Sudoku na Jarošce: posedmé!

V pondělí 19. února 2018 proběhl v Brně na Jarošce již sedmý ročník soutěže tříčlenných družstev v řešení sudoku. O další 5 týmů se posunula účast na nový rekord – 42 – aula praskala ve švech a budeme se muset do další sezóny zamyslet, jak rostoucí zájem uspokojit.

Jednalo se o první zastavení našeho jarního seriálu akcí pro mládež, který opět vyvrcholí v červnu na celostátním finále. Brněnští studenti bojovali o čelní příčky v obvyklém vysokém tempu, zajímavostí bylo, že v obou kategoriích chyběl tým obhajující loňské vítězství, a o to to bylo napínavější. V prvním kole se ve výsledcích znatelně oddělila dvojice domácích týmů, které díky časovému bonusu za předčasné odevzdání kompletního řešení překročily hranici 600 bodů. Hranici 500 bodů pak překročilo nebo atakovalo 5 dalších družstev včetně nejlepšího týmu z mladší kategorie. Druhé kolo složené ze dvou čtveřic propojených tabulek se ukázalo jako hodně těžké, nikdo jej nedokončil celé, ale díky vlídnému systému hodnocení takřka nikdo neskončil bodově úplně na suchu. O místo na stupních vítězů si rázně řekli Draci z BiGy, kteří zvládli 7 z 8 tabulek. Ale rozhodovalo se, jako obvykle, až při závěrečeném skládání sudoku z dílků. A v něm slabší výkon Draků potrestal jejich interní konkurent, tým Vokurek, a o pár bodů rivaly ze stejné školy přeskočil. Jak to celé dopadlo? Hranici vysoké kvality a čtyřciferný celkový bodový zisk dosáhlo sedm středoškolských týmů, přičemž dva nejlepší týmy mladší skončily v neodděleném pořadí na pěkném 10. a 12. místě. V obou kategoriích jsme rozdávali diplomy a odměny šesti nejlepším trojicím:

kategorie SŠ:

 1. Kristýna Jansová, Lucie Klimešová, Olga Krumlová (G Brno, tř. Kpt. Jaroše) 1339 bodů
 2. Aneta Fajstlová, Petr Kadlec, Barbora Kunderová (G Brno, tř. Kpt. Jaroše) 1200 bodů
 3. Jakub Daněk, Vojtěch Hranička, Marek Pospíšil (Biskupské gymnázium Brno) 1096 bodů
 4. Tereza Křístková, Jan Panovský , Václav Škarda (Biskupské gymnázium Brno) 1059 bodů
 5. Pavla Mrhačová, Tereza Šimberová, Lukáš Mikuš (G Brno, Elgartova) 1049 bodů
 6. Richard Uher, Dominik Hrůza, Martin Strachoň (G Matyáše Lercha, Brno) 1033 bodů

kategorie ZŠ:

 1. Jana Bušová, Adéla Heroudková, Lucie Reichertová (G Brno, tř. Kpt. Jaroše) 880 bodů
 2. Aneta Králová, Anežka Babáková, Jan František Levíček (Biskupské gymnázium Brno) 821 bodů
 3. David Šuman, Kateřina Helánová, Markéta Protiváková (Gymnázium Brno, Křenová) 740 bodů
 4. Kateřina Dvořáková, Anna Hronová, Josefína Melicharová (G Brno, tř. Kpt. Jaroše) 736 bodů
 5. Lenka Křížová, Danny Ryška, Anouk Robert (ZŠ Brno, Pavlovská 16) 689 bodů
 6. Vít Vlach, Radim Jelínek, Martin Šťovíček (ZŠ a MŠ Brno, Křídlovická 30b) 670 bodů
  Klára Varmužková, Adriena Jedličková, Klára Horná (
  G Brno, tř. Kpt. Jaroše) 670 bodů

Kompletní výsledky můžete studovat v přiloženém pdf souboru.

Děkuji gymnáziu Jaroška za poskytnutí soutěžních prostor a příspěvek na ceny, další dodal HALAS ze sponzorských peněz z GIVTu. Velký dík zaslouží také všichni, kdo se v zázemí postarali o to, že rekordní účast neznamenala zádrhel v opravování řešení a při dodržení časového plánu.

Na několika fotografiích ilustrujeme průběh soutěže, další obrázky zveřejníme v naší facebookové skupině. (Foto 1: Vítězný tým Kobzátka zachycený během druhého kola se nevyvaroval chyb, přesto suverénně potvrdil zkušenosti z uplynulých let a druhé místo z loňského regionálního i celostátního kola. Foto 2 a 3: Přeplněné hrací místnosti v průběhu třetího kola. Foto 4: Všichni se pak smáčkli na vyhlášení výsledků v aule gymnázia.)

- 19. 2. 2018 - Krt -

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer