Celostátní finále studentských týmů 2018

Druhý ročník celostátního finále soutěže tříčlenných družstev v řešení sudoku, v pátek 8. 6. 2018 v krásném prostředí Science centra VIDA! v Brně se opět nesl ve znamení intelektuálního boje na nejvyšší úrovni. I když to bylo chvílemi velmi náročné, všichni zúčastnění si užívali, že mohou být u toho.

Účast

Zúčastnilo se 29 tříčlenných týmů, 13 středoškolských, 16 ze základních škol a nižších gymnázií. Pozváni byli nejúspěšnější z regionálních kol v Brně, Jičíně, Opavě, Poděbradech, Praze a Strážnici. Multifunkční sál se zaplnil činorodým mladými lidmi, kteří se chtěli v týmové spolupráci poprat s úkoly předloženými ve čtyřech dílčích kolech.

   

Výsledky

Nejvyšší bodový součet v soutěži dosáhl podle očekávání, i když nakonec jen těsně, mimo soutěž startující tým z Gymnázia Púchov, vedený členskou slovenského reprezentačního A týmu, Natálií Chanovou, která je též pravidelnou návštěvnicí na českých soutěžích dospělých.

V kategorii středních škol potvrdily své schopnosti tři týmy, které dosáhly tří nejhodnotnějších výkonů již v regionálních kolech. Devět z 13 týmů dosáhlo čtyřciferného bodového zisku, s tím, že rozestupy mezi týmy byly nižší právě ve spodních patrech. O medaile se podělily sehrané týmy z brněnského gymnázia na tř. Kpt. Jaroše a Slezského gymnázia Opava, na bramborovou příčku si oproti očekávání dle regionálních kol polepšil tým z Gymnázia Jiřího z Poděbrad.

V kategorii základních škol se od druhého kola reálně bojovalo až o druhé místo, suverenita týmu JAL z nižšího gymnázia tř. Kpt. Jaroše až vyrážela dech, vždyť slečny v elegantních zelených dresech rozdrtily i 11 ze 13 středoškolských týmů! O dalších medailích rozhodly až poslední minuty soutěže, kdy se ke stříbru protáhlo družstvo z Gymnázia Jiřího z Poděbrad před trojici reprezentantů Mendelova gymnázia z Opavy.

Kompletní výsledky si můžete prostudovat v přiloženém pdf souboru.

Zadání

V prvním kole byla předložena sada 30 jednotlivých úloh, klasické sudoku i základní varianty. Všechny kromě jedné vyřešil tým z Púchova, přes 500 bodů získaly i studentky z Jarošky. Mezi ostatními týmy výraznější rozdíly nevznikly, spíše se jednalo o kolo na rozehřátí.

Ve druhém kolem byly řešeny dvě propojené úlohy tvořené klasickým sudoku. Úlohy velikosti 6×6 vyřešily během 40 minut všechny týmy, na úlohách velikosti 9×9 se nadneseně řečeno oddělovalo zrno od plev, efektivně přenášet informace mezi 10 tabulkami bylo oříškem, který až k úspěšnému konci dotáhly jen tři týmy. S tím, že každá vyřešená tabulka z těch 10 větších tým postrkovala pořadím vzhůru.

Třetí kolo bylo věnováno základním matematickým operacím, v šesti propojených tabulkách se používalo sčítání, odčítání, násobení i dělení. Bodové zisky opět oscilují na plné škále od několika málo vyřešených čtverců po kompletní řešení několik minut před limitem, kterého dosáhly dva nejlepší týmy.

Závěrečné kolo je tradičně věnováno skládání sudoku z dílků. Tentokrát byla každá ze čtyř tabulek rozdělena na dvě poloviny. Některé týmy si s oboustrannými trojúhelníky lámaly hlavu déle, jiní to správně pootáčeli rychleji, každopádně všichni úspěšně vyplnili alespoň jednu tabulku a ti nejúspěšnější vybojovali bonusové body navíc za ušetřený čas.

Kompletní zadání si můžete stáhnout v přiloženém pdf souboru a sami vyzkoušet.

Fotografie

Několik momentek z průběhu soutěže jsme zveřejnili v naší facebookové skupině. Další obrázky nabízíme účastníkům, chcete-li, napište si o ně.

Poděkování

Závěrem srdečně děkujeme všem, kdo nám pomáhali v zázemí s opravováním záplavy řešení. A také partnerům akce, bez jejichž podpory by nebylo možné tak velkou soutěž uspořádat.

 

Děkujeme též všem za účast a bojovnost a těšíme se při další příležitosti znovu nashledanou!

- 9. 6. 2018 - Krt -

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer