Finále Logické olympiády a Mensa

Dne 25. listopadu 2018 se měli možnost zástupci našeho spolku HALAS, Jan Zvěřina a Pavel Kadlečík, zúčastnit finále Logické olympiády 2018, které se konalo v Míčovně Pražského hradu. Celorepublikového finále soutěže, kterou pořádá Mensa, se ve velmi působivých kulisách zúčastnilo takřka 200 dětí. Mladí soutěžící vzešli z nejúspěšnějších řešitelů krajských kol ve třech věkových kategorií, 3. - 5. tříd ZŠ, 6. - 9. tříd ZŠ a SŠ. Vítězi se stali Martin Bryja z Brna v nejmladší kategorii, Martin Kosprd z Havlíčkova Brodu mezi žáky druhého stupně ZŠ a Vilém Gutvald z Rakovníka mezi středoškoláky. Gratulujeme.

Finále soutěže lze připodobnit soutěžím v řešení logických úloh našeho spolku, kdy celý den je rozdělen do několika soutěžních kol, v kterých děti řeší různě náročné úkoly. Úlohy však zahrnují mnohem širší škálu - od matematických hlavolamů, přes slovní hádanky a hříčky, úkoly zaměřující se na pameť či naopak na rychlý úsudek. Ukázky úloh si můžete zkusit na stránkách Logické olympiády. Není výjimkou, že se v soutěži objeví i sudoku či jiná logická úloha, kterou známe z našich soutěží. Základního kola soutěže, které probíhá online, se může zúčastnit každý student mateřské, základní či stední školy.

Po skončení soutěžního programu a před vyhlášením výsledků dostali prostor k prezentaci zástupci partnerů akce a ke stručnému představení našeho spolku a soutěží, které pořádáme, jsme dostali šanci i my. Řeč byla zejména o studentském seriálu turnajů tříčlenných družstev v sudoku, jehož účastníky je stejná věková skupina jako jsou finalisté Logické olympiády. Rozvíjení logického myšlení formou hraní logických úloh, doufejme, by mohlo přilákat nové tváře právě z okruhu dětí účastnící se soutěží typu Logické olympiády, která vznikla v roce 2008. Vždyť mezi její velmi úspěšné řešitele patří i Ondra Motlíček, který Logickou olympiádu vyhrál v letech 2012, 2013 a 2015, v roce 2016 skončil druhý. A na svém prvním turnaji spolku HALAS, Mistrovství Česka v řešení logických úloh 2018, skončil na krásném 5. místě a pár měsíců poté na listopadovém MS v řešení logických úloh v Praze zdárně reprezentoval naši vlast. Mezi pořadateli Logické olympiády je tak Ondra známá firma.

Mensa Česká republika je česku pobočkou mezinárodní organizace Mensa International. Sdružuje členy s nadprůměrnou inteligencí, pořádá přednášky, kluby hraní deskovek a dalších her, vycházky do přírody, stará se o podporu talentovaných dětí, do této oblasti spadá pořadatelství Logické olympiády. Každé dva měsíce vydává taktéž svůj časopis Mensa. Do prosincového čísla 2018 přispěl i Honza Zvěřina článkem o Mistrovství světa v řešení sudoku a logických her 2018 v Praze. Článek samotný si můžete přečíst zde, celé číslo je dostupné online do konce února 2019 na stránkách časopisu Mensa.

Použité potografie pořídili Václav Kořínek a Jan Zvěřina.

PřílohaVelikost
mensa12_2018_ms.jpg1.14 MB

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer