světa, Natália Chanová a Lucie Klimešová, se snažily stejně jako jejich spoluhráčky, ale nakonec se musely sklonit před mladšími konkurentkami. Všechny tři týmy odevzdávaly svá řešení ve všech třech kolech před vypršením časového limitu, většinou výrazně, ale byly to pouze Jana, Adéla a Lucka v zelených dresech, které to zvládly rychle i zcela bez chyb. Zaslouženě tak stanovily nové celorepublikové maximum. Svůj přestup z nižšího na vyšší gymnázium tak vyšperkovaly na jedničku.

V kategorii základních škol se i v důsledku výše zmíněného situace otevřela. Na čelní příčky se vytáhly tradičně silné domácí týmy a mezi nimi velmi příjemně překvapily trojice ze ZŠ Herčíkova a především stříbrný tým ze ZŠ nám. Svornosti – při první účasti na týmové soutěží skvělý výkon, nejen ve druhém kole, kdy porazili i většinu středoškoláků. V závěrečném kole se před ně „předskládali“ dvě Kláry a Ruda z nižší Jarošky. Ale tak či tak platí, že čtyřciferný výkon u týmů z nižší kategorie je mimořádná věc a oběma týmům budu fandit i v celostátním finále, aby starší soupeře podobně proháněly.

výsledky ZŠ

 1. Klára Varmužková, Rudolf Komanec, Klára Horná (Gymnázium Brno, tř. Kpt. Jaroše) 1053 bodů
 2. Klára Kovalčíková, Lucie Behringerová, Eliška Janáková (ZŠ Brno, náměstí Svornosti) 1005 bodů
 3. Anna Hronová, Kateřina Dvořáková, Jakub Koňárek (Gymnázium Brno, tř. Kpt. Jaroše) 950 bodů
 4. Antonie Kynčlová, Julie Šulová, Filip Kahwaji (ZŠ Brno, Herčíkova) 880 bodů
 5. Tran Anh Linh, Šimon Lopour, Adam Flek (Gymnázium Brno, tř. Kpt. Jaroše) 745 bodů
 6. Vojta Marek, Lukáš Lejdar, Petr Piňos (Biskupské gymnázium Brno) 725 bodů

výsledky SŠ

 1. Jana Bušová, Adéla Heroudková, Lucie Reichertová (Gymnázium Brno, tř. Kpt. Jaroše) 1625 bodů
 2. Kristýna Jansová, Lucie Klimešová, Olga Krumlová (Gymnázium Brno, tř. Kpt. Jaroše) 1410 bodů
 3. Natália Chanová, Viktória Obšivanová, Simona Kucejová (Gymnázium Púchov) 1353 bodů
 4. Hong Ngoc Nguyen, Magdalena Přibáňová, Liliana Sienty (Gymnázium Matyáše Lercha) 1210 bodů
 5. Kateřina Kulíšková, Lucie Čížková, Kateřina Helánová (Gymnázium Brno, Křenová) 1095 bodů
 6. Pavla Mrhačová, Vojtěch Mrhač, Martin Mlečka (Gymnázium Brno, Elgartova) 1070 bodů

Kompletní výsledky studujte v přiloženém pdf souboru.

- 17. 3. 2019 - Krt -

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer