Sudoku v Opavě: posedmé!

Tradiční jarní seriál soutěží v sudoku pro školní týmy má za sebou první zastávku – v Opavě. Na ZŠ TGM Riegrova se ve čtvrtek 21. 2. 2019 utkalo 26 družstev ze základních škol, na Slezském gymnáziu pak 19 týmů ze škol středních, celkem 135 mladých sudokářů na 7. ročníku ve Slezsku, to jsou krásná čísla! Děkuji spolupořadatelům a gratuluji soutěžícím, mám radost, že zájem stále vzrůstá.

Struktura soutěže je již mnoho let stálá, první ze tří kol obsahuje jednotlivé úlohy, klasiku i varianty, které si hráči rozeberou a snaží se stihnout v časovém limitu co nejvíce; další dvě kola pak důkladněji prověřují týmovou spolupráci na jediném zadání v podobě propojených nebo naopak rozstříhaných tabulek. K prvnímu někdy stačí individuální trénink a schopnosti jednotlivců, v dalším se pak projevuje souhra a zkušenosti z minulých soutěží.

V kategorii základních škol byla počáteční situace hodně otevřená po odchodu loňských vítězů na gymnázium. O čelní příčku se porvaly především dva týmy, domácí Divoké kočky a prozaicky pojmenovaný tým Otická 1. Po dvou kolech to bylo na chlup vyrovnané, prvně jmenované tři slečny byly nejlepší v prvním kole, druhá trojice, též dívky, excelovala v kole druhém. Rozhodovalo závěrečné kolo, kde domácí tým složil všechny tabulky a 2 ze 4 i úspěšně dořešil. Zbývající medailisté zaostali, nicméně pořád to stačilo na udržení pozic před dotahujícími týmy, které skládaly úspěšněji. Považuji za pozitivní, že do první desítky se probojovalo 7 různých škol.

Výsledky ZŠ

 1. Bětka Wajdová, Marie Krátká, Hanka Kremserová (ZŠ TGM, Opava) 795 bodů
 2. Eliška Harasimová, Natálie Supová, Eva Martikánová (ZŠ Otická, Opava) 670 bodů
 3. Aneta Štrohalmová, Klára Cekotová, Rozálie Quisová (ZŠ Neplachovice) 595 bodů
 4. Aneta Malečková, Filip Müller, Eliáš Míška (ZŠ a MŠ Raduň) 540 bodů
 5. Martin Boček, Marek Chwistek, Michal Vícha (Mendelovo gymnázium Opava) 490 bodů
 6. Patrik Štencel, Monika Pustková, Dominik Toška (ZŠ TGM, Opava) 485 bodů

Kompletní výsledky v pdf.

V kategorii středních škol se soutěž vyvíjela bez větších zvratů. Loňské vítězky a stříbrné medailistky z celostátního finále nezaváhaly v žádném z kol a výsledným bodovým ziskem nasadily hned na úvod vysokou laťku všem konkurentům napříč republikou. Také tým Gajdoš ze stavební průmyslovky dokončil v časovém limitu všechna tři kola kompletně, zúročil své zkušenosti a po 3. a 4. místě z předchozích let poskočil na postupovou druhou příčku. Třetí místo hned po přechodu z mladší kategorie dosáhli studenty Mendelova gymnázia a mohlo to být i lepší nebýt zaváhání (a vynuceného gumování) ve druhém kole. Stejně tak je celkem zjevné, co chybělo k medaili studentkám z Hotelovky – výborné týmové výkony je nutné doplnit v prvním kole rychlejším individuálním zvládáním jednotlivých úloh.

Výsledky SŠ

 1. Sára Hasíková, Izabela Peterková, Natálie Petrziková (Slezské gymnázium, Opava) 1595 bodů
 2. Hana Zaoralová, Simona Vykydalová, Hana Petkovová (SPŠ stavební, Opava) 1425 bodů
 3. Martin Fof, Adam Pavelka, Tomáš Adamec (Mendelovo gymnázium, Opava) 1220 bodů
 4. Kristýna Hansliková, Kateřina Kampíková, Jana Makovická (SOŠ Hotelnictví a služeb a VOŠ Opava) 1090 bodů
 5. Benjamin Svrček, Martina Němcová, Jan Mikulík (Slezské gymnázium, Opava) 995 bodů
 6. Kristýna Krejčiříková, Zuzana Prymusová, Martin Vyhnálek (Mendelovo gymnázium, Opava) 920 bodů

Kompletní výsledky v pdf.

Na dvou ilustračních snímcích vidíme v pilné práci vítězky mladší a starší kategorie.

 

- 26. 2. 2019 - Krt -

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer